Dr Krzysztof Ostrowski: Pacjent powinien móc wybrać metodę leczenia

W leczeniu nowotworów prostaty należy dążyć do kompleksowego podejścia – mówi dr Krzysztof Ostrowski, lekarz i poseł.

Aktualizacja: 02.01.2017 18:01 Publikacja: 02.01.2017 17:23

Dr Krzysztof Ostrowski: Pacjent powinien móc wybrać metodę leczenia

Foto: Rzeczpospolita

Rzeczpospolita: Tematem ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów były bariery w finansowaniu leczenia onkologicznego. Jakie przeszkody w dostępie do leczenia napotykają chorzy z rakiem prostaty opornym na kastrację?

Krzysztof Ostrowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów: – Współczesne bariery w leczeniu raka prostaty są jednocześnie uniwersalne – od profilaktyki po leczenie. Należy cały czas kontynuować szeroko zakrojone kampanie społeczne uświadamiające o konieczności wykonywania badań profilaktycznych. W tym zakresie szczególną rolę odgrywają organizacje pacjenckie. W diagnostyce i leczeniu nowotworów prostaty należy natomiast zmierzać do kompleksowego podejścia – tak jak w przypadku leczenia raka piersi, w którym w ostatnich latach odnotowano wzrost pięcioletniej przeżywalności.

Jaka jest rola ustawodawcy w poprawie sytuacji pacjentów?

Dzięki tworzeniu interdyscyplinarnych zespołów składających się ze specjalistów onkologii (diagności i specjaliści podstawowej onkologii: klinicznej, chirurgii i radioterapii) oraz urologii możliwe jest zastosowanie leczenia, które będzie najbardziej optymalne dla pacjenta. W leczeniu raka prostaty, tak jak i w leczeniu innych nowotworów, powinniśmy kierować się efektywnością terapii i jakością życia pacjenta po zakończeniu leczenia, stosując np. terapie oszczędzające. Szczególną uwagę należy zwracać na możliwe nadrozpoznawanie i „niepotrzebne" leczenie raka zlokalizowanego miejscowo bez korzyści dla pacjenta, co do czasu całkowitego przeżycia, a w związku z tym również rosnącą ilość działań niepożądanych w postaci zaburzenia potencji czy nietrzymania moczu. Zatem jako bariery systemowe należałoby wskazać niewystarczającą współpracę lekarzy różnych dziedzin i brak koordynacji w leczeniu raka prostaty. Koncentracja wiedzy i doświadczenia zawsze przyniesie dla pacjenta więcej korzyści niż fragmentaryzacja opieki – w tym przypadku onkologiczno-urologicznej. Niezależnie od zastosowanych metod nie można zapominać o korzyściach płynących z terapii, zarówno w postaci efektów klinicznych, jak i psychologicznych dla zdrowia pacjenta. I nie należy tu ulegać trendom – każda z metod powinna mieć uzasadnienie kliniczne i rekomendacje towarzystw naukowych.

To znaczy?

Według danych do urologa trafiają w zdecydowanej większości przypadków pacjenci ze wskazaniem do leczenia radykalnego, czyli prostatektomii. Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Urologicznego alternatywą dla leczenia radykalnego jest radykalna radioterapia – brachyterapia lub radioterapia z pól zewnętrznych. W takim przypadku pacjent powinien mieć możliwość wyboru, z pełną świadomością skutków ubocznych obydwu metod. Oczywiście, nie każde rozpoznanie raka gruczołu krokowego zmusza do radykalnego leczenia. Jako terapię poprzedzającą można stosować hormonoterapię (kastracyjne stężenie testosteronu), ale jest ona nieskuteczna w przypadku raka gruczołu krokowego opornego na kastrację.

Kiedy ją stosować?

Zastosowanie leków nowoczesnej hormonoterapii znalazło potwierdzenie w bardzo korzystnych dla pacjentów wynikach badań klinicznych – wydłuża on dwukrotnie czas do wznowy radiologicznej, jak i wydłuża czas do włączenia leków narkotycznych przeciwbólowych. Do chemioterapii pacjenci kwalifikowani są według ściśle określonych standardów onkologicznych: obecność przerzutów, stały wzrost PSA i dobry stan ogólny. Najważniejszym czynnikiem w terapii jest stała obserwacja i zapewnienie pacjentowi kompleksowego wsparcia. W leczeniu każdego nowotworu najważniejszy jest czas, ponieważ opóźnienie procesu leczenia pogarsza dalsze rokowanie.

—rozmawiała Karolina Kowalska

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025