Maciej Bobrowicz: Radcowie prawni powinni iść w stronę rozwiązywania konfliktów bez sądu

Wszyscy muszą reagować na zmiany w otoczeniu, a jeśli potrafią, to powinni je wyprzedzać. Inaczej znikną z rynku. Ta zasada dotyczy wszystkich: i firm i samorządów prawniczych - mówi Maciej Bobrowicz, radca prawny, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych przez trzy kadencje.

Publikacja: 15.11.2024 09:59

Maciej Bobrowicz: Radcowie prawni powinni iść w stronę rozwiązywania konfliktów bez sądu.

Maciej Bobrowicz: Radcowie prawni powinni iść w stronę rozwiązywania konfliktów bez sądu.

Foto: Fotorzepa

Panie mecenasie, samorząd radcowski powstał w 1982 roku, pan ma za sobą potrójną kadencję prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych. Mówimy o latach 2007- 2010, 2010-2013 oraz 2016-2020, czyli dekadzie szefowania korporacji. Co w tych latach było najtrudniejszym wyzwaniem?

Tym największym wyzwaniem była projektowana ustawa, która zrównywała kompetencje procesowe prawników profesjonalnych z magistrami prawa. W taki sposób próbowano „otworzyć rynek usług prawnych”, trochę uśmiechając się przedwyborczo do młodych ludzi - magistrów prawa. Sytuacja była wyjątkowo trudna, niewiele brakowało i ustawę przegłosowano by w Sejmie. Na szczęście w ostatniej chwili dało się ją zatrzymać. Udało się przekonać tych, którzy wówczas podejmowali decyzje, że wprowadzenie tej regulacji spowodowałoby niewymierną szkodę dla wymiaru sprawiedliwości i tych, którzy korzystaliby z usług magistrów prawa. Wyobraźmy sobie sytuację, że nieprofesjonalny prawnik popełnia błąd w trakcie procesu sądowego, kontynuuje go w trakcie procesu w drugiej instancji. Dochodzi do wydania wyroku i powstania szkody, której nie już można naprawić. To był  argument, który przekonał tych, którzy podejmowali wtedy decyzje polityczne. Uważam, że z wszystkich wyzwań, które pojawiły się w okresie mojej prezesury, to było najpoważniejsze.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego