Tak ustalił w prawomocnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Do tego sądu wpłynęła skarga obywatela, który – wskazując na konkretnego prokuratora – chciał odpowiedzi na pytanie, czy posiada on broń palną. Prokurator rejonowy, który wniosek otrzymał, odparł, że ponieważ żądana informacja nie ma charakteru publicznego, nie podlega udostępnieniu. Wnioskodawca nie zgodził się z takim wyjaśnieniem, i w skardze do WSA w Rzeszowie podkreślił, że skoro wskazany we wniosku prokurator jest funkcjonariuszem publicznym, jego przełożony miał obowiązek udzielić żądanej informacji.
W odpowiedzi na skargę prokurator rejonowy podtrzymał ocenę, że żądane dane nie są informacją publiczną. Są nią tylko te, które traktują o sprawach publicznych. Prokurator jest funkcjonariuszem publicznym, ale w myśl ustawy z 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, nieuprawnionym do używania broni palnej w związku z pełnionymi obowiązkami. Uprawnienie prokuratora do posiadania broni palnej nie wynika więc z faktu sprawowania przez niego urzędu prokuratorskiego.
Czytaj więcej
Związek wysokości mandatów i bezpieczeństwa na drogach istnieje, ale nie tylko o to chodzi w tej sprawie.
Pomimo głosów o potrzebie rozszerzenia uprawnień do broni służbowej również na prokuratorów, nowela ustawy z 2019 r. nic tu nie zmieniła. Prokurator może posiadać broń, ale na zasadach ogólnych, określonych w ustawie z 1999 r. o broni i amunicji. Wiadomo, że w przygotowywanym obecnie projekcie jej nowelizacji te zasady mają być ograniczone i zaostrzone.