Aktualizacja: 11.06.2018 22:58 Publikacja: 11.06.2018 19:25
1946–2018
Foto: Fotorzepa, Łukasz Trzciński
Przez kilkanaście lat pełnił funkcję prezesa Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Był profesorem Zakładu Historii Filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz do 2008 roku Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.
Naukowo zajmował się przede wszystkim nowożytną i współczesną myślą polityczną. Był jednym z najwybitniejszych polskich znawców liberalizmu. Opublikował m.in. monografię pt. „Wiedza, etyka i polityka w myśli Friedricha Augusta von Hayeka" poświęconą dorobkowi słynnego obrońcy i teoretyka wolności gospodarczej. Sympatię dla koncepcji wolnościowych zmarły filozof łączył z konserwatywną i chrześcijańską wrażliwością. W polityce był zwolennikiem umiarkowania i wprowadzania zmian w ewolucyjny, a nie rewolucyjny sposób. Jego najważniejsze teksty ukazały się w zbiorze zatytułowanym „O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym". Ten właśnie światopogląd zbliżył go do innego krakowskiego filozofia, Mirosława Dzielskiego, z którym blisko się przyjaźnił. Kuniński propagował i kontynuował myśl autora pracy „Odrodzenie ducha – budowa wolności" po jego przedwczesnej śmierci w 1989 roku.
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w...
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy k...
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funk...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas