Irlandia kocha Polaków

Cenimy was za ciężką pracę – mówi irlandzki minister Eamon O’Cuiv

Publikacja: 16.03.2010 19:46

Eamon O’Cuiv

Eamon O’Cuiv

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

[b]Ilu Polaków będzie dziś świętować w Irlandii Dzień św. Patryka? Wielu chyba uciekło przed kryzysem, który wyjątkowo mocno dotknął wasz kraj.[/b]

[b]Eamon O’Cuiv:[/b] Według naszych szacunków z około 330 tys. Polaków, z czego olbrzymia większość przyjechała po rozszerzeniu Unii w 2004 roku, mogło zostać co najmniej 160 tys. Ale pamiętajmy, że wielu nigdy nie zamierzało zamieszkać tu na stałe. Chcieli, tak jak wcześniej Irlandczycy w USA czy Wielkiej Brytanii, ciężko pracować, zarobić i wrócić z pieniędzmi do domu. Nawet gdyby nasza gospodarka miała się świetnie, spory procent Polaków i tak by wrócił. Ale wielu z nich postanawia zostać. Zakładają rodziny, mają dzieci i świetnie się integrują ze społeczeństwem.

[b]I wykonują najgorsze prace?[/b]

Najwięcej pracowało w budownictwie i sektorze turystycznym. Może nie jest to szczyt drabiny zarobkowej, ale w porównaniu z innymi krajami UE Polacy u nas mieli najlepsze warunki. Pracownik na budowie nie zarabia jak profesor na uniwersytecie, ale jeśli ciężko pracuje, dostaje naprawdę świetne pieniądze. Znam Polaków, którzy dalej u nas pracują, a za to, co już zarobili, kupili sobie w Polsce domy i mieszkania. W 2008 roku Polacy wysłali do ojczyzny 1,2 miliarda euro. To ogromne pieniądze, które pomogły napędzić polską gospodarkę.

[b]Irlandczycy muszą chyba krzywo patrzeć na imigrantów, którzy zabierają im pracę.[/b]

W każdym kraju, także w Irlandii, zdarzają się przypadki dyskryminacji. Czasem się wypomina imigrantom, że wykorzystują system zasiłków. Jednak Polacy nie są zaliczani do tej grupy. Wszyscy wiedzą, że przyjeżdżają do nas ciężko pracować. Liczba przypadków nietolerancji w stosunku do imigrantów z Polski była minimalna. A pamiętajmy, że w pewnym momencie Polacy stanowili niemal 8 proc. ludności Irlandii. Są widoczni w całym kraju, nie siedzą tylko w największych miastach. Ale wszędzie są szanowani, bo świetnie pracują i są godni zaufania. Jak się umówią na siódmą, to będą punktualnie.

[b]To nie Polacy tracą pracę w pierwszej kolejności?[/b]

Bezrobocie w ostatnich latach wzrosło dwukrotnie, do ok. 12 proc. Mogłoby się więc wydawać, że wśród Polaków jest wyższe niż średnia, bo z tych co najmniej 160 tys., którzy zostali, 30 tys. legalnie pobiera zasiłki dla bezrobotnych. Ale to właśnie sektory, w których pracowali polscy imigranci, zostały najbardziej dotknięte kryzysem i skala bezrobocia jest tam wyższa także wśród Irlandczyków.

[b]Radykalne cięcia pensji, zwolnienia. Nie boicie się protestów, jak w Grecji?[/b]

Przez długi czas byliśmy ubogim krewnym Europy. Ale w ciągu ostatnich kilku dekad przeżyliśmy gospodarczy rozkwit i nadrobiliśmy zaległości. Być może ten rozwój nastąpił za szybko. Zgubny okazał się zwłaszcza trudny do powstrzymania boom w sektorze budowlanym, który się załamał i doprowadził do kryzysu sektora bankowego. Ale jakość życia, jaką mamy teraz, jest mniej więcej na poziomie z 2003 roku, kiedy myśleliśmy, że już lepiej być nie może. W latach 90. mieliśmy milion osób aktywnych zawodowo. Teraz mimo kryzysu pracę ma 1,9 miliona. To wielkie osiągnięcie. Przy dziesięciu krokach, jakie zrobiliśmy do przodu, teraz zrobiliśmy najwyżej jeden do tyłu.

[b]Notowania pana partii Fiana Fail są najgorsze od 90 lat![/b]

Jesteśmy rozczarowani tymi wynikami, ale na szczęście wybory są za dwa lata, a my musimy działać w interesie kraju. W każdy weekend wszyscy członkowie rządu jadą do swojego okręgu wyborczego i spotykają się z ludźmi. Każdy może wejść do mojego biura, nie musi się umawiać i żaden ochroniarz go nie zatrzyma. Ludzie mają do nas dostęp i wiedzą, że kiedy są z nas niezadowoleni, mogą nas odwołać w wyborach. Wszystkie partie się zgodziły, że musimy ograniczyć wydatki. W sprawie walki z kryzysem jest więc zgoda polityczna. Dlatego nie grozi nam anarchia.

[i—rozmawiał Wojciech Lorenz[/i]

[i]Eamon O’Cuiv jest ministrem obszarów wiejskich i dziedzictwa narodowego [/i]

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!