Aktualizacja: 28.11.2024 23:42 Publikacja: 31.10.2023 07:32
Foto: Adobe Stock
Domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) dla osób, które w nich nie mieszkają. Tak wynika z wchodzącej w życie na początku listopada nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Ma odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób zależnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.
– Jako członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych DPS postulowaliśmy o tę zmianę przepisów. Opieka krótkoterminowa czy wytchnieniowa nie może jednak ograniczać funkcjonowania DPS na dotychczasowych zasadach. Do naszego DPS jest kolejka chętnych. Aby stworzyć miejsca opieki krótkoterminowej, potrzebne są inwestycje. One potrwają, i to dłużej niż kilka miesięcy. Niestety, najprawdopodobniej nie będzie możliwości skorzystania z unijnych dofinansowań czy KPO, by dostosować naszą placówkę do zmiany prawa – komentuje Piotr Michalak, dyrektor domu pomocy społecznej w Poznaniu.
Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim rozstrzygnął kwestię, która wśród niektórych kierowców i ekspertów wzbudza wątpliwości, a mianowicie, kiedy możemy mówić o pieszym wchodzącym na przejście.
Ministerstwo Sprawiedliwości doprecyzowało zasady podziału tzw. neosędziów na trzy grupy.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Posłowie zdecydowali, że w tym roku Wigilia zostanie dniem pracującym. Będzie wolna począwszy od 2025 r. W zamian dodano dodatkową niedzielę pracującą w grudniu przed świętami.
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
Rząd chce usprawnić procedury, zapewniając sądom dostęp do rejestru dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.
Zamierzam zadbać o to, żeby każdy z sądowych innowatorów został wysłuchany, a jego pomysł poddany analizie.
Czasem nie chodzi o wynik, tylko o to, jak się sprawa odbywa. Ta otoczka daje nam poczucie komfortu sprawiedliwości.
Rząd podwyższa kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.
Program „500+” był strzałem w dziesiątkę i jego likwidacja jest najgorszą z możliwych propozycji. Z drugiej strony warto mu się po prawie dziesięciu latach krytycznie przyjrzeć i wdrożyć korekty.
Od reformy systemu biegłych sądowych, przez informatyzację, wzmocnienie mediacji, po szkolenia dla prezesów sądów z zarządzania – to plany resortu Adama Bodnara na poprawę sytuacji w sądach.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas