Wakacje 2022: paragony grozy także na kempingach

Turbulencje w lotach, chaos na lotniskach, drogie hotele i pensjonaty. To wszystko skłania do poszukiwania jakichś tańszych opcji wypoczynku.

Publikacja: 11.07.2022 13:24

Wakacje 2022: paragony grozy także na kempingach

Foto: Adobe Stock

– Wakacje w kamperze stają się coraz bardziej popularne wśród różnych grup społecznych. Powodów rosnącej popularności kamperów upatrywałbym przede wszystkim w większej swobodzie i wolności wyboru, jakie daje urlop na kółkach. Co ciekawe, nawet 70 proc. naszych klientów wynajmuje kampery po raz pierwszy w życiu – mówi Lukáš Janoušek, założyciel i szef Campiri zajmującej się wynajmowaniem kamperów w Polsce i Czechach.

Takie rozwiązanie wydaje się tańsze niż inaczej zorganizowane wakacje. Zanim się zdecydujemy na takie rozwiązanie warto naprawdę skrupulatnie policzyć koszty. Wersja ekstremalna, to kupno takiego pojazdu, który na polskim rynku będzie nas kosztował od 30-40 tys. złotych za egzemplarz mocno nadwerężony czasem do 100-150 tys. złotych za pojazd nowy. To ryzykowne podejście, bo może się okazać, że jednak nie są to „wakacje marzeń”.

Czytaj więcej

Kamperowe Airbnb z Czech przez Polskę pojedzie w świat

Dla osób, które chcą się przekonać czy warto skorzystać z takiej opcji rekomendowane jest raczej wynajęcie pojazdu. Są firmy, które reklamują się, że może to być wydatek od ok. 200 złotych za dobę, ale dobry, sprawdzony i zdezynfekowany kamper można wynająć płacąc od ok. 250- 300 złotych aż do 1,2 tys. w przypadku przypominającej autobusik Integry. Kamperem nie pojedziemy szybko, więc spalanie nie powinno wynieść więcej niż 11-15 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów.

Kolejny wydatek, to opłaty drogowe. W większości krajów płaci się nie tylko za autostrady, ale też mosty, tunele czy wjazd do miasta. To najlepiej sprawdzić już na etapie planowania wakacyjnej trasy. W niektórych krajach nadal obowiązują papierowe winiety, które nakleja się na przednią szybę pojazdu. Bardziej powszechną formą są dzisiaj raczej elektroniczne identyfikatory lub bramki poboru opłat, gdzie płatności mogą być pobierane w sposób tradycyjny (gotówką lub kartą) albo za pośrednictwem odpowiednich aplikacji.

Do podstawowych wydatków trzeba jeszcze doliczyć koszty parkowania na kempingach, gdzie oczywiście obowiązują ceny sezonowe od czerwca do sierpnia. W Polsce za noc w dobrze zorganizowanym obiekcie jest to wydatek od 150 do nawet 500 złotych. Za nocleg jednego pojazdu i dwóch osób na chorwackim kempingu zapłacimy obecnie 30-35 euro za dobę, choć zdarzają się i takie miejsca, gdzie trzeba zapłacić 45 euro. Średnio trzeba więc liczyć się z dziennym wydatkiem rzędu 140-210 złotych. Tańsza jest Słowenia, gdzie miejsce na kempingu można znaleźć już za 25 euro dziennie (ok. 120 zł). We Włoszech, to wydatek między 35- 50 euro. Tyle samo zapłacimy w Niemczech, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii. Wszędzie tam jest bezproblemowy dostęp do wody i energii elektrycznej. Najtaniej jest w Rumunii, Albanii czy Turcji, gdzie noc kosztuje od 10 do 15 euro. Ale i warunki są tam odpowiednio gorsze.

Jeśli mamy bardzo dobrze wyposażony kamper, to oczywiście można spróbować zaparkować „na dziko”, chociaż zawsze wiąże się to z ryzykiem. Ten rodzaj biwakowania nie jest również dozwolony we wszystkich krajach. W niektórych może grozić wysoką grzywną. Spanie poza wyznaczonymi miejscami jest zabronione w Czechach, a za biwakowanie w niedozwolonych miejscach zapłacimy mandat w Chorwacji, Niemczech i Austrii. Podróżnicy zwykle radzą sobie z tym, korzystając w wyjątkowych sytuacjach z noclegów na parkingach stacji benzynowych.

Hiszpania zezwala na dzikie biwakowanie jedynie w wybranych miejscach. Katalonia, Madryt, Kastylia i León oraz Kastylia La Mancha mają wyznaczone i oznaczone strefy, w których można biwakować. Ale uwaga! Jeśli przyjdzie nam do głowy zaparkować w Hiszpanii na dzikiej plaży, to mandat 500 euro mamy murowany.

Bardziej liberalnie do „dzikiego” podchodzi się w Polsce, Norwegii, Szwecji czy Rumunii.

Czytaj więcej

Pandemia sprawiła, że rynek kamperów w Polsce wystrzelił
Transport
Na drogach przybywa aut po kolizjach i wypadkach
Transport
Wokół Warszawy powstanie nowa obwodnica
Transport
Chińczycy nie chcą boeingów? Rosjanie chętnie je kupią. I mają pomysł za co
Transport
Lyft wchodzi do Polski. Rywal Ubera przejmuje FreeNow
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transport
Boeing ofiarą wojny handlowej Trumpa. Chińczycy nie odbiorą zamówionych samolotów