Zmiany w aplikacji mObywatel już od 2025 roku. Minister ujawnił szczegóły

W 2025 roku aplikacja mObywatel zyska nowe funkcje. Pojawi się możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości i zgłoszenia kolizji drogowej. W aplikacji dostępne będą także nowe legitymacje dla określonych grup i zawodów prawniczych.

Publikacja: 10.12.2024 12:49

Minister cyfryzacji zapowiedział zmiany w mObywatelu w 2025 roku

Zmiany w aplikacji mObywatel

Minister cyfryzacji zapowiedział zmiany w mObywatelu w 2025 roku

Foto: MaxPolis

Zmiany w mObywatelu zapowiedział w programie „Gość Radia ZET” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Aplikacja mobilna mObywatel: Czym jest?

Bezpłatna aplikacja mobilna mObywatel oferuje dostęp do elektronicznych dokumentów oraz cyfrowych usług urzędowych. Jest wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji, a można z niej korzystać na urządzeniach z systemem Android i iOS. Aplikacja po raz pierwszy upubliczniona została w 2017 roku. Jej najnowsza wersja – mObywatel 2.0 – pojawiła się w lipcu 2023 roku.

Aplikacja mObywatel pozwala przechowywać elektroniczne wersje dokumentów takich jak m.in.

  • mDowód,
  • mPrawo jazdy,
  • legitymacje (np. szkolna, studencka, emeryta-rencisty).

Poza tym za pośrednictwem aplikacji można zastrzec numer PESEL, sprawdzić historię pojazdu, punkty karne, jakość powietrza, informacje o uprawnieniach i przypisaniu do komisji wyborczej oraz wystawione e-recepty. Można również dokonać płatności za zobowiązania urzędowe, umówić e-Wizytę w ZUS lub anonimowo zgłosić zanieczyszczenia środowiska.

Zmiany w mObywatelu od 2025 roku

W 2025 roku wprowadzone mają zostać nowe funkcjonalności w aplikacji mObywatel. Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że zmieniona będzie zarówno wizualizacja, jak i dostępność aplikacji mObywatel.

Czytaj więcej

mObywatel zniknie ze starszych smartfonów? Ważny apel Ministerstwa Cyfryzacji

W nowym roku użytkownicy mObywatela mają za jego pośrednictwem zyskać możliwość natychmiastowego zgłoszenia lub zastrzeżenia dowodu osobistego i paszportu. Ta nowa funkcjonalność ma ułatwić, a przede wszystkim przyspieszyć, zabezpieczanie dokumentów na wypadek ich kradzieży lub zgubienia.

Możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego lub paszportu nie będzie jedyną nowością w aplikacji. W 2025 roku pojawi się w niej również funkcja niezwykle przydatna dla kierowców. Będą mogli za jej pośrednictwem zgłosić stłuczkę. Opcja ta ułatwi i przyspieszy dokumentowanie zdarzeń drogowych.

Minister cyfryzacji zapowiedział również, że w 2025 roku w mObywatelu dla określonych grup i zawodów prawniczych pojawią się nowe legitymacje.

„Pakiet planów na mObywatela w 2025 roku”

- Jeżeli się nie mylę to w pierwszym miesiącu, nie wiem w którym tygodniu, bo nie pamiętam daty konferencji, przedstawimy cały pakiet planów na mObywatela w 2025 roku, będzie się zmieniał pięknie – przyznał minister Gawkowski w rozmowie z radiem ZET.

Czytaj więcej

Nowy dokument w aplikacji mObywatel 2.0. Dotyczy prawie 120 tysięcy osób

Podkreślił również, że docenia pracę, którą poprzednia władza wykonała nad aplikacją mObywatel: - To ważne jest mówić o tym, że nie wszystko co jest za poprzedniej władzy, której się nie lubi, jest złe. mObywatel to aplikacja przez lata przez różne władze rozwijana, dokładane były kolejne cegiełki. (...) Poprzednicy dobrze robili, następcy dobrze rozwijają i chodzi o to, żeby Polacy mieli narzędzia narzędzie, którego w Europie inni po prostu nam go zazdroszczą.

Zmiany w mObywatelu zapowiedział w programie „Gość Radia ZET” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Aplikacja mobilna mObywatel: Czym jest?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?