Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk uchylił polecenie służbowe swojego poprzednika Bogdana Święczkowskiego, aby śledczy wykorzystywali tzw. owoce zatrutego drzewa, bez oglądania się na uchwałę Sądu Najwyższego.

Publikacja: 15.04.2024 08:13

I zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk

I zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

mat

Przypomnijmy, iż przepisy legalizujące dowody zebrane w trakcie kontroli operacyjnej pojawiły się w procedurze karnej od 15 kwietnia 2016 r. Kiedy w wyniku takiej kontroli zarządzonej wobec podejrzanego o jedno przestępstwo uzyskano dowód popełnienia przez niego innego przestępstwa (ściganego z urzędu lub skarbowego), o tym, czy dowód będzie wykorzystany, decyduje prokurator. Podobnie dzieje się, kiedy w trakcie kontroli wpadnie przy okazji osoba, wobec której kontroli nie stosowano. Nowy przepis budził kontrowersje. W tej sprawie wątpliwości miał jeden z sądów apelacyjnych. Zadał więc pytanie SN.

Sąd Najwyższy w uchwale z czerwca 2018 r. ograniczył uprawnienia prokuratorów do wykorzystywania nagrań z podsłuchów. - Wykorzystywanie dowodów uzyskanych przy okazji podsłuchu do ścigania innych przestępstw niż te, którymi uzasadniono jego konieczność, nie może być nieograniczone i dotyczyć wszystkich przestępstw ściganych z urzędu – orzekł SN.

Jak podawały media, miesiąc później, ówczesny prokurator krajowy Bogdan Święczkowski (obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego) rozesłał do prokuratur niższych szczebli polecenie służbowe, aby śledczy nadal wykorzystywali tzw. owoce zatrutego drzewa, bez oglądania się na uchwałę Sądu Najwyższego.

Prokurator ma prawo i obowiązek dokonywania własnych ocen

Jak podaje portal oko.press, w ubiegłym tygodniu polecenie służbowe swojego poprzednika w tej sprawie uchylił obecny prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk dokonuje obecnie przeglądu wewnętrznych wytycznych i poleceń, celem wychwycenia i uchylenia tych, które w sposób nieuprawniony naruszają niezależność prokuratorów – powiedział portalowi rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.  - Niewątpliwie jednym z takich dokumentów było polecenie Prokuratora Krajowego z dnia 26 lipca 2018 r. dotyczące niestosowania uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018r sygn. I KZP 4/18, wydanej w sprawie określenia przesłanek stosowania art. 168b kpk - dodaje. 

Rzecznik PK przypomniał, że w tym piśmie Bogdan Święczkowski „polecił do bezwzględnego stosowania” własną interpretację art. 168b kpk, przeciwstawiając ją uchwale 7 sędziów Sądu Najwyższego". - Prokurator krajowy Dariusz Korneluk uważa, iż polecenie to naruszało niezależność prokuratorów w sposób nieuprawniony. To prokurator powinien dokonywać interpretacji tego przepisu, przy uwzględnieniu jego treści, ale również posiłkując się dostępnym orzecznictwem, w tym uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018r. Jest to decyzja prokuratora. Ma on prawo i obowiązek dokonywania własnych ocen prawnych w każdej prowadzonej sprawie — tłumaczy prok. Nowak.

Czytaj więcej

Prokurator Krajowy pisze do śledczych ws. wyroku SN o owocach zatrutego drzewa
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku