Małopolski sejmik uczci pamięć ofiar katastrofy nadzwyczajną sesją zwołaną w najbliższy piątek. Rozpocznie się ona odczytaniem listy ofiar i modlitwą w ich intencji.
Cała załoga Stoczni Gdańsk w poniedziałek oddała hołd ofiarom sobotniej tragedii. Każdy pracownik firmy – niemal 1,5 tysiąca osób – złożył czerwoną różę lub zapalił znicz pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
Zrobili to dokładnie o 8.56, czyli o godzinie, w której rozbił się samolot. Przewodniczący stoczniowej „Solidarności” Roman Gałęzewski zapewniał, że to spontaniczna akcja, bo ludzie od soboty domagali się, by coś takiego zrobić. Zwłaszcza że wśród ofiar jest była pracownica zakładu i działaczka wolnych związków Anna Walentynowicz oraz były wojewoda gdański Maciej Płażyński.
Poruszającą uroczystością było wczoraj uczczenie ofiar katastrofy przez profesorów i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Collegium Novum, gdzie składano kwiaty pod tablicą upamiętniającą naukowców i wychowanków tej uczelni – ofiary terroru sowieckiego, pękało w szwach.
Tym bardziej że wśród osób, które teraz zginęły w Katyniu, znowu byli absolwenci oraz pracownicy UJ, m.in. poseł Zbigniew Wassermann, senator Stanisław Zając, prezes IPN Janusz Kurtyka, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, wiceszef polskiej dyplomacji Andrzej Kremer oraz kustosz Biblioteki Jagiellońskiej Ewa Bąkowska.
Kraków chce w środę rozdać mieszkańcom 5 tysięcy pol-skich flag. W dniu pogrzebu Lecha Kaczyńskiego na Rynku Głównym pojawi się telebim, na którym transmitowana będzie uroczystość.