Nocne rozmowy pod krzyżem

Jeszcze późno w nocy przed pałacem kłócili się przeciwnicy i zwolennicy przeniesienia symbolu

Publikacja: 05.08.2010 03:32

W nocy przy krzyżu przed Pałacem Prezydenckim melodia pieśni religijnych mieszała się z okrzykami: „

W nocy przy krzyżu przed Pałacem Prezydenckim melodia pieśni religijnych mieszała się z okrzykami: „Ateiści też mają prawo żyć”. 12-letnia Ola z Białogardu: – Chcemy czcić pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Zgrzewki z wodą mineralną, termosy, torby z prowiantem, koce – obrońcy krzyża ustawionego w czasie żałoby narodowej przed Pałacem Prezydenckim w nocy z wtorku na środę rozbili tam prawdziwe obozowisko.

– Mamy wszystko, co potrzeba – ucina jedna z kobiet. Otwiera kwiecisty parasol i usadawia się na rozkładanym stołku.

– I tak co noc. Śpią na składanych fotelach i stołeczkach – mówi „Rz” pani Maria, emerytka mieszkająca na pobliskiej ulicy Oboźnej. Często przychodzi wesprzeć obrońców krzyża. – Nie było mnie, gdy chciano zabrać krzyż. Dopiero wieczorem wróciłam do Warszawy – opowiada. – Strasznie padało, a ja mam trzy parasole. Gdybym była w domu, tobym je przyniosła obrońcom krzyża. Zaraz pójdę do domu zrobić im chociaż coś do jedzenia.

[srodtytul]My wygraliśmy, wy przegraliście[/srodtytul]

Mimo zbliżającej się północy spokoju przed pałacem nie ma. Około 20 obrońców krzyża przekrzykuje się z podobną liczebnie grupą młodzieży, która wyszła z pobliskich lokali. Niektórzy jeszcze z kuflami w dłoni. Melodia religijnych pieśni miesza się z okrzykami młodzieży: „Wyciąć krzyż”, „Ateiści też mają prawo żyć”.

– Co tu się dzieje? – pytamy mężczyznę w czerwonej koszuli z plakietką „Brońcie krzyża”.

– To się dzieje, że krzyż zostaje. My wygraliśmy, a wy przegraliście, więc się stąd wynoście – wygraża pięścią.

Agresja z obu strona narasta. Część młodzieży przedrzeźnia modlących się, popycha ich, zabiera im transparenty. Wymiany zdań czasem kończą się dyskusją, ale częściej wyzwiskami.

– Symbolika tego typu powinna być trzymana z dala od instytucji państwowych – uważa Jacek (ok. 20 lat), który przed pałac przyszedł ze znajomymi prosto z imprezy. – Tych oszołomów powinno się rozpędzić siłą.

Pani Barbara, emerytka z Warszawy, przed pałacem jest co wieczór. Często zostaje do rana. – Ktoś musi pilnować krzyża. Inaczej by go po cichu nocą wynieśli – tłumaczy. – Nie możemy na to pozwolić. Tu mieszkał prezydent Lech Kaczyński. Krzyż właśnie tu powinien zostać.

Waldemar Januszewski, który z 12-letnią córką Olą przyjechał z Białogardu: – Byłem tu, kiedy harcerze go stawiali. Pomagałem go nieść i ustawiać. Polacy byli wtedy zjednoczeni. To były piękne chwile, a krzyż jest ich symbolem. To symbol i część tożsamości naszego narodu. Był z nami w trudnych momentach, podczas zaborów i wojen. Nawet komunistom nie udało się go usunąć.

– Chcemy czcić pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. To dla nas bardzo ważne – dodaje Ola ze łzami w oczach.

Inni obrońcy zapewniają, że są gotowi zgodzić się na przeniesienie krzyża, ale muszą zobaczyć gotowy pomnik lub tablicę, która go zastąpi. – W zapewnienia władzy nie wierzymy – twierdzi ok. 30-letni Michał.

– Polska to nie jest państwo wyznaniowe. Krzyże do kościołów – ripostuje student Daniel.

[srodtytul]Ja fanatyczką?[/srodtytul]

– Większość zaczepiających jest kompletnie pijana – żali się Michał Siermiński, który przyszedł przed pałac bronić krzyża. Twierdzi, że na początku próbował dyskutować z przeciwnikami. – Ale to nie ma sensu. Nawet mnie nie słuchają. Przychodzą tylko, by się z nas pośmiać i popisać, jacy to oni mądrzy.

Ma żal do służb, że nie reagują na zgłoszenia o nietrzeźwych i agresywnych młodych ludziach.

– Sieją zgorszenie w miejscu publicznym – grupa ludzi przekonuje stojący obok patrol policji. – Jesteśmy tu z miesięcznym niemowlęciem. Boimy się o bezpieczeństwo.

– Mamy ze sobą broń. Nie możemy wchodzić w tłum – odmawia im interwencji policjant.

I radzi: – Tam stoi patrol Straży Miejskiej. Oni broni nie mają.

Pani Maria z Oboźnej podpitej młodzieży się nie boi. – Mówią do mnie: „babciu, jesteś fanatyczką”. A ja na to: „hola, hola, jaką fanatyczką?”. Wyjaśniam, by nie rzucali przekleństw, nie mówili źle o prezydencie, którego przecież nie znaliśmy osobiście. Od słowa do słowa i nawet niektórzy potrafią przeprosić.

Koło drugiej w nocy zbiorowisko przed pałacem topnieje. Jeszcze pan Jerzy zaopatrzony w składany stołeczek i ciepłą kamizelkę dyskutuje ze studentem ekonomii, który naśmiewał się z modlących. O katastrofie, Platformie, wyborach. Młody człowiek rzuca na pożegnanie: – Cieszę się, że mogliśmy porozmawiać. Nie zgadzam się z panem, ale pana szanuję.

– Żal mi, że media śmieją się, że obrońcy krzyża to prości ludzie. Co z tego? Byłem na pierwszych strajkach „Solidarności”. To też byli prości ludzie, czasem nawet było mi za nich wstyd – wspomina pan Jerzy. – Najgorsze jest to, że państwo zawiodło. I tam, pod Smoleńskiem, i tu, przed pałacem. Jak państwo mówi, że zabierze krzyż, to powinno zabrać. A ludzie mają prawo go bronić.

Nazwiska podać nie chce.

– Syn ma zupełnie inne poglądy. Nie chcę w domu awantury.

Dr. Macieja Kowalewskiego, socjologa z Uniwersytetu Szczecińskiego, nie dziwią nocne manifestacje pod krzyżem. – Dla wielu to teraz centrum Warszawy, miejsce, w którym trzeba być – ocenia.

I tłumaczy: – Obrońcom krzyża zaciąganie warty wydaje się koniecznością. Jest realizacją potrzeby przynależności do grupy i możliwością zamanifestowania inności czy nawet wykluczenia. Mobilizują się w obronie pewnej wizji świata, sprawy, która wymaga poświęceń. Widzowie natomiast chcą uczestniczyć w tworzeniu historii, być świadkiem czegoś, co będzie długo wspominane.

[ramka][srodtytul]Przed pałacem prezydenckim bez zmian[/srodtytul]

Nie wiadomo, jakie będą losy krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Obrońcy domagają się deklaracji, że na jego miejscu stanie pomnik lub tablica upamiętniająca ofiary katastrofy. Kancelaria Prezydenta nie ujawnia, czy rozpoczęły się już konsultacje z projektantami ewentualnego monumentu. Jej biuro prasowe informuje, że do zawarcia nowego porozumienia lub podjęcia kolejnej decyzji krzyż pozostanie przed pałacem. Zapewnia też, że – jak zapisano we wtorkowym oświadczeniu – Kancelaria Prezydenta, kuria warszawska i harcerze uznają, iż „tylko w drodze dialogu może zostać wypracowane trwałe rozwiązanie”.

msz[/ramka]

Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay