Jacek Trela na nadzwyczajnym zjeździe adwokatury: będę kandydował na drugą kadencję

Nadzwyczajny zjazd usunął przeszkody regulaminowe dla przygotowań do wiosennego zwykłego zjazdu adwokatury.

Aktualizacja: 21.12.2020 14:40 Publikacja: 21.12.2020 08:09

Jacek Trela

Jacek Trela

Foto: tv.rp.pl

Przeprowadzony w sobotę 19 grudnia Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury był nadzwyczajny nie tylko z nazwy. Odbył się całkowicie w formie zdalnej, co w historii palestry zdarzyło się po raz pierwszy.

Delegaci przyjęli uchwałę usuwającą przeszkody prawne do sprawnego zorganizowania zgromadzeń izbowych, wyboru władz izb, a także wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury. Umożliwią one organizacje tych zgromadzeń w wersji zdalnej, z użyciem łączy internetowych. Przewidziano też możliwość zgromadzeń w formie hybrydowej, gdy część delegatów przebywa fizycznie w jednym miejscu, a z resztą jest nawiązywana łączność przez internet. Zjazd upoważnił też Naczelną Radę Adwokacką do określenia standardów bezpieczeństwa takiej komunikacji.

Czytaj także:

Adwokaci zmienili Regulamin odbywania zgromadzeń

Konieczność zwołania zjazdu wynikła z niejasnej sytuacji co do legalności zgromadzeń poszczególnych okręgowych izb adwokackich. Część z nich przeprowadzono w ostatnich miesiącach w tradycyjnej formie (choć z zachowaniem środków bezpieczeństwa sanitarnego), a część hybrydowo.

Wyraźnej podstawy prawnej do obrad zdalnych i hybrydowych domagały się duże izby, np. warszawska. Zwoływanie w nich zgromadzeń z zachowaniem np. dużej odległości między uczestnikami byłoby utrudnione.

Uchwalone rozwiązania mają charakter wyjątkowy i dotyczą okoliczności pandemicznych. Adwokacki samorząd nie zmienił planów co do kolejnego zwykłego zjazdu. Ma się on odbyć w dniach 19–21 marca 2021 r. Jeśli forma będzie stacjonarna, to miejscem ma być Bydgoszcz.

Jednak adw. Jacek Trela, aktualny prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zastrzega, że forma wiosennego zjazdu będzie zależała od sytuacji epidemicznej. – Najlepiej, aby odbył się w formie stacjonarnej, choć liczymy się z możliwością zwołania zjazdu w formie hybrydowej. Stosowne decyzje podejmiemy zależnie od rozwoju sytuacji i odpowiednio wcześniej je ogłosimy – zastrzega mecenas Trela.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą" prezes NRA zapowiedział też, że na zjeździe będzie kandydował na drugą kadencję. – Nadal będę prezesem, który bardziej skupia się na działaniu, niż mówieniu o tym, co zrobi – zapowiada Jacek Trela. Ocenia on swoją mijającą czteroletnią kadencję jako udaną, choć dostrzega potrzeby m.in. większego włączenia młodych adwokatów do działalności samorządowej, a także większej aktywności legislacyjnej samorządu adwokackiego. Zdaniem mec. Treli w tej ostatniej sferze powinna się zwiększyć rola Ośrodka Badawczego Adwokatury.

Zamiar ubiegania się o fotel szefa samorządu palestry zadeklarowało przed Jackiem Trelą czworo adwokatów. To prof. Maciej Gutowski (dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu), Joanna Parafianowicz, Przemysław Rosati (oboje z Warszawy) i Jarosław Zdzisław Szymański (dziekan ORA w Łodzi).

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku