Zawał serca: Rejestr poprawił leczenie

Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych PL-ACS stawiany jest za wzór w całej Europie.

Publikacja: 04.09.2018 01:25

Zawał serca: Rejestr poprawił leczenie

Foto: AdobeStock

Na jego bazie powstały 63 publikacje w pismach naukowych, w tym 40 w czasopismach z listy filadelfijskiej posiadających tzw. impact factor (IF). Jego dane posłużyły za podstawę 15 już ukończonych i sześciu otwartych przewodów doktorskich oraz trzech ukończonych i dwóch otwartych przewodów habilitacyjnych.

Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych PL-ACS od początku zbierał pochlebne recenzje środowisk naukowych z całego świata.

Powstał w 2003 r. w ramach ministerialnego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD. – W Śląskim Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu prowadziliśmy już taki rejestr na potrzeby własne we współpracy ze Śląską Kasą Chorych. Wiedzieliśmy więc, jak leczenie zawałów i dostępność pierwotnej angioplastyki wygląda na Śląsku. Brakowało nam jednak danych dla całej Polski – mówi prof. Mariusz Gąsior z SCCS, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM), który przed 15 laty uruchamiał PL- -ACS wspólnie z prof. Lechem Polońskim, prof. Markiem Gierlotką, ówczesnym konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorzem Opolskim oraz prof. Tomaszem Zdrojewskim z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed).

Zadanie, które postawili przed sobą kardiolodzy, wydawało się karkołomne. Chcieli nakłonić wszystkie placówki, do których trafiają chorzy z zawałem serca, do raportowania nie tylko samych przypadków zawału, ale i metody zastosowanej w leczeniu pacjenta (angioplastyki lub leczenia farmakologicznego, za pomocą rozpuszczających skrzep leków trombolitycznych), czasu, jaki upłynął od zawału, jego zgłoszenia i pojawienia się chorego w ośrodku do rozpoczęcia leczenia. – Ponieważ zawał jako jedna z najdemokratyczniejszych chorób leczony jest we wszystkich typach szpitali – od mniejszych powiatowych do największych ośrodków klinicznych – trzeba było pozyskać dane z każdej lecznicy w Polsce – tłumaczy prof. Gąsior.

Na szczęście kardiolodzy mieli w ręku doskonałe narzędzie w postaci rejestru stentów, stworzonego w 2001 r. przez Śląską Kasą Chorych, czyli dzisiejszy śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dzięki rejestrowi ówczesny prezes ŚKCh dr Andrzej Sośnierz, dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, zdołał przekonać dyrektorów szpitali w województwie, że warto tą metodą nie tylko leczyć, ale i sprawozdawać takie leczenie, by później dostać za nie pieniądze. – We współpracy ze ŚKCh powstał pilotażowy program rejestru PL-ACS, a po roku wdrożyliśmy go w całym kraju – wspomina prof. Mariusz Gąsior.

Razem z Krajowym Rejestrem Operacji Kardiochirurgicznych (KROK), AMI-PL stał się pierwszym rejestrem usankcjonowanym rozporządzeniem ministra zdrowia. – Od 2003 r. rejestr pozwolił zgromadzić jedną z największych w Europie baz danych chorych hospitalizowanych z powodu niestabilnej choroby wieńcowej i zawału serca. Na koniec marca 2018 r. liczba zarejestrowanych OZW wyniosła 690 162 – mówi prof. Mariusz Gąsior. I dodaje, że unikalność rejestru, zarówno w skali kraju, jak i Europy, polega z jednej strony na tym, że jest stale kontynuowany, a z drugiej, że zakres gromadzonych w nim danych okresowo się zmienia. – Pozwala to badać wiele zagadnień związanych z zawałem, zachowując jednocześnie możliwość ciągłego monitorowania kluczowych danych.

Rejestr pozwolił na dogłębną analizę leczenia inwazyjnego i sprawdzenia, jak opóźnienia w dotarciu do pracowni hemodynamicznej przekładają się na wyniki leczenia, czyli na przeżycie chorych. To ważne zarówno z punktu widzenia chorego, jak i systemu opieki zdrowotnej. Można stwierdzić, że powstanie rejestru i bieżąca analiza danych przedstawianych na licznych konferencjach pozwoliła modyfikować postępowanie w ostrych zespołach wieńcowych, prowadząc do dalszej poprawy rokowania – dodaje prof. Gąsior.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać