Aktualizacja: 20.04.2015 23:08 Publikacja: 20.04.2015 21:00
Publicystyczny show „Hala odlotów”. Katarzyna Janowska w środku między socjolog Joanną Erbel i pisarką Dorotą Masłowską
Foto: PAT
Kulturalny kanał telewizji publicznej znalazł swoje miejsce nie tylko na rynku medialnym, ale i w realnym życiu.
– W ciągu dziesięciu lat staliśmy się partnerem dla wielu instytucji – mówi „Rzeczpospolitej" Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura. – Nie tylko relacjonujemy wydarzenia kulturalne, lecz także je współtworzymy, na przykład „Literacki Sopot", który od czterech lat realizujemy wspólnie z władzami miasta i Instytutem Książki, czy galę nagród im. Zbigniewa Herberta.
Wpuszczona w kanał
Pionierskie czasy stacji tak natomiast wspomina Jacek Weksler, twórca i jej pierwszy szef: – Fakt, że TVP Kultura powstała, to zasługa ówczesnego prezesa zarządu TVP Jana Dworaka, który dał nam duże jak na ówczesne możliwości pieniądze oraz wolną rękę, także, a może przede wszystkim, w doborze ludzi. Drugim człowiekiem, o którym koniecznie muszę wspomnieć, to współpracujący ze mną Jerzy Kapuściński. Wywarł ważny, autorski wpływ na kształt programowo-artystyczny TVP Kultura. Niektóre elementy jego koncepcji funkcjonują nadal.
Od czasu premier nowej dyrekcji Teatru TV (maj 2024) jego widownia wzrosła w minionym roku o 2,5 mln widzów (wobec analogicznego okresu w 2023 r.), a użytkownicy i odtworzenia VOD o ponad 60 proc.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W mijającym roku zmieniło się kierownictwo Teatru TV (Michał Kotański i Wojciech Majcherek), a widzowie uznali, że najbardziej lubią oglądać spektakle, które już znają.
Po odwołaniu „Sylwestra Marzeń” sensacją są medialne sympatie gwiazd. Kombi Łosowskiego zagra w Chełmie na Sylwestrze TV Republika, zaś Kombii ze Skawińskim w Toruniu (Polsat). Lombard Stróżniaka w Chełmie, a Ostrowska w Chorzowie (Dwójka).
Łukasz Filipowicz już w czasie kampanii wyborczej deklarował, że jeśli wygra wybory samorządowe, nie zorganizuje „Sylwestra marzeń”. Słowa dotrzymał. Będzie „Sylwester w Zakopanem”, nawiązujący do góralskiej muzyki z hitami Skaldów i Brathanków.
Polskie seriale w konkursie na Najlepszy Serial Roku 2024 oceni międzynarodowe jury w składzie: David Caffrey, Gaïa Weiss, Danna Stern oraz Pam Roberts. Ocena seriali przez osoby niezwiązane z polskimi produkcjami jest gwarancją niezależności oraz świeżego spojrzenia na zachodzące w rodzimej branży zjawiska. Wszyscy jurorzy będą osobiście w Polsce. W konkursie nagrody będą wręczane w kategoriach: Najlepszy Serial Roku 2024, Najlepsza rola męska, Najlepsza rola żeńska, Najlepsza reżyseria, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza reżyseria obsady, Najlepszy scenariusz oraz BNP Paribas Tomorrow’s Icon.
Czy Jerzy Owsiak może sobie wybierać komercyjnych partnerów ze szkodą dla Telewizji Republika? Może, choć nie jest to całkiem eleganckie.
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Okazuje się, że standardy uprawiania polityki są w Polsce dość elastyczne – wszystko zależy od tego, czy siedzi się w ławach rządowych, czy opozycyjnych.
Międzynarodowa koprodukcja Telewizji Polskiej, film animowany „Kapral Wojtek” w reżyserii Iaina Gardnera, znalazła się na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej. Wnioskował on o uchylenie lub uznanie za nieważne bądź nieistniejące uchwał walnego zgromadzenia spółki - informuje branżowy serwis press.pl.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Prokuratura umorzyła wątek notarialny w sprawie zmian rad nadzorczych mediów publicznych TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
Grzegorz Rzeczkowski, niby ekspert od dezinformacji, szerzył u Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Info właśnie dezinformację. A jeszcze niedawno Rafał Trzaskowski mówił: „Uważam, że nie da się odbudować wiarygodności telewizji informacyjnej”. Nie da się, czy nikt w KO nie chce tego zrobić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas