Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Zdało je prawie 50 proc. kandydatów na adwokatów i radców prawnych. Mniej więcej dwa tysiące osób może zacząć w 2012 r. szkolenie na aplikacji adwokackiej, a o 400 więcej na radcowskiej. Dla samorządów tych zawodów prawniczych, a przede wszystkim dla osób fizycznych i firm korzystających z usług prawniczych oznacza to kolejny wzrost uprawnionych do wykonywania tych profesji.
O tym, jaka przyszłość czeka zawody prawnicze w świetle dynamicznego napływu do zawodu adwokata i radcy prawnego, jaki powinien być model zdobywania uprawnień, a także jak będzie się kształtował rynek usług prawnych w Polsce, dyskutowali w siedzibie „Rzeczpospolitej" w czwartek, 29 września członkowie samorządów radców i adwokatów, posłowie oraz doradcy prawni.
Kiełbasa przedwyborcza
Najwięcej sporów i kontrowersji wzbudził wywołany przez prowadzącego debatę Arkadiusza Jaraszka temat doradców prawnych.
Do ostatniego dnia tej kadencji Sejmu parlamentarzyści pracowali nad ustawą o państwowych egzaminach prawniczych. Przewidywał on m.in. umożliwienie magistrom prawa występowania przed sądami. Jak jednak przyznał, ku zdumieniu większości uczestników debaty, poseł SLD Stanisław Rydzoń, praktycznie od początku prac nad tym projektem było wiadomo, że uprawnienia magistrów prawa nie zostaną rozszerzone.