To był wyrok bez precedensu – w minionym tygodniu sąd skazał Mariusza Kamińskiego na trzy lata więzienia i zakaz zajmowania stanowisk publicznych na dziesięć lat za nadużycia prawa przez CBA.
Ten wyrok w samym środku kampanii wyborczej odgrzał spór o działania CBA za czasów Kamińskiego.
CBA na wojnie
Główny problem z CBA polega na tym, że ta specsłużba została powołana za rządów PiS i na jej czele stanął polityk tej partii. Gdy rozpoczęła się polityczna walka obozu PO i lewicy z IV RP, CBA stało się wdzięcznym obiektem ataku. A CBA wzięło pod lupę głównie polityków opozycji, na czele z Grzegorzem Schetyną z PO oraz Aleksandrem Kwaśniewskim, patronem lewicy.
W dodatku CBA w znacznie szerszym zakresie niż inne służby stosowało inwigilację, prowokacje i agentów pod przykryciem – same te metody budzą sprzeczne oceny prawne i polityczne. Faktem jest również, że część funkcjonariuszy CBA prowadziła działania operacyjne w sposób nonszalancki i kontrowersyjny, jak agent Tomek.
To utrudnia ocenę pracy CBA za czasów Kamińskiego. Jeśli jednak założyć, że sądowy wyrok na Kamińskiego jest tej oceny ważnym elementem, to należy również przyjąć, iż sądowe rozstrzygnięcia w skandalach ujawnionych przez CBA są równie miarodajną oceną.