Dnia 28 lipca w Wenezueli odbyły się wybory prezydenckie. Od tego czasu mieszkańcy Wenezueli stoją w opozycji do Nicolasa Maduro, socjalistycznego dyktatora, który konkurował z popieraną przez obywateli Marią Coriną Machado.
Czytaj więcej
Wenezuelska opozycja twierdzi, że po przeliczeniu 73,2 proc. głosów oddanych w wyborach prezydenckich ma dowody, na zwycięstwo jej kandydata. Według oficjalnych wyników wybory wygrał jednak urzędujący prezydent, Nicolás Maduro. Na ulice wenezuelskich miast wychodzą protestować przeciwnicy obecnej władzy. Są pierwsze ofiary.
Zatrzymanie Marii Oropezy: prawniczka sprzeciwiała się wenezuelskiemu dyktatorowi
Jedną z opozycjonistek wobec działań dyktatora Maduro jest Maria Oropeza, 30-letnia prawniczka, aktywistka polityczna oraz członkini Ladies of Liberty Alliance, międzynarodowej organizacji, której misją jest rozwijanie przyszłych liderek w zakresie filozofii liberalnej i libertariańskiej. Członkinie organizacji działają na rzecz wolności w swoich krajach na wielu kontynentach, tj. Afryka, Azja, Europa, Ameryka Północna oraz Ameryka Południowa, angażując się w różnorodne inicjatywy edukacyjne, społeczne i wolontariackie. Uczestniczą w konferencjach naukowych, protestach, marszach, a niektóre członkinie LOLA w Urugwaju działają również w rządzie.
Maria została nielegalnie zatrzymana w swoim domu w stanie Portuguesa o godzinie 21:30 czasu wschodniego (EST) we wtorek, 6 sierpnia 2024 roku, przez policję. Zatrzymana opublikowała całe zdarzenie na swoich mediach społecznościowych, a dokładniej na live na platformie Instagram.
Co może być powodem zatrzymania Marii Oropezy? Najprawdopodobniej jej działalność polityczna i społeczna. Maria przez 14 lat współpracowała z różnymi środowiskami i organizacjami, jest koordynatorką stanową Vente Portuguesa, członkinią takich organizacji jak Youth and Democracy in the Americas czy Cedice Libertad.