Prokurator Wrzosek znów zawieszona. Nagle i w tajemnicy

Sąd dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zawiesił na kolejne pół roku prokurator Ewę Wrzosek. Stało się to nagle, bez powiadomienia zainteresowanej i jej obrońcy o posiedzeniu. O decyzji sądu prok. Wrzosek dowiedziała się przypadkiem.

Publikacja: 13.06.2023 11:33

Prokurator Wrzosek znów zawieszona. Nagle i w tajemnicy

Foto: tv.rp.pl

dgk

- Czuję się, jakbym miała proces przed sądem kapturowym. Nie mogę się bronić. Nie dostaję orzeczeń. To proces inkwizycyjny – powiedziała portalowi OKO.press prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa -Mokotów. -  Jeśli tak traktuje się prokuratora, to nie mam wątpliwości, jakie szanse ma przed sądem obywatel w sprawie, którą interesuje się Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - dodała.

Czytaj więcej

Prokurator Ewa Wrzosek zawieszona na pół roku

Jak dowiedziała się Ewa Wrzosek, zarządzenie o przedłużeniu zawieszenia sąd dyscyplinarny wydał  25 maja 2023 roku. Zawieszenie  ma związek z zarzutami karnymi, jakie chce  jej postawić szczecińska prokuratura. Dotyczą rzekomego ujawnienia materiałów ze śledztwa. Dotychczas jednak Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN nie uchyliła immunitetu prok. Wrzosek.

Po raz pierwszy Wrzosek została zawieszona na pół roku 1 grudnia 2022 roku. Prokurator wybierała się do pracy od 1 czerwca, bo nie wiedziała, że sąd dyscyplinarny przedłużył  zawieszenie. A uczynił to na wniosek Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla regionu katowickiego, który prowadzi postępowanie dyscyplinarne przeciwko Wrzosek oparte na tym samym, co śledztwo prokuratury.

Ewa Wrzosek i jej obrońca prokurator Jarosław Onyszczuk  nie byli jednak powiadomieni o posiedzeniu sądu ws. zawieszenia. Prokurator nie dostała też decyzji sądu. A o tym, że dalej jest zawieszona, dowiedziała się przypadkiem, na innej sprawie w sądzie dyscyplinarnym, który 1 czerwca 2023 roku o 15 procent obniżył jej pensję na czas zawieszenia.

Zgodnie z przepisami, prokurator może być zawieszony w czynnościach przez okres do 6 miesięcy, jeżeli z uwagi na charakter przewinienia dyscyplinarnego konieczne jest natychmiastowe odsunięcie go od wykonywania obowiązków. Nie zwalnia to prokuratora od obowiązku pozostawania w dyspozycji przełożonego i wykonywania obowiązków, które są ściśle określone w zarządzeniu o zawieszeniu w czynnościach, ale nie mogą obejmować wykonywania czynności zastrzeżonych przez ustawę dla prokuratora. Zawieszenie prokuratora w czynnościach, w uzasadnionych przypadkach, może być przedłużone na wniosek rzecznika dyscyplinarnego przez sąd dyscyplinarny na dalszy, niezbędny okres.

Jak wynika z przepisów, zawieszenie prokuratora może być formą represji, gdyż w praktyce można je przedłużać w nieskończoność. Od decyzji o zawieszeniu w czynnościach można się odwołać tylko do sądu dyscyplinarnego. Od orzeczenia sądu dyscyplinarnego odwołanie nie przysługuje.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy