Setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka

21 kwietnia 1923 r. urodził się wybitny aktor, niezapomniany Konrad w „Dziadach” Dejmka, reżyser, dyrektor Dramatycznego i Ateneum, jedna z najwybitniejszych postaci polskiego kina i teatru. W Warszawie odbędzie się jubileuszowy koncert.

Publikacja: 21.04.2023 11:52

Setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka

Foto: Gustaw Holoubek

„Sztuka nie jest ważniejsza od życia i trzeba mieć do niej dystans, nie można się w niej zatracać” – mawiał Gustaw Holoubek.

Urodził się w 1923 rok w Krakowie, w rodzinie oficera Legionów o czeskich korzeniach. W dzieciństwie grał w juniorskiej drużynie Cracovii.

W 1939 zaciągnął się do wojska, uczestniczył w kampanii wrześniowej. W 1945 rozpoczął naukę w Studiu Aktorskim przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Grał już epizodyczne role. Stworzył typ aktorstwa zwanego intelektualnym, nasyconego osobowością aktora.

Czytaj więcej

Holoubek przemówi po latach

Stworzył niezapomniane kreacje w kinie - w filmach Wojciecha Jerzego Hasa ("Pętla", "Pożegnania", "Rękopis znaleziony w Saragossie") czy Tadeusza Konwickiego ("Jak daleko stąd, jak blisko", "Lawa").

W pierwszych latach kariery scenicznej grał na scenach krakowskich, później w Katowicach. To tam spotyka Władysława Woźnika, którego później nazywać będzie „pedagogiem, któremu zawdzięcza wszystko”. Tam też po raz pierwszy pełni funkcję kierownika artystycznego.

Od 1958 na stałe związał się z teatrami warszawskimi – Polskim, Dramatycznym, Narodowym, gdzie stworzył kreację Gustawa-Konrada, ważną również dla Marca’68. Jego „Wielka Improwizacja” przeszła do historii.

Przez dziewięć lat – od 1971 do 1982 roku kierował Teatrem Dramatycznym, z którego uczynił jedną z najważniejszych scen w kraju.

W 1989 związał się z Teatrem Ateneum, gdzie osiem lat był dyrektorem artystycznym.

Brał udział w życiu społecznym i politycznym kraju. W latach 1970-1981 był prezesem SPATiF-u. W latach 1976-1982 zasiadał w sejmie PRL, zrezygnował z mandatu po wprowadzeniu stanu wojennego.

W latach 1989-1991 był senatorem I kadencji Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1992-93 zasiadał w Radzie ds. Kultury przy Prezydencie RP, od 1994 był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.

Jest bohaterem anegdot. Z Tadeuszem Konwickim tworzył nierozłączną parę, którą spotkać można w kawiarni wydawnictwa Czytelnik zawsze przy tym samym stoliku. Ze Stanisławem Dygatem – prowadził nieskończone rozmowy telefoniczne.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka, w piątek 21 kwietnia w Teatrze Dramatycznym odbędzie się specjalny koncert. W programie znalazły się m.in fragmenty muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata, którą pokieruje Paweł Kos-Nowicki, a także wspomnienia o Gustawie Holoubku czytane przez Katarzynę Łochowską, Małgorzatę Niemirską, Roberta T. Majewskiego, Mariana Opanię, Krzysztofa Szczepaniaka i Mariusza Wojciechowskiego.

Czytaj więcej

Śmiał się z kina, podkreślał, że jest aktorem teatralnym

Artystyczne geny po ojcu i mamie Magdalenie Zawadzkiej, aktorce przejął syn Jan, ceniony reżyser „Rojsta” i „Wielkiej wody” oraz „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

Teatr
Kobiety między Herodem, Hitlerem i AfD. Czym polski spektakl zaskoczył niemiecką publiczność?
Teatr
Przebłyski wspomnień, czyli mistrzowski duet Jankowskiej-Cieślak i Olbrychskiego
Teatr
Jan Klata dyrektorem Narodowego. Jan Englert żegna się „Hamletem”
Teatr
Jan Klata dyrektorem Narodowego w Warszawie. To druga narodowa scena, którą pokieruje
Teatr
Konkurs w Teatrze Narodowym: Klata 3 głosy, Kotański 2 głosy