Aktualizacja: 20.11.2015 15:29 Publikacja: 20.11.2015 15:29
Samolot białoruskiej linii lotniczej Belavia
Foto: youtube
Gdy 31 października doszło do katastrofy rosyjskiego samolotu należącego linii lotniczej Kogalymawia nad wyspą Synaj zginęły 224 osoby. Samolot leciał z Szarm el-Szejk do Petersburga. Rosyjskie władze zawiesiły wowczas wszystkie połączenia lotnicze z Egiptem. Podobnie postąpiły niektóre linie lotnicze Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Od tamtej pory rosyjskie służby ewakuowały stamtąd kilkadziesiąt tysięcy swoich turystów. Kilka dni temu Moskwa potwierdziła, że przyczyną katastrofy samolotu był zamach bombowy. Z kolei władze w Kairze od początku utrzymywały, że nie był to zamach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
„UNHRC stale wykazuje uprzedzenia wobec Izraela, skupiając się na nim niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie podczas obrad" - brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zdecydował też o zakończeniu finansowania UNRWA.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
Wypróbowaną metodą, czyli rękami spolegliwego sądu, rosyjski reżim przejmuje kolejną wielką prywatną firmę. Tym razem jest to Domodiedowo – największe prywatne lotnisko Rosji i do niedawna największe i najnowocześniejsze w Moskwie. Prokuratura twierdziła, że lotnisko znajduje się pod „zagranicznym, wrogim wpływem”. Żadne szczegóły tego wpływu ani dowody nie zostały upublicznione.
Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wybuchu bomby w luksusowym apartamentowcu w Moskwie. Według doniesień rosyjskich mediów, wśród ofiar jest Armen Sarkisjan, znany również jako Armen Gorłowski, twórca batalionu walczącego w wojnie z Ukrainą po stronie Rosji.
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu - wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
15 tys. osób protestowało w piątkowy wieczór przed siedzibą rządu Słowacji. Po wystąpieniu premiera Roberta Ficy w parlamencie, gdzie relacjonował swoją grudniową wizytę w Moskwie, demonstrujący w Bratysławie domagali się od rządu zaprzestania współpracy z Rosją i zmiany kierunku polityki zagranicznej.
Ryzyko, które podjął gen. Jarosław Stróżyk, wskazując Macierewicza jako potencjalnego sprawcę „zdrady dyplomatycznej”, może obrócić się przeciwko niemu lub… wzmocnić państwo.
Tylko w ostatnich dniach w najważniejszych rosyjskich miastach doszło do kilkudziesięciu ataków na m.in. obiekty wojskowe, banki czy budynki administracji publicznej. Rosyjska policja mówi o „zagranicznych kuratorach”.
W wyniku eksplozji bomby ukrytej w hulajnodze w Moskwie zginął dowódca rosyjskich wojsk obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej generał Igor Kiriłłow. Wszczęto dochodzenie. Według informacji agencji Reutera, do zamachu przyznali się Ukraińcy.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas