Boris Akunin (ur. 1956) naprawdę nazywa się Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili. Nazwisko Akunin to pseudonim, pochodzący z języka japońskiego (fascynacja pisarza), w którym oznacza łotra. W jednej ze swoich powieści wyjaśniał, że „akunin” to ktoś, kto tworzy własne zasady.
Jego powieści układane w cykle kryminalne uczyniły go jednym z najpoczytniejszych współczesnych rosyjskich pisarzy na świecie. W 2000 roku Akunin był nominowany do Nagrody Bookera, w tym samym roku wybrany został rosyjskim pisarzem roku.
W 2013 roku słuchowisko „Mewa” według jego sztuki wyreżyserowane przez Igora Gorzkowskiego zdobyło Grand Prix XIII Festiwalu „Dwa Teatry”.
Adaptacja „Lewiatana” jest pierwszą ekranizacją prozy Borisa Akunina w Polsce, a jednocześnie trzecią częścią składającej się z 16 książek serii „Przygody Erasta Fandorina” (1998). W Polsce „Lewiatan” opublikowany został po raz pierwszy w 2003 roku i doczekał się kilku wznowień.
Akcja sztuki (adaptacji powieści dokonał Cezary Harasimowicz) toczy się w 1878 roku. Tytułowy „Lewiatan” oznaczający mitycznego potwora morskiego to luksusowy statek odbywający rejs z South Hampton do Kalkuty. Pośród pasażerów jest także francuski komisarz Gauche (Piotr Głowacki). „Wśród nas ukrywa się morderca!” – już na początku podróży informuje złowieszczym tonem współpasażerów reprezentujących różne narodowości. Ów złoczyńca miał się dopuścić w Paryżu zabójstwa kolekcjonera indyjskich antyków, a także dziewięciorga jego służących. Każdy z podróżujących ma swoje dziwactwa i powody, by znajdować się w kręgu podejrzanych przez komisarza. Wsparcia w śledztwie udziela mu nieoczekiwanie przenikliwy detektyw Erast Fandorin (Piotr Żurawski).