„Sztuka nie jest ważniejsza od życia i trzeba mieć do niej dystans, nie można się w niej zatracać” – mawiał Gustaw Holoubek.
Urodził się w 1923 rok w Krakowie, w rodzinie oficera Legionów o czeskich korzeniach. W dzieciństwie grał w juniorskiej drużynie Cracovii.
W 1939 zaciągnął się do wojska, uczestniczył w kampanii wrześniowej. W 1945 rozpoczął naukę w Studiu Aktorskim przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Grał już epizodyczne role. Stworzył typ aktorstwa zwanego intelektualnym, nasyconego osobowością aktora.
Czytaj więcej
Dejmkowskie „Dziady”, w Teatrze Narodowym, które stały się legendą i wpisały w wydarzenia marcowe 1968 roku będzie można po 55 latach wysłuchać w sobotnim Wieczorze literackim RDC. Gospodarz wieczoru, nasz redakcyjny kolega, krytyk teatralny Jan Bończa Szabłowski zaprosił do studia świadków minionych wydarzeń,. W programie znajdzie się tez fragment historycznego wystąpienia 1 sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.
Stworzył niezapomniane kreacje w kinie - w filmach Wojciecha Jerzego Hasa ("Pętla", "Pożegnania", "Rękopis znaleziony w Saragossie") czy Tadeusza Konwickiego ("Jak daleko stąd, jak blisko", "Lawa").