Dane te wydają się przewyższać wyniki molnpirawiru, eksperymentalnego leku koncernu Merck & Co. Pacjenci, którzy otrzymali molnupiravir w ciągu pięciu dni od pojawienia się u nich symptomów Covid-19, trafiali do szpitali i umierali o połowę rzadziej, niż pacjenci z grupy kontrolnej.
Ani Pfizer, ani Merck nie udostępnili jednak na razie pełnych danych z badań klinicznych.
Czytaj więcej
Koncern Merck & Co. poinformował w piątek, że jego eksperymentalne pigułki przeciw COVID-19 zmniejszyły liczbę hospitalizacji i zgonów o połowę w grupie osób, które zakaziły się koronawirusem SARS-CoV-2 biorących udział w testach lekarstwa. Koncern chce wkrótce zwrócić się do Federalnej Agencji Żywności i Leków (FDA) i regulatorów w innych częściach świata z wnioskami o zatwierdzenie pigułek do użycia.
Pfizer poinformował, że planuje jak najszybciej przedstawić wstępne wyniki badań swojego leku - który jest podawany w połączeniu ze znanym od lat lekiem przeciwwirusowym o nazwie ritonavir - amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w ramach aplikacji o możliwość stosowania w sytuacjach awaryjnych. Producent leków wskazał w piątkowym oświadczeniu, że nie przyjmuje już nowych pacjentów do badania klinicznego „ze względu na przytłaczającą skuteczność”.
Łączona kuracja, która ma nosić nazwę Paxlovid, składa się z trzech tabletek podawanych dwa razy dziennie.