Płace specjalistów rosną dużo wolniej niż płaca minimalna

O 8 proc. zwiększyły się w tym roku stawki oferowane profesjonalistom. W wielu branżach już nie jest łatwo o dwucyfrową podwyżkę przy zmianie pracy.

Publikacja: 23.07.2024 04:30

Płace specjalistów rosną dużo wolniej niż płaca minimalna

Foto: Adobe Stock

Średnio 15,1 tysięcy złotych brutto oferowano kandydatom na stanowiska specjalistyczne i kierownicze w pierwszym półroczu tego roku. To o 1,1 tys. zł, czyli 8 proc., więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu firmy rekrutacyjnej Antal. To o ponad połowę mniej niż tegoroczny wzrost pensji minimalnej, która od lipca jest o 19,4 proc. wyższa niż rok wcześniej.

– W ostatnim czasie obserwujemy stagnację wzrostu płac dla specjalistów i menedżerów. Przyczyną tego jest globalna niepewność gospodarcza, która skłania firmy do ostrożności w podwyżkach wynagrodzeń. Dodatkowo na rynku jest odczuwalny mniejszy popyt na pracowników, widoczny szczególnie w branży IT, co przekłada się na gotowość do większych ustępstw ze strony kandydatów dla otrzymania atrakcyjnej oferty pracy – mówi „Rzeczpospolitej” Artur Skiba, prezes Antala. Komentuje w ten sposób wyniki raportu z analizy stawek prawie 5 tys. specjalistów i menedżerów, którzy uczestniczyli w procesach rekrutacyjnych Antal na przestrzeni drugiej połowy 2023 i pierwszego półrocza 2024 r.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Wynagrodzenia
Zmalała różnica między medianą a średnią płacą. Duża przewaga mężczyzn
Wynagrodzenia
Gdzie w Polsce emeryci dostają najwyższe emerytury? Nowe dane wskazują na jeden region
Wynagrodzenia
Koniec płacowego rajdu w Polsce i dwucyfrowych podwyżek
Wynagrodzenia
Górnictwo i długo nic. Jak zarabia się w różnych branżach? Nowe dane GUS
Wynagrodzenia
Zarobki górników w 2024 r. Takich kwot wielu może pozazdrościć