Partie domykają listy. Roman Giertych zmierzy się z Jarosławem Kaczyńskim w Kielcach?

PiS domyka listy, odkurza lex Tusk, a opozycja buduje poparcie na Campusie.

Aktualizacja: 28.08.2023 07:13 Publikacja: 28.08.2023 03:00

Jednym z uczestników Campusu Polska Przyszłości był mer Kijowa Witalij Kliczko

Jednym z uczestników Campusu Polska Przyszłości był mer Kijowa Witalij Kliczko

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

W najbliższych dniach nie tylko ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu, ale też finalizacja decyzji w PiS dotyczących list wyborczych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami „Rzeczpospolitej” PiS może pod koniec tygodnia zdecydować o ich kształcie. Największa niespodzianka szykuje się w Warszawie, gdzie nie wystartuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zamiast tego – co pierwszy podał portal Gazeta.pl – może wystartować z Kielc.

W reakcji na te spekulacje Donald Tusk zapowiedział start Romana Giertycha z ostatniego miejsca kieleckiej listy KO.

Czytaj więcej

Tusk do Kaczyńskiego: Roman Giertych wystartuje w wyborach do Sejmu

Partie szykują się już do ostatniego, jesiennego etapu kampanii wyborczej. 2 września odbędzie się konwencja Lewicy, tydzień później – konwencja wyborcza PiS, w trakcie której ma zostać zaprezentowany program wyborczy partii Kaczyńskiego.

Lex Tusk. Powrót komisji

Do tej pory wydawało się, że przed wyborami nie powstanie zapowiadana przez PiS komisja, która ma badać wpływy Rosji w Polsce. Jednak w ostatnich dniach doszło do przyspieszenia prac. – Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu powstanie komisja do badania tych wpływów i pokaże te różne dokumenty. I zobaczycie państwo, jak to naprawdę wyglądało – zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Politycy opozycji opublikowali w mediach społecznościowych pismo od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która daje czas do 29 sierpnia przedstawicielom klubów w Sejmie na wskazanie swoich kandydatów. Opozycja już wcześniej deklarowała, że nie wskaże swoich kandydatów do komisji, która łącznie ma mieć dziewięciu członków. To wszystko oznacza, że komisja ma być powołana – tylko głosami klubu PiS oczywiście – w trakcie posiedzenia 30 sierpnia. Wcześniej nieoficjalne deklaracje wskazywały, że ostatnie posiedzenie Sejmu w tej kadencji będzie miało tylko charakter „techniczny”.

Czytaj więcej

Czarnek: Giertych na liście KO to wzmocnienie PiS

Jednocześnie władze PiS stoją przed decyzjami dotyczącymi list wyborczych. PiS jest ostatnią z dużych partii politycznych, które jeszcze nie ujawniły swoich list. Tak jak wspomniano, dojdzie najpewniej do kilku roszad – niektóre bardzo zaskakujące. Zamiast Kaczyńskiego w Warszawie „jedynką” może być szef resortu kultury Piotr Gliński, a szef MON Mariusz Błaszczak wystartuje z Olsztyna. Do podobnych zmian może dojść w innych okręgach – tak by zmaksymalizować wynik.

Politycy PiS zdają sobie sprawę, że po 15 października będzie liczyć się każdy mandat, stąd też start prezesa Kaczyńskiego z innego okręgu niż Warszawa – tam, gdzie jego obecność na liście będzie mogła przynieść dodatkowe zyski.

Nasi rozmówcy podkreślają, że listy będą odbiciem obecnego układu sił – zarówno pod względem układu w samym PiS, jak rozmów z koalicjantami.

Na listy ma też trafić wielu wiceministrów i innych członków rządu premiera Morawieckiego. Do Sejmu mogą też kandydować ponownie europosłowie Patryk Jaki i Dominik Tarczyński.

PiS w kolejnych dniach kampanii wyborczej ma cały czas wracać do tematu referendum, które odbędzie się równolegle z wyborami 15 października.

Rusza Campus Polska Przyszłości

Z kolei w Olsztynie po raz trzeci wystartował Campus Polska Przyszłości – doroczne spotkanie organizowane przez Rafała Trzaskowskiego i jego środowisko polityczne.

Organizatorzy Campusu bardzo jasno deklarowali od samego początku całkowity zakaz agitacji politycznej na Campusie. Start wydarzenia miał zresztą bardziej charakter kulturalny i międzynarodowy. W piątek z uczestnikami i uczestniczkami Campusu (ponad 1300 osób) spotkała się Olga Tokarczuk. W sobotę na Campusie pojawił się mer Kijowa Witalij Kliczko, który podkreślał determinację Ukrainy, jeśli chodzi o dalszy przebieg wojny, oraz wielokrotnie dziękował Polakom za wsparcie Ukrainy w wojnie.

Czytaj więcej

Witalij Kliczko na Campus Polska: Razem jesteśmy silniejsi

W niedzielę ruszył cykl spotkań z liderami partii politycznych. Z uczestnikami Campusu rozmawiali na początek liderzy Lewicy – Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń. Czarzasty podkreślił w trakcie odpowiedzi na pytania z sali, że Lewica nigdy nie zgodzi się na stworzenie rządu razem z Konfederacją. – Nie będzie takiej ceny, byśmy rządzili z brunatną siłą – powiedział Czarzasty. Liderzy Lewicy podkreślali też swoje postulaty dotyczące świeckiego państwa i budowy 300 tysięcy mieszkań na wynajem przez państwo.

W najbliższych dniach z uczestnikami Campus Polska Przyszłości ma jeszcze rozmawiać Władysław Kosiniak-Kamysz. A w środę 30 sierpnia na Campusie ma pojawić się lider PO Donald Tusk – podobnie jak rok i dwa lata temu.

Wybory
Debaty prezydenckie czy marsze? Kampania pełna uników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wybory
Uważa Putina za „ostoję normalności”. Zebrał podpisy i startuje na prezydenta RP
Wybory
Marek Jakubiak: Kim jest kandydat w wyborach prezydenckich 2025?
Wybory
Grzegorz Braun: Kim jest kandydat w wyborach prezydenckich 2025?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Wybory
Czy Sławomir Mentzen rozbije POPiS? Musi spełnić jeden warunek
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście