COVID-19: Jak szybko spada skuteczność szczepionek

Z nowego badania opublikowanego na łamach czasopisma "The Lancet" zwlekanie z trzecią dawką szczepienia przeciw COVID-19 to zły pomysł. Ochrona po dwóch dawkach szczepionek z czasem gwałtownie maleje.

Publikacja: 22.02.2022 13:02

COVID-19: Jak szybko spada skuteczność szczepionek

Foto: Adobe stock

mk

Na łamach "The Lancet" opublikowany został raport dotyczący spadania skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 z biegiem czasu od pełnego zaszczepienia. Wyniki różnią się w zależności od typu i producenta, ale ogólna tendencja jest taka sama: upływające od zaszczepienia miesiące osłabiają działanie szczepionek. Najwolniej maleje ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby, ale jeśli chodzi o ochronę przed zakażeniem się koronawirusem, to spada ona znacząco, a w przypadku preparatu AstraZeneki - drastycznie.

Badanie zostało przeprowadzone w Szwecji między 12 stycznia a 4 października 2021 r. Przeanalizowano dane zebrane od 1 mln 685 tys. 948 osób,a analizie poddano jednakową liczbę osób zaszczepionych i niezaszczepionych.

Z badania wynika, że skuteczność szczepionek zarówno jeśli chodzi o ochronę przed zakażeniem, jak i ciężkim przebiegiem, malała z biegiem czasu — choć wolniej w tym drugim przypadku: 

- Pfizer: ochrona spadła z 95 proc. po 15-30 dniach do 47 proc. po 121-180 dniach. Po 211 dniach wynosiła już zaledwie 23 proc.

- Moderna: po 15-30 dniach wynosiła 96 proc., a po 181 spadała do 59 proc.

- AstraZeneka: po 15-30 dniach chroniła w 68 proc., a po 121 dniach jej działanie ochronne było już niewykrywalne.

Znacznie lepszą wiadomością jest jednak ta, że szczepionki nadal zapewniały ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Każdy spośród trzech badanych preparatów znacząco przekroczył próg 50 proc. Skuteczność szczepionek wynosiła od 89 proc. po 15-30 dniach do 64 proc. po 121 dniach.

Naukowcy zauważyli, że mniejsza efektywność szczepionek przeciw COVID-19 może mieć związek z wiekiem i płcią osób zaszczepionych. Badanie wykazało, że niższą skuteczność można zaobserwować u mężczyzn i osób starszych.

Więcej

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku