Nie żyje Jim Abrahams, twórca „Czy leci z nami pilot?” z Leslie Nielsenem

Jim Abrahams, reżyser kultowych absurdalnych komedii „Czy leci z nami pilot?” i „Spokojnie, to tylko awaria” zmarł w wieku 80 lat. Jego filmy były notowane na szczytach zestawień komedii wszech czasów.

Publikacja: 27.11.2024 08:19

Od lewej: Jerry Zucker, Jim Abrahams i David Zucker na zdjęciu z 2009 roku

Od lewej: Jerry Zucker, Jim Abrahams i David Zucker na zdjęciu z 2009 roku

Foto: PAP/EPA/DANIEL JOUBERT

Dla amerykańskiego i światowego kina był znakomitym kontynuatorem zwariowanych komedii braci Marx. Na początku lat 80-tych miał prawdziwe „wejście smoka”. Gdy w Polsce miłośnicy komedii śmiali się na „Misiu” Barei i Tyma, świat oszalał na punkcie „Czy leci z nami pilot”, parodii pompatycznego amerykańskiego katastroficznego kina i takich produkcji jak „Port lotniczy”.

„Czy leci z nami pilot?" i Jim Abrahams

Fabuła była następująca: Ted Striker (Robert Hays) po traumatycznych przeżyciach wojennych bał się latać. Aby odzyskać dziewczynę Elaine (Julie Hagerty), która pracuje jako stewardesa, pokonał jednak swój strach i kupił bilet na samolot, w którym pracuje Elaine. Po obiedzie, gdy piloci ulegli zatruciu pokarmowemu, Ted, mimo strachu, musiał poprowadzić samolot i wylądować. Wspierali go w tym na pokładzie Elaine, zaś zdalnie psychiatra dr Rumack (Leslie Nielsen) oraz naziemny kontroler lotów McCroskey (Lloyd Bridges). Fabuła stałą punktem wyjścia do wielu gagów, absurdalnych żartów i kalamburów.

Czytaj więcej

Nagroda Emmy dla polskiego filmu „Pianoforte”

Film przyniósł dochód w wysokości 171 milionów dolarów przy budżecie 3,5 miliona dolarów. W ankiecie przeprowadzonej w 2007 roku przez Channel 4 w Wielkiej Brytanii film uznano za drugą komedię wszechczasów, po „Życiu Briana Monty Pythona”.

Jim Abrahams i Meryl Streep

Abrahams zaczynał w 1970 r, gdy wraz z przyjaciółmi z dzieciństwa, Davidem i Jerry Zuckerami, założył Kentucky Fried Theatre w Madison. Były tam prezentowane skecze, programy satyryczne, pokazy video. Wystąpili wspólnie w filmie Johna Landisa „The Kentucky Fried Movie" (1977), do którego napisali scenariusz. Odtąd burleska, błazenada, pastiż, kpienie ze wszystkiego i wszystkich, stało się znakiem firmowym jego produkcji.

Osiągał duże sukcesy komercyjne, choć z czasem jakość żartów zdewaluowała się. Filmy z cyklu „Naga broń", których jest współscenarzystą i producentem, powstały na podstawie popularnego serialu TV „Police Squad" (1982).

Stworzył również „Ściśle tajne”, „Hot Shots!”, „Mafia!” i „Straszny film 4”.

Czytaj więcej

EnergaCamerimage 2024: Złota Żaba dla Michała Dymka

Syn Abrahamsa chorował na epilepsję. Twórca założył wraz z żoną fundację The Charlie Foundation to Help Cure Pediatric Epilepsy, zaś w 1997 r. wyreżyserował film telewizyjny z Meryl Streep w roli głównej „Po pierwsze nie szkodzić" o matce wychowującej dziecko chore na epilepsję.

Film
Rok bez oscarowego pewniaka. Emilia Pérez autorką ostrych postów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Film
„Kibic”, czyli szalikowcy tacy jak my
Film
Nowości Netfliksa. Drugi sezon „1670” dla 700 mln widzów, "Heweliusz" i bitwa raperów
Film
„Brutalista”, czyli traumatyczny los emigranta
Film
„Biały Lotos 3” już 17 lutego. Czy zagra ekscentryczna Jennifer Coolidge?