Separacja pozbawi odszkodowania po zmarłym mężu

Aby otrzymać z ZUS jednorazową pomoc pieniężną po śmierci bliskiej osoby, gdy przyczyną była choroba zawodowa, trzeba mieć status jej członka rodziny

Publikacja: 14.05.2012 03:00

Separacja pozbawi odszkodowania po zmarłym mężu

Foto: Rzeczpospolita

Red

- Mój mąż był górnikiem. 20 lat temu lekarze wykryli u niego pylicę charakterystyczną właśnie dla pracowników kopalń węgla. W tym roku zmarł. Czy jako żona mam z tego tytułu prawo do odszkodowania? Czy choroba męża należała do zawodowych? Dodam, że od roku byliśmy w separacji

– pyta czytelniczka.

Członkowie rodziny mają prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS z tytułu śmierci ubezpieczonego, jeśli powodem była choroba zawodowa. Zatem schorzenie, które było przyczyną zgonu, musi zostać uznane za taką chorobę.

Przede wszystkim musi więc powstać w związku z wykonywaniem pracy, wskutek czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy. Schorzenie to musi też wymieniać załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (DzU nr 105, poz. 869).

Rozporządzenie to zawiera nie tylko wykaz chorób zawodowych, ale również wskazuje:

- okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej mimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym,

- sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych.

W pytaniu czytelniczka wskazała pylicę. Załącznik do rozporządzenia wymienia wśród chorób zawodowych kilka jej typów: krzemową, pylico-gruźlicę, spawaczy, azbestową, pozostałe pylice krzemianowe, talkową, grafitową, pylice wywołane pyłami metali oraz pylicę górników kopalń węgla.

Jeżeli jedna z tych odmian pylic powstała u ubezpieczonego wskutek wystąpienia czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy, to jest to choroba zawodowa.

Pieniądze dla rodziny

W razie śmierci ubezpieczonego wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej członkom jego rodziny przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Tak wskazuje art. 13 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.). Należy się również w sytuacji, gdy z tego powodu zmarła osoba uprawniona do renty z ubezpieczenia wypadkowego.

Istotne jest przy tym, kto w świetle tej ustawy jest członkiem rodziny >patrz ramka.

Członkiem rodziny ubezpieczonego czy rencisty jest m.in. jej małżonek. Nie dotyczy to jednak osób pozostających w formalnej separacji. Jeśli zatem czytelniczka pozostawała z mężem w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, wyklucza to jej prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża.

Kwota rekompensaty

Wysokość jednorazowego odszkodowania przyznanego członkom rodziny zależy od kategorii uprawnionych do niego osób. Jeżeli ma je otrzymać tylko jeden członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty i jest nim małżonek lub dziecko, dostanie je w wysokości 18-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 kwietnia 2012 r. jest to kwota 61 191 zł (tj. 18 x 3399,50 zł). Mniejszą rekompensatę – tj. w wysokości 9-krotności przeciętnego wynagrodzenia – otrzyma uprawniony inny członek rodziny (obecnie 30 596 zł).

Gdy prawo do odszkodowania przysługuje jednocześnie małżonkowi i dziecku (dzieciom), ZUS wypłaci je w wysokości zależnej od liczby osób >patrz tabelka.

Do ustalenia wysokości jednorazowego odszkodowania przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie obowiązujące w dniu wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania przez ZUS.

Co istotne, jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego lub rencisty, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pomniejsza się o kwotę jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, wypłaconego temu ubezpieczonemu lub renciście.

Lista uprawnionych

Członkiem rodziny ubezpieczonego albo rencisty, który się może ubiegać o jednorazowe odszkodowanie w związku z jego śmiercią, jest małżonek (z którym nie pozostawał w separacji), a także dzieci – zarówno własne, jak i drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty warunki uzyskania renty rodzinnej.

W dalszej kolejności ustawa wypadkowa wymienia rodziców, osoby przysposabiające, macochę oraz ojczyma, jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe lub jeżeli ubezpieczony lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania bądź gdy ustalone zostało wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.

Autorka jest radcą prawnym, dyrektorem departamentu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers

Autor jest aplikantem radcowskim w TGC Corporate Lawyers

- Mój mąż był górnikiem. 20 lat temu lekarze wykryli u niego pylicę charakterystyczną właśnie dla pracowników kopalń węgla. W tym roku zmarł. Czy jako żona mam z tego tytułu prawo do odszkodowania? Czy choroba męża należała do zawodowych? Dodam, że od roku byliśmy w separacji

– pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce