LOT leci po najwyższy zysk w historii. Pomogło wyjątkowo dobre lato

Ten rok finansowy Polskie Linie Lotnicze LOT planują zamknąć zyskiem w okolicach miliarda złotych. Będzie to najwyższy zysk w historii. Na dużym plusie są praktycznie wszystkie linie europejskie.

Publikacja: 29.08.2023 11:38

W 2023 r.  LOT walczy o wynik netto w wysokości miliarda złotych.

W 2023 r. LOT walczy o wynik netto w wysokości miliarda złotych.

Foto: Bloomberg

To lato było dla europejskich przewoźników wyjątkowe. Samoloty latają nadal pełne. W lipcu polska linia przewiozła ponad milion pasażerów.

A w pierwszym półroczu LOT okazał się najbardziej punktualną linią w Europie. O czasie lądował i startował w przypadku 87,02 proc. w każdym z 46,5 tys. rejsów. Drugie półrocze może już być gorsze, bo polski przewoźnik spadł w tym rankingu na 4. miejsce.

Czytaj więcej

Rekordowy miesiąc w całej historii LOT-u

- W 2023 r. walczymy o wynik netto LOT-u w wysokości miliarda złotych. Mamy wszyscy świadomość, jak trudny, wymagający i konkurencyjny jest rynek lotniczy – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podczas gali przyznania odznaczeń „Zasłużony dla LOTu”. Jednocześnie zapewnił, że „nie ma zgody na sprzedaż Polskich Linii Lotniczych LOT i pozbycie się polskiego żurawia z każdego i jakiegokolwiek innego nieba”.

Będziemy walczyć o ten miliard złotych. Dobrze wykorzystaliśmy czas kryzysu. Przed nami czas wielkich wyzwań, który postaramy się dobrze wykorzystać, rozwijając naszą firmę – powiedział Michał Fijoł, prezes LOTu podczas tego samego wydarzenia.

Objął to stanowisko na początku czerwca 2023 i teraz bardzo ostrożnie wypowiada się o planach przewoźnika. Wiadomo jedynie, że wkrótce uruchomione zostaną połączenia na trasie Warszawa-Rzym, bo popyt na takie loty z Radomia przekonał, że to dobry pomysł. Od lutego 2024 mają ruszyć loty do Taszkientu.

W 2022 r. Polskie Linie Lotnicze LOT wypracowały zysk netto w wysokości niemal 114 mln zł. Natomiast planowany miliard pozwoli bez napięć spłacić pierwszą ratę pomocy publicznej, czyli 450 mln złotych. Cała pomoc, jaką otrzymał polski przewoźnik podczas pandemii Covid-19, to 1,8 mld złotych.

Czytaj więcej

LOT poprawia swoją ofertę. Współpraca z kolejną firmą

Natomiast jak zamierza spłacić resztę i jakie nowe kierunki zamierza otwierać, oraz kiedy i od którego producenta zamierza pozyskać nowe samoloty, mamy dowiedzieć się z nowej strategii, która zostanie opublikowana 5 października. Wiadomo jedynie, że spłata pieniędzy pożyczonych od państwa jest dla LOT-u priorytetem - jak mówił wiceminister Maciej Małecki. .

Transport
Maciej Lasek: Nie ma odwrotu od CPK i szybkich kolei
Transport
Hiszpańskie media: Polacy wycofali się z walki o producenta superpociągów Talgo
Transport
Cła Donalda Trumpa uderzą po kieszeniach amerykańskich kierowców
Transport
Jak wygląda rosyjska flota cieni? Ukraina publikuje nową listę
Transport
Nie wszystkie europejskie lotniska odbiły po pandemii. Ale Polska w czołówce