Profesjonaliści + wąska specjalizacja = sukces

Ponad 600 tysięcy postępowań w 2022 r. i blisko 38 tys. klientów ma 17 kancelarii, które zgłosiły się do klasyfikacji nowe prawo. Jest ona dedykowana firmom prawniczym, które zajmują się jednym, wiodącym obszarem obsługi prawnej lub też prowadzą postępowania w nowoczesnej formule direct.

Publikacja: 22.06.2023 03:00

Profesjonaliści + wąska specjalizacja = sukces

Foto: AdobeStock

W tej kategorii nie liczy się, ilu prawników zatrudnia kancelaria. Przyjęliśmy natomiast kryteria takie jak m.in. liczba klientów, liczba zakończonych spraw czy – w przypadku kancelarii odszkodowawczych i windykacyjnych – kwoty uzyskane w wyniku prowadzonych postępowań.

Nisza na konkurencyjnym rynku

Wśród firm zajmujących się odszkodowaniami od lat liderem jest Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy z Wrocławia. Jak wynika z naszej tabeli, prowadzi ona zarówno pod względem liczby klientów (ponad 8,5 tysiąca), jak i kwoty uzyskanych odszkodowań (ponad 56 mln 760 tys. zł).

A jednak obok tak wielkich graczy można znaleźć niszę, która pozwala utrzymać się na konkurencyjnym rynku odszkodowawczym. Udowadnia to Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy sp.k. z Wrocławia, specjalizująca się w obsłudze roszczeń odszkodowawczych w branży motoryzacyjnej, a konkretnie – na rzecz serwisów naprawczych.

Zobacz tabelę laureatów w klasyfikacji nowe prawo

– Chodzi o pieniądze za części, materiały lakiernicze, operacje technologiczne oraz robociznę, które ubezpieczyciele powinni zapłacić warsztatom (autoryzowanym i nieautoryzowanym) za naprawę pojazdu po wypadku. Stosowana przez ubezpieczycieli polityka optymalizacji kosztów powoduje, że niedopłaty są coraz większe, a nie ma rozwiązania legislacyjnego, które by to ukróciło. Warsztaty bardzo potrzebują pomocy prawników w tej kwestii i moja kancelaria odpowiada na to zapotrzebowanie – mówi adwokat Magdalena Rok-Konopa.

Atutem współpracowników jej kancelarii jest wysoki poziom nie tylko wiedzy prawniczej, ale przede wszystkim z dziedziny techniki motoryzacyjnej. Dzięki programom ułatwiającym pracę oraz automatycznemu połączeniu z systemami informatycznymi wszystkich sądów w Polsce, ok. 20-osobowy zespół kancelarii jest w stanie obsługiwać nawet 500–600 szkód miesięcznie.

– Cała finezja naszej pracy to znaleźć przyczyny kwestionowania kosztów naprawy i uzasadnić w piśmie do ubezpieczyciela, dlaczego się myli – twierdzi Magdalena Rok-Konopa, dla której motoryzacja jest zarówno zawodową, jak i prywatną pasją.

Wierzyciele ich kochają

Najwięcej kancelarii zgłosiło się do kategorii nowe prawo w obszarze windykacja. Z sześciu konkurentów aż połowa ma siedzibę w Łodzi. Jednym z nich jest Link & Przywóski Kancelaria Prawna sp.k.

– Zakres naszej działalności to dochodzenie wierzytelności sekurytyzowanych zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Sekurytyzacja polega na wyodrębnieniu pakietu wierzytelności z ksiąg i majątku dotychczasowego wierzyciela, głównie banku, oraz przeniesienia ich na inny podmiot, zwykle niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty. Takie fundusze są naszymi głównymi klientami. Na ich rzecz dochodzimy wierzytelności na drodze sądowej i egzekucyjnej – wyjaśnia radca prawny Jacek Przywóski.

Pracę zespołu kancelarii, w tym profesjonalnych prawników, wspiera autorski program informatyczny. Jak przyznaje mec. Przywóski, konkurencja na rynku windykacji jest ogromna, lecz jego kancelaria przez lata wypracowała sobie stabilną pozycję.

– Cała branża jest dojrzała i dobrze przygotowana do wyzwań, które zawsze przed nią stały. Naszym zadaniem, o czym czasem się zapomina, jest przywrócenie środków finansowych do obiegu w gospodarce – mówi prawnik.

Spory z bankami nie dadzą zginąć

W obszarze: obsługa roszczeń frankowiczów drugi raz z rzędu wygrali wrocławianie – kancelaria Bochenek i Wspólnicy. To oni prowadzili w 2022 r. najwięcej postępowań i mieli najliczniejszą grupę klientów.

Na drugim miejscu uplasowała się warszawska Kancelaria Adwokacka Czabański Wolna-Sroka. Od 2016 r. prowadzi sprawy kredytobiorców przeciwko bankom, a także broni kredytobiorców przed roszczeniami banków.

– Rynek usług prawniczych związanych z kredytami frankowymi rozwija się bardzo dobrze. W sądach jest około 130 tys. spraw przeciwko bankom, a szacuję, że kolejne może skierować dwa razy tyle kredytobiorców. Kancelarie frankowe jeszcze długo będą miały co robić – mówi adwokat dr Jacek Czabański.

Jego firma obsługuje roszczenia kredytobiorców z całej Polski. Uzyskała dla klientów już ponad 1000 wyroków, z czego 276 to wyroki prawomocne. Tylko cztery z nich były niekorzystne dla klientów. I choć sprawy wydają się powtarzalne, a orzecznictwo już wyklarowane, to nadal trafiają się specyficzne problemy do rozwiązania. Poza głośną kwestią roszczeń banków o tzw. dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, pojawiają się inne zagadnienia prawne, jak np. kwestia wymagalności roszczeń, skuteczności potrąceń, zarzutu zatrzymania czy też tzw. uczestnictwa jednolitego koniecznego w przypadku pozwania banku tylko przez niektórych kredytobiorców, np. jednego z byłych małżonków.

Kancelaria używa programów pozwalających na digitalizację akt i upraszczających obieg dokumentów, co umożliwia sprawne obsługiwanie ponad 2 tys. spraw rocznie. Dzięki wewnętrznym bazom danych prawnicy kancelarii mogą prześledzić kierunki orzecznictwa, nawet na poziomie pojedynczego sędziego.

Natomiast wszyscy zainteresowani mogą zaś korzystać z unikalnego narzędzia, jakim jest stworzony przez dr Czabańskiego kalkulator roszczeń. Ta darmowa aplikacja potrafi wyliczyć różne warianty rozliczeń dla kredytów powiązanych z kursem CHF, EUR oraz USD a udzielanych od 2002 r.

– Naszym zadaniem jest dostarczanie pełnej informacji klientom, tak aby mogli podjąć właściwe decyzje. Ma to znaczenie zwłaszcza przy ocenie propozycji ugodowej banku – mówi dr Czabański.

Bezcenna wąska specjalizacja

Prawo Direct to obszar, w którym kancelarie stawiają na masowość obsługi. W tym roku do rywalizacji zgłosiły się trzy kancelarie. Po raz pierwszy w tym gronie jest kancelaria restrukturyzacyjna Mikulewicz Ostaszewski z Warszawy, która prowadziła w 2022 r. 154 postępowania, z czego 73 zakończyła.

Zapytaliśmy właścicieli kancelarii o sytuację na rynku restrukturyzacji w niespokojnym roku wojny i inflacji, a także po kilku latach trudnego dla firm czasu pandemii. Potwierdzili przewidywania uczestników rankingu sprzed dwóch lat – zapotrzebowanie na doradztwo w dziedzinie upadłości i restrukturyzacji bije obecnie rekordy. To oczywiście nie napawa optymizmem, gdyż oznacza, że polscy przedsiębiorcy nie radzą sobie z kosztami prowadzenia działalności i bieżącym płaceniem zobowiązań.

– Zauważamy jednak pewien powód do zadowolenia: remedium na kłopoty finansowe nie jest już upadłość i zamykanie biznesu, ale wdrożenie szerokiej gamy działań restrukturyzacyjnych. Przedsiębiorcy nareszcie dostrzegli narzędzia w polskim prawie, żeby uporać się z zaległościami. I nie jest to już łatanie dziury finansowej kolejnym kredytem. Potrzeba było czasu, żeby odczarować restrukturyzację i oddzielić ją wyraźnie od upadłości, ale statystyki pokazują, że różnica ta jest nareszcie dostrzegalna nie tylko wśród dłużników, ale i wierzycieli – mówi adwokat Sebastian Mikulewicz.

Marcin Ostaszewski, adwokat i doradca restrukturyzacyjny, przekonuje, że takie ściśle wyspecjalizowane podmioty jak kancelarie restrukturyzacyjne zyskują przewagę na rynku prawniczym.

– Procedur może nauczyć się każdy, ale na relacje biznesowe pracuje się latami. Prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych to nie tylko procedura, ale przede wszystkim negocjacje, sposób prowadzenia rozmów i stworzone relacje opierające się na wzajemnym zaufaniu – wyjaśnia mec. Ostaszewski.

Zobacz tabelę laureatów w klasyfikacji nowe prawo

Zobacz pełne wyniki rankingu

W tej kategorii nie liczy się, ilu prawników zatrudnia kancelaria. Przyjęliśmy natomiast kryteria takie jak m.in. liczba klientów, liczba zakończonych spraw czy – w przypadku kancelarii odszkodowawczych i windykacyjnych – kwoty uzyskane w wyniku prowadzonych postępowań.

Nisza na konkurencyjnym rynku

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki