Dbając o diagnostykę i leczenie, można zapobiec aż 85 proc. przypadkom zaburzeń wzroku spowodowanych chorobami siatkówki (wg danych WHO). Tymczasem jedna trzecia Polaków nigdy nie była u okulisty! Dane pokazują, że w Polsce na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem choruje ponad 1,3 mln osób, z tego 140 tys. na jego groźniejszą, wysiękową postać. Z każdym rokiem przybywa około 14 000 takich pacjentów. Tylko regularne wizyty u okulisty pozwalają w porę zareagować, gdy stan siatkówki się pogarsza.
AMD: Kiedy iść do specjalisty?
Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie obniżoną ostrość widzenia, możemy samodzielnie przeprowadzić wstępne badanie tzw. testem. W sieci dostępny jest specjalny szablon zwany siatką Amslera. To nic innego jak kwadrat o boku 10 cm, który podzielony jest czarnymi liniami przecinającymi się co 0,5 cm. Na jego środku znajduje się kropka. Jeżeli patrząc na nią, linie falują i ulegają zniekształceniu, może to świadczyć o zmianach w plamce, z którymi warto udać się do specjalisty – mówi dr n.med. Agnieszka Jamrozy-Witkowska.
Gdy oko choruje…
Wraz z rozwojem okulistyki pojawiły się metody leczenia także takich schorzeń jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Połową sukcesu leczenia także w tym przypadku jest właściwa diagnoza. Poza podstawowym badaniem dna oka stanowiącym złoty standard w przypadku diagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej, dobrze, by pacjent poddawany był badaniom takim jak: OCT (Koherentna Tomografia Optyczna), angiografii fluoresceinowej i w przypadkach wątpliwych badaniu AngioOCT. Dzięki nim możliwe jest określenie poziomu zaawansowania choroby i dobór odpowiedniej terapii.
Aktualną metodą leczenia AMD są iniekcje podawane do wnętrza oka. We wszystkich ośrodkach na świecie, dostępne trzy rodzaje preparatów – Eylea, Lucentis i Avastin. Terapia AMD polega na wielokrotnym podawaniu zastrzyków w określonych odstępach czasowych. Liczbę oraz długość przerw między kolejnymi iniekcjami określa lekarz na podstawie badań i wyników testów diagnostycznych. U większości chorych ta terapia zatrzymuje pogarszanie się jakości widzenia u 30 proc. chorych z AMD obserwuje się znaczną poprawę wzroku.
Inną opcją, jaką chorzy pacjenci mają do wyboru, jest wszczepienie soczewki plamkowej Schariotha. Jest ona przeznaczona dla osób z chorobami plamki obu oczu. Wszczepia się ją pacjentom po przebytej operacji zaćmy, czyli do oczu, które mają już wszczepioną sztuczną soczewkę. Nie leczy ona schorzeń plamki, ale pomaga pacjentom słabowidzącym poprawić komfort czytania.