Koniec z podwójnym OC za samochód

Ciężko znaleźć kogoś, kto chętnie płaci dwa razy za to samo. Firmom ubezpieczeniowym jednak to się udaje. Wystarczy, że wykupując nową polisę OC na samochód, zapomnimy rozwiązać dotychczasową umowę.

Publikacja: 11.02.2011 01:03

Marek Kobylański

Marek Kobylański

Foto: Rzeczpospolita

Red

Stary ubezpieczyciel z pewnością nam o sobie przypomni. Dostaniemy od niego uprzejme pismo o konieczności uiszczenia składki.

Wielu właścicieli aut myśli wtedy: pewnie ubezpieczyciel nie wie, że została wykupiona nowa polisa u jego konkurenta. Trzeba go poinformować i sprawa załatwiona... Niestety, starego ubezpieczyciela zupełnie to nie interesuje. Stara polisa przedłużyła się automatycznie. I to na kolejne 12 miesięcy!

W efekcie musimy zapłacić dwa razy za ubezpieczenie. Czy dzięki temu wartość samochodu wzrosła dwukrotnie? I może za ewentualną szkodę będą dwa odszkodowania? Niestety, nie.

I niestety wszystko jest w porządku – a właściwie nie w porządku, ale zgodnie z obowiązującym prawem. Trzeba zapłacić dwie składki, a odszkodowanie i tak pozostanie pojedyncze.

Takie są przywileje członka klubu podwójnie ubezpieczonych. Jeśli zmieniamy ubezpieczyciela, trzeba o tym poinformować dotychczasowego. Inaczej obejmie nas ochroną bez naszej wiedzy i zgody. Wychodzi zapewne np. z założenia, że na rynku ma najlepszą ofertę, a my po prostu zapomnieliśmy z niej skorzystać.

Dotychczas nie pomagały apele i interwencje rzecznika ubezpieczonych. Ubezpieczycielom podobają się przepisy o automatycznym przedłużaniu polis. Argumentują: przecież klienci są roztargnieni, a jeśli zapomną o przedłużeniu, zostaną pozbawieni ochrony... Na szczęście ostatnio resort finansów dostrzegł, że to przesadna dbałość.

W ministerstwie przygotowano projekt zmian przepisów ubezpieczeniowych. Teraz firmy będą musiały informować klientów, że wkrótce kończy im się OC.

Dzięki temu w końcu będziemy mieli szansę wypowiedzenia w porę starej polisy, gdy na rynku znajdziemy korzystniejszą. Dobrze, że interes ubezpieczycieli w końcu przestanie być ważniejszy od interesu właścicieli aut. I od zdrowego rozsądku.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy