Opinie, raporty, pisma, a także teksty umów, statutów, regulaminów –znaczna część efektów pracy prawnika to utwory w rozumieniu prawa autorskiego. Zgodnie bowiem z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia jest przedmiotem prawa autorskiego (utwór). Gdy w ramach stosunku pracy będzie dochodziło do przeniesienia praw autorskich do ww. utworów z prawnika będącego pracownikiem firmy na pracodawcę, możliwe będzie zastosowanie 50-proc. kosztów dla dochodów jakie uzyskał on w związku z działalnością o twórczym charakterze.
Uwaga! Przy zastosowaniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów pracodawca musi uwzględnić limit określony w art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa powyżej, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty będącej górną granicą pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. 42 764 zł w roku.
Konstrukcja umowy o pracę
Aby możliwe było zastosowanie 50-proc. kosztów do dochodów uzyskiwanych z czynności chronionych prawem autorskim, umowa o pracę, na podstawie której pracownik wykonuje swoje obowiązki, powinna spełniać wiele wymogów. Z treści umowy o pracę powinno wynikać, że:
1. w zakresie obowiązków pracownika znajduje się tworzenie dzieł, będących dobrami niematerialnymi, podlegającymi ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz
2. prawa autorskie do wszelkich dzieł stworzonych przez pracownika w ramach podpisanej umowy o pracę przechodzą na pracodawcę.