21 kobiet w różnym wieku z Ukrainy, Białorusi i Polski z 10-letnią Poliną z Kijowa na czele stoi w zwartym szyku na pustej scenie. „Kiedy ptaki wracają na wiosnę i życie się budzi, kobiety i dzieci w Ukrainie chodzą od domu do domu i śpiewają piosenkę zwaną „szczedriwką“ - rozpoczyna spektakl Polina.
To pieśń o szczęściu i zdrowiu wszystkich ludzi - starych, biednych i tych, którzy walczą na wojnie. I teraz, mimo, że jest jesień, chór śpiewa dla nas tę „szczedriwkę“ - „Na zdrowie dobrym ludziom“. W spektaklu szczedriwki łączą się z tradycyjnymi pieśniami ukraińskimi, sloganami politycznymi i osobistymi wspomnieniami performerek.
Wojna w Ukrainie
„Jesteśmy bohaterkami wojny“ - mówią w chórze kobiety. „Nie wystarcza nam rola opłakujących kości zabitych“. Stoją w zwartej grupie, czasami w mniejszych formacjach, lub przechodzą na przód sceny, jakby po to, żeby spojrzeć nam głębiej w oczy. W niemal militarnym szyku, świadome swej siły, kobiety skandują, śpiewają i oskarżają świat o ciągle nowe wojny i nowe nieszczęścia.
Czytaj więcej
16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie odbędzie się w dniach 8 – 16 grudnia.
Na czarnej ścianie za nimi wielkimi białymi literami wyświetlane są tytuły poszczególnych części wieczoru. Bo naczelnym tematem jest wojna Rosji w Ukrainie. Aktorki śpiewają o traumie kobiet i dzieci gwałconych i torturowanych na oczach bliskich: „O przemocy“, „O gwałcie“ - mówi chóralny protest.