Od 1 lipca 2018 w ramach ubezpieczenia NFZ możliwe jest wszczepienie soczewek torycznych – choć wyłącznie jednoogniskowych – chorym, u których astygmatyzm przed operacją wynosi co najmniej 2 dioptrie. W pełnym zakresie soczewki toryczne dostępne są w prywatnych ośrodkach.
– Zastosowanie soczewek torycznych jest coraz większe, choć ma swoje ograniczenia. Musi to być tak zwany astygmatyzm regularny, wywołany zmianą krzywizny rogówki, jednak właśnie ten rodzaj astygmatyzmu jest najczęstszy – wyjaśnia prof. Szaflik.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Naturalna soczewka chroni oko przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, zwłaszcza UVA w zakresie długości fali 300–400 nm. Sztuczna soczewka, którą wszczepia się podczas zabiegu usuwania zaćmy – również powinna taką ochronę zapewniać. W nowoczesnych soczewkach stosuje się wysokiej jakości filtry, które zabezpieczają oko przed szkodliwym promieniowaniem na całej wymienionej długości. Innowacyjnym rozwiązaniem jest również zastosowanie filtra, który absorbuje niebieskie światło – chromoforu BLF (blue light filter – filtr światła niebieskiego). Soczewki, które go mają, charakteryzują się żółtym zabarwieniem. Tak jak naturalna soczewka oka filtrują niebieskie światło, ograniczając tę jego część, która jest szkodliwa dla siatkówki, i zapewniając tym samym lepszą jej ochronę. To istotne, ponieważ niebieska frakcja światła może przyspieszać zwyrodnienie plamki żółtej.
Precyzja lasera
Przykładem rozwiązania zwiększającego precyzyjność zabiegu usunięcia zaćmy jest zastosowanie lasera femtosekundowego. Zastępuje on praktycznie skalpel i rękę chirurga, wykonuje w rogówce porty do wprowadzenia narzędzi, z doskonałą dokładnością oddziela zmętniałą soczewkę od innych tkanek oka, a następnie ją rozbija. Chirurg przez porty wprowadza narzędzia i usuwa rozdrobnioną zaćmę. Na jej miejscu umieszcza sztuczną, zwijalną soczewkę. Precyzja, którą daje laser femtosekundowy, pozwala na uzyskanie doskonałych efektów operacji i precyzyjne wszczepienie sztucznej soczewki. Tego typu operacje dają spektakularny efekt szczególnie u tych pacjentów, którzy decydują się na zastosowanie soczewek typu torycznego lub multifokalnych (Acrysof Toric, PanOptix, PanOptix Toric). Wykorzystanie lasera femtosekundowego w znaczący sposób wpłynęło na bezpieczeństwo operacji zaćmy. Jest ona jeszcze bardziej precyzyjna i mniej traumatyczna dla tkanek oka, co jest ważne szczególnie u pacjentów ze schorzeniami degeneracyjnymi rogówki.
W trójwymiarze
Kolejną nową techniką, stosowaną w chirurgii oka od niedawna, jest przeniesienie obrazu mikroskopu operacyjnego na trójwymiarowy duży ekran 3D. – To podobna sytuacja, jaką znamy z kina Imax, kiedy możemy, posługując się specjalnymi okularami, widzieć na ekranie przestrzenny obraz – mówi prof. Szaflik. Urządzenie do wizualizacji 3D składa się kilkunastu elementów, w tym kamery HDR, programu przetwarzania obrazu, okularów pozwalających widzieć w trzech wymiarach i dającego podobne możliwości techniczne ekranu. Chirurg dostaje obraz pola zabiegu o wysokiej rozdzielczości, głębi, ostrości, skontrastowanych barwach. Zespół operacyjny widzi dokładnie to samo co operujący.
– Trzeci wymiar jest niezwykle ważny, bo przecież operujemy w przestrzeni trójwymiarowej. Wcześniej okulista chirurg patrzył na pole operacyjne tak jak w klasycznym mikroskopie świetlnym przez dwa okulary w celu uzyskania przestrzennego obrazu. Rozwinięta technologia 3D pozwala na widzenie pola operacyjnego w trzech wymiarach, z pominięciem okularów mikroskopu i daje wysokie parametry rozdzielczości, jasności i szybkości przetwarzania obrazu. Pozwala to na niespotykaną dotąd wizualizację struktur i tkanek oka, dzięki której chirurg może zobaczyć znacznie więcej niż dotychczas – komentuje nowatorskie rozwiązanie prof. Jacek P. Szaflik.