Donald Tusk ogłasza nową filozofię państwa ws. aborcji. "Otwieramy furtki"

Premier Donald Tusk ogłosił w piątek wprowadzenie nowej filozofii państwa dotyczącej aborcji.

Publikacja: 30.08.2024 11:24

Premier Donald Tusk, minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz minister zdrowia Izabela Leszczyna

Premier Donald Tusk, minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz minister zdrowia Izabela Leszczyna

Foto: PAP/Paweł Supernak

mat

Przypomnijmy, iż w lipcu Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Lewicy, dotyczący depenalizacji przerywania ciąży do 12 tygodnia a także pomocy przy jej dokonaniu.

Donald Tusk: Szukamy sposobów, które w praktyce umożliwią dostęp do legalnej aborcji

Do tej kwestii odniósł się podczas piątkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. - Trudno zdobyć większość na sali sejmowej na rzecz projektów, które uczyniłby aborcję do 12. tygodnia legalną - przyznał szef rządu. - Nie oznacza to, że pozostajemy bezczynni, jeśli chodzi o udostępnienie takich możliwości dla kobiet we wczesnej ciąży, które uznają, że z różnych powodów zdrowotnych powinny mieć możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji – zaznaczył.

- Postanowiliśmy w ramach prawa, które będzie jeszcze jakiś czas obowiązywało, zmienić realia – ogłosił Donald Tusk. Jednocześnie wyraził nadzieję, że dojdzie do jednoznacznej zmiany prawa, która „uszanuje oczekiwania i elementarne prawa polskich kobiet”. - W tej chwili skoro nie możemy otworzyć tej bramy szeroko z powodu braku większości w Sejmie, otwieramy furtki - stwierdził premier. - Szukamy takich sposobów działania zgodnego z prawem, które w praktyce umożliwią dostęp do legalnej aborcji kobietom, które z różnych powodów do tej aborcji powinny mieć prawo. Dlatego przygotowaliśmy wytyczne - doprecyzował.

Wytyczne dla prokuratorów przygotował minister sprawiedliwości Adam Bodnar, natomiast dla lekarzy minister zdrowia Izabela Leszczyna. Pierwsze zostały opublikowane 9 sierpnia. Wytyczne MZ mają zostać ogłoszone jeszcze dzisiaj. 

Donald Tusk wyjaśnił, iż wytyczne te stanowią o nowej filozofii państwa w rzeczywistości prawnej po osławionym werdykcie Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, który wywołał falę protestów kobiet. — Te wytyczne nie zmienią prawa, ale zmieniają nastawienie prokuratury i lekarzy — stwierdził premier. — Będą czuli, że kiedy staną po stronie kobiety, prokuratura też będzie stała po stronie kobiety — dodał.

Czytaj więcej

Bodnar wydał wytyczne dla prokuratorów. Chodzi o ściganie za odmowę aborcji

Wytyczne mają zapewnić bezpieczeństwo kobietom i lekarzom

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że wytyczne staną się wykładnią stosowania obowiązujących przepisów prawa dla lekarzy i podmiotów leczniczych. Wskazała na dwa ich cele. - Po pierwsze, mają one zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne kobietom w ciąży, także tym kobietom, które ze względów zdrowotnych nie chcą donosić ciąży i oczekuję jej terminacji. Mają zapewnić też bezpieczeństwo prawne lekarzom, którzy będą te wytyczne stosować - powiedziała szefowa MZ.

— Kobieta w ciąży zwracająca się do lekarza, który ma kontrakt z NFZ, z zaświadczeniem o tym, że ciąża jest zagrożeniem dla jej zdrowia, musi otrzymać świadczenie medyczne, jakim jest usunięcie ciąży. Jeśli w takiej sytuacji podmiot leczniczy nie dokona terminacji, może liczyć się z konsekwencjami — wyjaśniła Leszczyna. — Jeśli na przykład lekarz psychiatra uzna, iż ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia kobiety, to zaświadczenie od takiego lekarza jest wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży — dodała.

- Zgodnie z obowiązującym prawem mamy dwie przesłanki do przerwania ciąży: zagrożenie życia lub zdrowia i gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku gwałtu. Przy czym zagrożenie zdrowia lub życia to oddzielne przesłanki. Ustawa mówi też ogólnie o pojęciu zdrowia, więc jeśli kobieta uda się do np. do lekarza psychiatry i ten uzna, że jest zagrożenie dla zdrowia psychicznego, to wystawione od niego zaświadczenie jest wystarczające do terminacji ciąży – podkreśliła Minister Izabela Leszczyna.

Według Minister Zdrowia wytyczne jasno określają, że ustawa nie wskazuje, że zagrożenie życia lub zdrowia musi być nagłe bądź bezpośrednie. Z ustawy też wynika, że wystarczy orzeczenie od jednego lekarza o zaistnieniu przesłanki do terminacji ciąży. Jeśli w podmiocie leczniczym będzie wymagana druga opinia lub konsylium, to może to być podstawa do nałożenia kary na podmiot leczniczy. NFZ może też nałożyć karę do 2% kontraktu, ma też prawo rozwiązać kontrakt z placówką. Również Rzecznik Praw Pacjenta może w takim przypadku nałożyć na podmiot leczniczy karę do 500 tys. zł.

Przypomnijmy, iż w lipcu Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Lewicy, dotyczący depenalizacji przerywania ciąży do 12 tygodnia a także pomocy przy jej dokonaniu.

Donald Tusk: Szukamy sposobów, które w praktyce umożliwią dostęp do legalnej aborcji

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań
Prawo karne
Prof. Matczak o zatrzymaniu Ryszarda Czarneckiego: Władza lubi pokazać siłę
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Ostre oświadczenie I Prezes SN. Małgorzata Manowska oburzona planami rządu
Zawody prawnicze
Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne