Aktualizacja: 22.02.2025 20:50 Publikacja: 18.10.2024 23:04
Foto: PAP/Paweł Supernak
Jeśli Leszek Moczulski zastanawiał się kiedyś nad tym, jak będzie wyglądał jego pogrzeb, to ten który się odbył w piątek 18 października mógł być bliski jego wyobrażeniom. Powązki Wojskowe w Warszawie i bez nieśmiałego jesiennego słońca mają swój urok. Ale w październiku, gdy powoli opadają z drzew liście, spocząć w Alei Zasłużonych przy głównym szlaku spacerowym, to dobry sposób na pożegnanie się z tym światem. Żołnierze, chorągwie, kamery, wspomnienia najbliższych, listy od nieobecnych, wieńce i dużo wzruszonych, przejętych osób – tak można odchodzić!
Komisja ds. Pegasusa liczy, że Zbigniew Ziobro trafi do aresztu, gdzie zostanie przez nią przesłuchany. Były minister sprawiedliwości zrobi ze swojego zatrzymania spektakl, a PiS ma ważne powody, żeby nie bronić go jak niepodległości.
Premier Donald Tusk nie mówi, że jesteśmy „silni, zwarci i gotowi”. I dobrze, że nie zagrzewa do wojny. Ale wobec tego jacy jesteśmy? Na co jest dziś gotowa Polska, położona na wschodniej flance NATO i bezpośrednio zagrożona przez Rosję? Za odmową premiera udziału polskich żołnierzy w misji do Ukrainy nie poszła odpowiedź na to fundamentalne pytanie.
Polska nie wyśle wojsk do Ukrainy – stanowisko premiera Donalda Tuska nie jest zaskoczeniem. Graniczenie z Rosją, brak broni jądrowej oraz realia polityczne sprawiają, że taka decyzja jest uzasadniona. Czy jednak w Polsce możliwa jest merytoryczna debata na ten temat w czasie kampanii wyborczej?
Po szczycie przedstawicieli unijnych państw w Paryżu Donald Tusk zapowiedział, że nie wyśle polskich żołnierzy do Ukrainy. Żaden inny polityk nie postąpiłby teraz inaczej. Karol Nawrocki wraz z PiS i Konfederacją nie spodziewali się, że premier zajmie właśnie takie stanowisko.
Zamiast wysyłać siły lądowe do Ukrainy i narażać się na wiele problemów, niemal w każdej chwili możemy rozpocząć misję patrolowania ukraińskiej przestrzeni powietrznej z terytorium Polski. Muszą być jednak spełnione pewne warunki.
Muzyczny świat żegna Marianne Faithfull, legendę muzyki pop, która zaczynała karierę w początkach prosperity The Rolling Stones, potem żyła w squatach i walczyła z nałogami, by rozpocząć drugie życie.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Jim Abrahams, reżyser kultowych absurdalnych komedii „Czy leci z nami pilot?” i „Spokojnie, to tylko awaria” zmarł w wieku 80 lat. Jego filmy były notowane na szczytach zestawień komedii wszech czasów.
GKS Katowice poinformował, że po długiej chorobie, w wieku 62 lat zmarł Jan Furtok - najlepszy strzelec w historii klubu, były reprezentant Polski.
W wieku 38 lat zmarł Michał Dąbrowski, szermierz, medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu
W wieku 66 lat zmarła Elżbieta Zającówna, aktorka teatralna i filmowa, prezenterka telewizyjna. O jej śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.
Zanim Whitney Houston zrobiła światową karierę, sukcesy odnosiła jej mama Cissy, występując z Arethą Franklin i Elvisem Presleyem, nagrywając z Jimim Hendrixem. Artystka miała 91 lat
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas