Aktualizacja: 21.11.2024 13:52 Publikacja: 03.06.2023 15:33
Tomasz Siemoniak
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rz : Po publikacji „Rzeczpospolitej” w której napisaliśmy, że dowódca operacyjny miał poinformować już w grudniu o niezidentyfikowanym obiekcie nad Polską premiera i MON, posłowie PO postanowili złożyć zawiadomienie do prokuratury. Dlaczego?
Tomasz Siemoniak : Uważamy informacje „Rzeczpospolitej” za wiarygodne, ale też dlatego, że w zeszłym tygodniu, gdy miało się odbyć połączone, niejawne posiedzenie komisji sejmowych na której minister miał przedstawić posłom informacji na temat rosyjskiej rakiety, opuścił on to posiedzenie. Nie uzyskaliśmy żadnej informacji. To posiedzenie miało się odbyć na na polecenie pani marszałek i prezydium Sejmu, nie był to zatem wniosek opozycji. Skoro rząd nie chce przekazywać żadnej informacji, ani opinii publicznej, ani posłom w formule niejawnej, oczekujemy, że przynajmniej prokuratura będzie w tej sprawie działała. Zresztą jeszcze przed tą publikacją, wątpliwości było mnóstwo, były sprzeczne ze sobą wypowiedzi szefa Sztabu Generalnego, dowódcy operacyjnego, ministra, chociażby że w sprawozdaniu z 16 grudnia 2022 r. tego nie było, ale było już 17 grudnia. W tej sprawie jest wiele niedomówień, jest zatem podejrzenie, że dochodzi do możliwości popełnienia przestępstw przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.
Kontrolerzy zabezpieczyli dokumenty, które mogą rzucić nowe światło, kto był w grudniu informowany, że nieznany obiekt wleciał ze wschodu do Polski.
Rosjanie wiedzą, że nie zadziałał system decyzyjny w stopniu wystarczającym, że nikt nawet tej rakiety nie szukał i wiedzą, że strona polska nie zdobyła się nawet na najmniejszą reakcję dyplomatyczną - tak sprawę rosyjskiej rakiety, której szczątki znaleziono pod Bydgoszczą, skomentował w Radiu Zet były prezydent Bronisław Komorowski.
Wspomagamy Ukrainę, ale także powinniśmy przyspieszać nasze zbrojenia. Ryzyko użycia broni nuklearnej oceniam jako niskie – mówi generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Liczba chętnych do służby wojskowej wzrasta, nie wszyscy jednak od razu są przez armię wcielani do służby zawodowej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W Redzikowie oficjalnie otwarta została amerykańska baza antyrakietowa. To pierwsza stała instalacja sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie naszego kraju. - Dziękuję za podjęcie tych ważnych decyzji. Niech będzie swoistym symbolem, że po 25 latach obecności w NATO, ta twarda militarna infrastruktura jest w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Maria Zacharowa powiedziała, że amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie "prowadzi do zwiększonego poziomu zagrożenia nuklearnego". Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła, że obiekt znalazł się na "liście priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia".
Wspomagamy Ukrainę, ale także powinniśmy przyspieszać nasze zbrojenia. Ryzyko użycia broni nuklearnej oceniam jako niskie – mówi generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Restaurant & Bar Design Awards, w którym nagradzane są najlepiej zaprojektowane lokale gastronomiczne z całego świata, wyróżnienie zdobyła kawiarnia „Woda” z Bydgoszczy.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Pomysł stworzenia funduszu innowacji pod egidą resortu obrony i mocne zaangażowanie armii w rozwój technologii sztucznej inteligencji to kierunki, które zdaniem ekspertów mogłyby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Jest jednak „ale”.
Projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny przewiduje ściślejszą kontrolę psychologiczną nad przyszłymi żołnierzami i ułatwienia w zagranicznych szkoleniach.
Wydawałoby się, że wybuch wojny w Ukrainie przyspieszy procesy związane z poprawą bezpieczeństwa Polaków. To okazało się złudne. Straciliśmy mnóstwo czasu.
W Toruniu pokazano „Marię Callas" z Angeliną Jolie. W kinach dopiero w lutym. Operator filmu Ed Lachman otrzymał Złotą Żabę za całokształt twórczości. „Blitz” Steve’a McQueena o wojennym Londynie porywa świetnymi zdjęciami, ale rozczarowuje. Premiera w AppleTV+ 22 listopada.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas