Aplikacja mObywatel zniknie ze starszych smartfonów? Ważny apel Ministerstwa Cyfryzacji

Osoby korzystające z aplikacji mObywatel 2.0 na starszych smartfonach mogą wkrótce utracić do niej dostęp. Minimalne wymagania technologiczne po nowej aktualizacji to system Android 8 lub iOS 15. Dlaczego wprowadzono zmiany? Kogo będą dotyczyły?

Publikacja: 25.11.2024 12:41

Najnowsza wersja aplikacji mObywatel 2.0 nie będzie dostępna na urządzeniach z systemem Android 7.

telefon, smartfon, oprogramowanie, aplikacja,

Najnowsza wersja aplikacji mObywatel 2.0 nie będzie dostępna na urządzeniach z systemem Android 7.

Foto: Adobe Stock

O zmianach dotyczących najnowszych aktualizacji aplikacji mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało 22 listopada.

Co zmienia nowa aktualizacja aplikacji mObywatel?

Jak podaje komunikat Ministerstwa Cyfryzacji, po ostatniej aktualizacji, oznaczonej numerem 4.46, część użytkowników nie będzie mogła korzystać z usługi mObywatel. Utrudnienie dotyczy osób korzystających ze smartfonów wyposażonych w starsze wersje systemu Android. Nowa wersja aplikacji nie będzie widoczna na telefonach wyposażonych w system Android 7 (lub starszy). Aplikacja nie będzie także dostępna na urządzeniach z systemem starszym niż iOS 15.

W przypadku tych dwóch grup użytkowników zalecane jest aktualizowanie systemu operacyjnego telefonu do wersji Android 8 (lub wyższej) lub wersji iOS15 (i wyższej). Osoby korzystające z najnowszych wersji tych systemów nie muszą wykonywać żadnych działań – nowa wersja aplikacji mObywatel będzie działać poprawnie.

Czytaj więcej

Nowy dokument w aplikacji mObywatel 2.0. Dotyczy prawie 120 tysięcy osób

Starsze systemy Android mniej bezpieczne?

W komunikacie ministerstwa zostało podkreślone, że mObywatel 2.0 nie będzie dostępny na smartfonach ze starszymi wersjami systemów operacyjnych głównie ze względów bezpieczeństwa. Telefony z systemem Android 7 nie mają już wsparcia producenta i aktualnych zabezpieczeń. To może prowadzić do potencjalnych zagrożeń związanych m.in. z prywatnością danych użytkowników. Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa osobom korzystającym z funkcji mObywatela jest możliwe tylko w telefonach z regularnie aktualizowanym systemem. To pozwoli również na sprawne wdrażanie kolejnych aktualizacji i funkcji mObywatela. Twórcy aplikacji oszacowali, że wygaszenie dostępu do aplikacji dotyczy niewielkiej grupy liczącej poniżej jednej dziesiątej procenta wszystkich użytkowników.

Aplikacja mObywatel 2.0: Kiedy pojawią się nowe funkcje?

Twórcy aplikacji mObywatel 2.0 zapowiadają stopniowe wdrażanie kolejnych funkcji, a zmiany w harmonogramie prac można śledzić na portalu mobywatel.gov.pl. Aktualnie trwają prace m.in. nad funkcją podpisywania dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem, funkcją e-Doręczeń, danych zameldowania i funkcją związaną z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Realizowane są również zmiany, które w niedalekiej przyszłości pozwolą na przechowywanie w aplikacji takich dokumentów cyfrowych jak m.in. legitymacja osoby niepełnosprawnej, legitymacja nauczyciela i legitymacja komornika.

Obecnie w aplikacji dostępna jest m.in. legitymacja emeryta-rencisty, legitymacja szkolna i studencka oraz dokumenty dotyczące prawa wykonywania wybranych zawodów (m.in. lekarz, pielęgniarka, położna, adwokat, aplikant radcowski, radca prawny, poseł, senator). Jedną z najpopularniejszych funkcji, dostępnych w aplikacji mObywatel 2.0, jest dokument mDowód, czyli elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości.

Ile osób korzysta z aplikacji mObywatel?

W styczniu 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji podało, że aplikacja mObywatel zanotowała 16 milionów pobrań. W październiku 2024 r. zanotowano także rekordową liczbę osób, które korzystają z mDowodu – ponad 8 milionów użytkowników.

O zmianach dotyczących najnowszych aktualizacji aplikacji mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało 22 listopada.

Co zmienia nowa aktualizacja aplikacji mObywatel?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku