Niebieskie berety zakazane. Tak chciał Instytut Pamięci Narodowej

Ze ściany muzeum wojskowego zniknęła tablica poświęcona dywizji desantowej, bo tak chciał IPN. Zdaniem rezerwistów oskarża się ich o zbrodnie, w których nie uczestniczyli.

Publikacja: 22.11.2021 21:00

Niebieskie berety zakazane. Tak chciał Instytut Pamięci Narodowej

Foto: Shutterstock

Chodzi o tablicę, którą ufundowali z własnych środków rezerwiści „niebieskich beretów" 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej. Rok temu zawisła ona na murze Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Żołnierze rezerwy tej jednostki poinformowali nas, że 19 października została ona usunięta. „Szykanowanie, oczernianie i nękanie byłych wszystkich żołnierzy Niebieskich Beretów, Żołnierzy Rezerwy Wojska Polskiego, którzy służyli w różnych okresach w ramach dwuletniej obowiązkowej Zasadniczej Służby Wojskowej, w latach 1963–1986, jest manipulacją i haniebnym okłamywaniem społeczeństwa polskiego" – napisali do redakcji „Rzeczpospolitej". I dodali, że elitarna 7. Łużycka Dywizja Desantowa istniała 23 lata, a jej tradycje przejęły jednostki niebieskich beretów istniejące do dzisiaj, np. 7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Wojsko
Rosyjski samolot wojskowy naruszył polską przestrzeń powietrzną
Wojsko
MON wymieni legitymacje byłym wojskowym
Wojsko
Tarcza Wschód. Fakty i mity o umocnieniach przy wschodniej granicy
Wojsko
Operacja „Bezpieczne Podlasie”. Nie żyje żołnierz
Wojsko
Niemiecki system Patriot przez pół roku będzie chronił lotnisko w Rzeszowie