19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:13 Publikacja: 09.09.2024 15:29
Foto: materiały prasowe
Zarząd PKP Cargo zwołał na 7 października nadzwyczajne walne zgromadzenie. W porządku obrad są m.in. punkty dotyczące zmian w statucie, a wśród nich powoływania i odwoływania członków władz kolejowej firmy. Proponuje się, aby w zarządzie zasiadało maksymalnie sześć osób, a nie jak dotychczas pięć. W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że konieczne jest wzmocnienie kompetencji tego organu ze względu na skalę wyzwań stojących przed przewoźnikiem, a także mając na uwadze wielkość samej spółki i grupy kapitałowej. Dzięki temu zarząd ma też działać sprawniej i w sposób bardziej profesjonalny niż dotychczas.
Powstanie kolejny fragment drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu podpisała umowę na realizację odcinka między Niemczą a Ząbkowicami Śląskimi. Docelowo trasa ma prowadzić z Wrocławia do granicy z Czechami.
Ryanair podał informacje na temat konkretnych kosztów i opłat, które poniósł w wyniku chuligańskiego zachowania pasażera na pokładzie lotu z Dublina na Lanzarote z 9 kwietnia 2024 roku. Irlandzki przewoźnik wyliczył je na ponad 15 tys. euro.
Powiązana z rosyjskim Gazpromem spółka Omne Energia została skreślona z listy sankcyjnej, po czym została sprzedana za 3 zł. To ta firma jest kontrahentem Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie i dostarcza gaz do części stołecznych autobusów – informuje Wirtualna Polska.
Zarząd Kanału Panamskiego niezrażony pogróżkami Donalda Trumpa zlecił konsorcjum firm i placówek naukowych z Francji i Belgii sporządzenie kompleksowego opracowania studium opłacalności modernizacji śluz tego szlaku wodnego. Nie podano tylko wartości tego zlecenia.
Zdaniem Jasona McGuinnesa, wiceprezesa Ryanaira ds operacyjnych błędem było oddanie w zarządzanie lotniska Nikola Tesli w Belgradzie francuskiej spółce Vinci. — To wielki błąd. W najbliższej przyszłości stamtąd z pewnością nie polecimy- mówił.
Dopuszczalność pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w spółkach z udziałem JST przez osoby reprezentujące gminę, powiat czy samorząd województwa jest przedmiotem publicznej dyskusji. Nie zawsze opiera się ona na faktach.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Najważniejszym uprawnieniem – z którego często członkowie zarządu spółki nie zdają sobie sprawy – jest prawo do zwoływania zgromadzeń wspólników. Kolejnym uprawnieniem zarządu, rzadko wykorzystywanym w spółkach z udziałem jst, jest możliwość wnioskowania o zwołanie posiedzenia rady nadzorczej.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Jak Martin Luther King „I have a dream…” o procesie powoływania władz spółek Skarbu Państwa mówi prof. dr hab. Jan Szambelańczyk z Uniwersytetu WSB-Merito w Poznaniu, lider Akademii Corporate Governance przy Europejskim Kongresie Finansowym.
Walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej głosuje nie tylko nad udzieleniem absolutorium członkom jej rady nadzorczej, ale także komplementariuszom tej spółki, którzy prowadzili jej sprawy w danym roku obrotowym.
Ustalenie i przyznanie wynagrodzenia członkowi zarządu spółki z o.o. stanowi jedną z kwestii powiązanych ze zmianami osobowymi w spółce. Spółka w tym zakresie powinna dokonać starannych czynności. Nieprawidłowości na tym tle wiążą się z konsekwencjami nie tylko dla spółki, ale także dla członków organów.
Rada nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Ustawodawca nie przyznał członkom rady nadzorczej kompetencji do zarządzania spółką, dlatego zarządzanie nią przez członka rady nadzorczej jest bezprawne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas