Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Wołodymyr Zełenski zapowiada walkę z niepotrzebną biurokracją w armii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w resorcie obrony zapowiedział "nowoczesne rozwiązania dla jednostek wojskowych", które mają wyeliminować wiele niepotrzebnych formalności. - Wkrótce rozwiązania te zostaną zaprezentowane naszym żołnierzom i społeczeństwu. Wygląda to naprawdę innowacyjnie - powiedział.
Obrona cywilna: Dwóch cywilów rannych w gminie Nowosłobodsk
W wyniku rosyjskiego ostrzału w gminie Nowosłobodsk w obwodzie sumskim rannych zostało dwóch cywilów. Rosjanie przeprowadzili 27 ostrzałów przygranicznych i osad obwodu sumskiego — podała ukraińska obrona cywilna.
Atak rosyjskich bezzałogowców na Ukrainę
Późnym wieczorem 2 sierpnia wojska rosyjskie przypuściły atak bezzałogowych statków powietrznych na terytorium Ukrainy. Skutki ataku nie są jeszcze znane.
Zwolnieni w wymianie więźniów opozycjoniści chcą wrócić do Rosji
Uwolniony w czasie czwartkowej wymiany więźniów między Rosją i Zachodem działacz opozycji antykremlowskiej Władimir Kara-Murza na konferencji prasowej w Bonn w piątek wieczorem podkreślił: „Wiem na pewno, że wrócę” do Rosji. Inny działacz rosyjskiej opozycji Ilja Jaszyn powiedział, że chce wrócić do Rosji, ale dano mu jasno do zrozumienia, że jeśli to zrobi, nie będzie już żadnej wymiany. Jaszyn powiedział także reporterom, że oficer rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB powiedział mu, że jeśli wróci do Rosji, jego dni „zakończą się jak dni Nawalnego”.
Kyryło Budanow: Pracujemy nad zniszczeniem Mostu Krymskiego
Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).
- Wiodący na okupowany Krym Most Kerczeński może zostać zniszczony w nadchodzących miesiącach. Trwają odpowiednie prace — powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Kyryło Budanow. - Wszyscy pracują zarówno nad uderzeniami dalekiego zasięgu, jak i nad zniszczeniem mostu. To wszystko wymaga, powiedzmy, kompleksowego rozwiązania. Prace trwają - stwierdził. W odpowiedzi na pytanie, czy most może zniknąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy, Budanow odrzekł, że „są na to szanse”.
Czytaj więcej
Wiodący na okupowany przez Rosjan Krym Most Kerczeński może zostać zniszczony w nadchodzących miesiącach. – Są na to szanse – powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Kyryło Budanow.
Chiński resort spraw zagranicznych: "Konsensus sześciu punktów" poparło 110 krajów
Specjalny przedstawiciel chińskiego rządu do spraw eurazjatyckich Li Hui powiedział, że wspólny plan Chin i Brazylii „Konsensus sześciu punktów” w sprawie politycznego rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” (tak ChRL nazywa rosyjską inwazję na Ukrainę) poparło 110 krajów – podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin.
Chcą nazwać ulicę w Kijowie na cześć legendarnego pilota
Pod petycją o nazwanie jednej z ulic Kijowa imieniem pilota Andrija Pilszczykowa ze znakiem wywoławczym „Jus” zebrano ponad 6 tys. podpisów. Pilszczykow był jednym z „duchów Kijowa”. Na początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji bronił nieba obwodu kijowskiego. Zginął w katastrofie 25 sierpnia 2023 roku.
Ukraińskie Siły Powietrzne: Zestrzeliliśmy pięć rosyjskich dronów zwiadoczych
Ukraińskie jednostki zestrzeliły 2 sierpnia pięć rosyjskich dronów zwiadowczych – poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Według dowództwa zestrzelono trzy drony typu ZALA i dwie kamery Supercam.
Wieczorne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. "To tam jest najtrudniejszy odcinek frontu"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że rejon frontu pokrowskiego (w obwodzie donieckim) jest najtrudniejszy z punktu widzenia działań wojennych i tam Siły Obronne Ukrainy muszą "zintensyfikować swoje ataki na rosyjskich okupantów". - Ten kierunek wymaga naszej najbardziej zintensyfikowanej reakcji — oświadczył prezydent Ukrainy w wieczornym przemówieniu.
Nowa korweta dla ukraińskiej marynarki wojennej zwodowana w Turcji
W Stambule zwodowano kolejny okręt dla ukraińskiej marynarki wojennej. To korweta "Hetman Iwan Wyhowski". Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który złożył wizytę w Ankarze, oświadczył, że nowe jednostki wzmocnią flotę Ukrainy i pozwolą na lepszą obronę granic morskich w przyszłości.
"Fajerwerki nie przestają błyskać"
46. Brygada Powietrznodesantowa Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie, ukazujące zniszczenie rosyjskich czołgów w okolicy Kurachowa.
Krymski Wiatr: Rosjanie stracili cztery wyrzutnie S-400
Rosjanie stracili w wyniku ukraińskiego ataku na Krym cztery wyrzutnie systemu S-400 - podaje kanał Krymski Wiatr na Telegramie. Dotknięty atakiem miałby być również - według tego źródła - radar 92N6.
Kreml: Wymiana więźniów na innych zasadach niż rozmowy pokojowe
Kreml poinformował, że rozmowy na temat konfliktu na Ukrainie opierałyby się na „zupełnie innych zasadach” niż negocjacje w sprawie wymiany więźniów, w wyniku których w czwartek uwolniono 24 osoby. - Jeśli mówimy o Ukrainie i bardziej złożonych problemach międzynarodowych, to zasady są zupełnie inne – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany, czy wymiana więźniów mogłaby doprowadzić do negocjacji w sprawie Ukrainy.
Eksplozje na Ukrainie
Mer Odessy Hennadij Truchanow poinformował w mediach społecznościowych, że w mieście słychać eksplozje. Kilka minut wcześniej w obwodzie odeskim ogłoszono alarm powietrzny. Wcześniej doniesienia o wybuchach nadeszły też z obwodu sumskiego. Lokalna obwodowa administracja wojskowa podała, że słychać było pracę obrony powietrznej.
Ponad 70 starć na froncie
W piątek od północy do godz. 16:00 czasu lokalnego na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 72 starć zbrojnych - podał ukraiński Sztab Generalny. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (25), torećkim (10) i łymańskim (7), czyli w obwodzie donieckim.
Premier Ukrainy chwali saperów
Od początku wojny na Ukrainie saperzy sprawdzili, rozminowali i przywrócili do użytku 310 tys. hektarów gruntów rolnych. To niesamowita praca, za którą jesteśmy wdzięczni naszym saperom - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Dodał, że ukraiński rząd przeznaczył na projekt rozminowania kraju kwotę 3,5 mld hrywien (330 mln zł). W akcji bierze udział ponad 2200 saperów i 109 maszyn. Na działania rekultywacyjne przeznaczono 200 mln hrywien (19 mln zł).
Rosja wzięła Ukraińców do niewoli
Ministerstwo Obrony Rosji podało w komunikacie, że w ciągu tygodnia od 27 lipca do 2 sierpnia na linii kontaktu bojowego między wojskami Rosji a Ukrainy poddało się 59 ukraińskich żołnierzy, w tym 33 w strefie odpowiedzialności grupy wojsk "Centrum".
Nie wiadomo, co z polskim śledztwem ws. Pawła Rubcowa, szpiega wydanego Rosji
W wakacje miał być gotowy akt oskarżenia przeciwko Pawłowi Rubcowowi, Rosjaninowi z hiszpańskim obywatelstwem, który 28 lutego 2022 r. został aresztowany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa na rzecz GRU – w dużej części na podstawie materiałów ukraińskiego wywiadu. Rubcow zostal jednak uwolniony i przekazany Rosji w ramach wymiany więźniów.
Czytaj więcej
Rosyjski szpieg, Paweł Rubcow, został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Zachodem. Co z polskim śledztwem przeciwko niemu? Prokuratura Krajowa odmawia odpowiedzi.
Uratowane sowy przywiezione do kijowskiego zoo
Członkowie ukraińskiego wywiadu wojskowego (DIU) przekazali kijowskiemu zoo dwie sowy uratowane z ataków w obwodzie charkowskim. Uratowane sowy Arei i Magura zamieszkają teraz w specjalnej wolierze.
Sowy zostały znalezione przez żołnierzy z kompanii bezzałogowych statków powietrznych Achilles z 92. Samodzielnej Brygady Szturmowej podczas wykonywania misji bojowej w pobliżu wsi Łypci w obwodzie charkowskim. Ptaki, wygłodzone i wyczerpane, siedziały w klatce w domu zniszczonym podczas rosyjskich ataków.
Jedna z uratowanych sów
Chiński ekspert: Żaden kraj nie może zmusić Ukrainy i Rosji do negocjacji
- Dzisiaj żaden kraj nie jest w stanie wpłynąć na Kijów i Moskwę, aby wznowiły negocjacje-ocenił Wang Yiwei, chiński ekspert i profesor stosunków międzynarodowych na Renmin University w Chinach,
Jego zdaniem główną przeszkodą w zbliżeniu stanowisk Ukrainy i Rosji jest głęboka nieufność między tymi dwoma krajami.
- Na przykład Ukraina zabiega o wsparcie Chin dla wszelkich negocjacji pokojowych lub przyszłego porozumienia pokojowego, podczas gdy strona rosyjska nie ufa Ukrainie i żąda gwarancji od Stanów Zjednoczonych - powiedział ekspert.
Rosja. Deputowany podejrzany o zorganizowanie morderstwa
Rada Federacji Rosyjskiej uchyliła immunitet deputowanemu Dmitrijowi Sawieliewowi pod zarzutem zorganizowania morderstwa. Został zatrzymany
Przedstawiciele prokuratury wyjaśnili, że śledztwo wobec Sawieliewa ma związek z „ustaleniem jego udziału w zorganizowaniu morderstwa”.
Turcja ratyfikowała umowę o wolnym handlu z Ukrainą
Umowa została podpisana 3 lutego 2022 roku, ale prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zatwierdził ją i jej załączniki dopiero 1 sierpnia tego roku, donosi Daily News Hurriyet.
Ukraińska minister gospodarki Juliia Swyrydenko zauważyła, że zakończenie ratyfikacji umowy o wolnym handlu z Turcją zjednoczy wszystkie kraje Morza Czarnego, z wyjątkiem Rosji, w jedną przestrzeń gospodarczą, korzystną dla wszystkich zaangażowanych narodów.
Największa rafineria Gazpromu płonie. Czego nie chce ujawnić koncern?
Rafineria w Omsku na Uralu stanęła w ogniu w czwartek wieczorem.
Czytaj więcej
Rafineria w Omsku na Uralu stanęła w ogniu w czwartek wieczorem. Ogarnął on największą instalację do rafinacji surowej ropy stanowiącą 40 proc. mocy produkcyjnych rafinerii.
Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie czy Putin mógłby udzielić wywiadu Gershkovichowi
Dziennikarz "Wall Street Journal" miał rzekomo poprosić Putina o wywiad w prośbie o łaskę skierowanej do niego przed wymianą więźniów między Rosją a Zachodem, w ramach której odzyskał wolność.
Czytaj więcej
Kreml jest gotów rozważyć prośbę o wywiad złożoną przez przedstawiciela każdego zagranicznego medium, w tym dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w odpowiedzi na pytanie w tej sprawie.
Ukraina szacuje, że wzrośnie liczba emigrantów
Zgodnie z raportem inflacyjnym Narodowego Banku Ukrainy (NBU) opublikowanym 1 sierpni, szacuje się, że 400 000 osób opuści kraj w 2024 r., a 300 000 w 2025 roku.
Zgodnie z raportem NBU, głównym powodem przewidywanego wzrostu emigracji jest trudna sytuacja energetyczna i związane z nią niepewności dotyczące nadchodzącej zimy, a także powolna stabilizacja procesów gospodarczych z powodu zagrożeń bezpieczeństwa.
Ponad 6 milionów Ukraińców pozostaje za granicą po tym, jak uciekli z kraju w wyniku wojny na pełną skalę prowadzonej przez Rosję, pogłębiając wyzwania gospodarcze i demograficzne kraju.
Ukraina odzyskała ciała 250 obrońców
Ciała 250 poległych obrońców zostały sprowadzone na Ukrainę w wyniku działań repatriacyjnych. Władze sprowadziły ciała żołnierzy z frontów ługańskiego, bachmuckiego, marińskiego, awdijiwskiego, chersońskiego i zaporoskiego, a także z okupowanych miast Mariupol i Gorłówka w obwodzie donieckim oraz z kostnic na terytorium Rosji.
Łukaszenko: Wymiana więźniów została zorganizowana bez udziału dyplomatów. Biden nie miał w tym nic wspólnego
Białoruski dyktator stwierdził, że wczorajsza wymiana więźniów między Rosją i Białorusią a Zachodem została zorganizowana wyłącznie za pośrednictwem służb specjalnych, bez udziału dyplomatów.
- Biden nie miał z tym nic wspólnego — twierdzi Łukaszenko.
Kreml: W sprawie wymiany więźniów negocjowały FSB i CIA
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o największą od czasu zimnej wojny wymianę więźniów między Rosją a Zachodem odpowiedział, że negocjacje w tej sprawie prowadziły FSB i CIA. - To był główny kanał, za pośrednictwem którego, w istocie, udało się osiągnąć porozumienie - stwierdził.
Sondaż. Ponad połowa Ukraińców uważa, że wojna potrwa długo
57 proc. Ukraińców uważa, że wojna potrwa długo, 18 proc. uważa, że działania wojenne potrwają jeszcze rok lub dwa, a 17 proc. jest przekonanych, że walki potrwają od 2 do 5 lat — wynika z sondażu przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Demokratyczny i Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Około jeden na 13 Ukraińców ma pesymistyczną prognozę, że wojna potrwa dłużej niż 5 lat.
Dlaczego Niemcom może opłacać się pomoc USA w wymianie więźniów z Rosją?
Do wymiany doszło „ponieważ między USA i Niemcami poziom zaufania jest wysoki oraz dzięki obustronnemu interesowi, który sprawił, że coś, co było trudne w niemieckim systemie prawnym wydarzyło się, choć może ściągnąć na (niemiecki) rząd krytykę wewnętrzną” - wyjaśnił Jeffrey Rathke, były amerykański dyplomata, prezes Amerykańsko-Niemieckiego Instytutu w Johns Hopkins University.
Czytaj więcej
W największej od czasów zimnej wojny wymianie więźniów między Zachodem a Rosją kluczową rolę odegrało jedno z państw, choć podjęcie decyzji w tej sprawie nie przyszło mu łatwo - zauważa agencja Reutera.
Bloomberg: Sojusznicy Ukrainy zaniepokojeni rosnącymi wpływami szefa Biura Prezydenta
"W miarę jak atak Rosji trwa już trzeci rok, niektórzy międzynarodowi zwolennicy Ukrainy są coraz bardziej zaniepokojeni tym, jak wiele decyzji jest skoncentrowanych w rękach 52-letniego Jermaka, byłego producenta filmowego, który stał się jedynym strażnikiem prezydenta"- pisze Bloomberg.
Bloomberg, odnosząc się do źródeł, mówi, że Zełenski czasami toleruje „bezwzględne metody” Jermaka, ponieważ uważa go za „rozwiązywacza” problemów, który oferuje szybkie i łatwe rozwiązania bez obciążania samego prezydenta.
Alarmy przeciwlotnicze na terytorium całej Ukrainy
Wdowa po zamordowanym przez Krasikowa dowódcy: Nie poinformowano mnie o wymianie
Władze niemieckie nie rozmawiały o wymianie zabójcy Wadima Krasikowa z rodziną czeczeńskiego dowódcy Zelimchana Czangoszwilego – powiedziała wdowa po nim Manana Catiewa.
- Nikt nas nie pytał o wymianę. Fakt, że do tego doszło, pokazuje, że dla władz niemieckich opinia ofiar nie jest istotna – stwierdziła wdowa.
Wadim Krasikow jest jednym z więźniów, którzy odzyskali wolność w wyniku wczorajszej wymiany między Rosją i Zachodem.
Na Ukrainie zginęło ośmiu obywateli Indii walczących po stronie Rosji
- Rosja angażuje się w przymusową rekrutację obywateli zagranicznych do udziału w nielegalnej i niesprowokowanej wojnie przeciwko Ukrainie. Wiadomo, że w tej wojnie zginęło ośmiu Hindusów. Kolejnych 63 stara się o wcześniejsze zwolnienie z armii rosyjskiej, gdzie zostali oszukańczo zwerbowani — powiedział szef Biura Prezydenta Andrij Jermak.
Kolejki przed wjazdem na Most Krymski
Ok. 1 700 samochodów czeka na wjazd na Most Krymski - ok. 1 400 ze strony rosyjskiej i ok. 300 ze strony okupowanego Krymu - podaje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na podjazdach do mostu.
Bruksela nie pomoże Węgrom i Słowacji w awanturze o ropę z Rosji
KE uznała, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier i Słowacji - Valdis Dombrovskis: Nie będzie żadnych konsultacji w tej sprawie. Tranzyt ropy przez Ukrainę jest niezagrożony
Czytaj więcej
Komisja Europejska uznała, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier i Słowacji. Awantura o tranzyt ropy przez Ukrainę zakończyła się porażką rządów w Budapeszcie i Bratysławie.
Scholz komentuje decyzję Niemiec o wymianie skazanego rosyjskiego mordercy
Kanclerz Niemiec Olaf Schol, który osobiście spotkał się wieczorem 1 sierpnia z więźniami zwolnionymi z Rosji na lotnisku Kolonia/Bonn, bronił decyzji o wymianie skazanego mordercy Wadima Krasikowa.
Komentując wymianę Wadima Krasikowa, skazanego na dożywocie za zabójstwo czeczeńskiego dowódcy Zelimchana Changoszwilego w Berlinie, Scholz powiedział, że decyzja ta nie była łatwa. - Nikomu nie było łatwo podjąć decyzję o deportacji mordercy skazanego na dożywocie po kilku latach więzienia — mówił Scholz. Dodał, że wielu więźniów obawiało się o swoje zdrowie i życie, dlatego ważne było, aby ich chronić.
Prezydent USA Joe Biden przyznał, że Niemcy musiały pójść na znaczne ustępstwa, aby osiągnąć wymianę więźniów. Scholz powiedział, że decyzja ta wzmocniła niemiecko-amerykańską przyjaźń.
Putin przywitał na lotnisku Wadima Krasikowa
Wadim Krasikow, skazany w Niemczech na dożywocie za zamordowanie byłego dowódcy czeczeńskiego w centrum Berlin to jeden z wymienionych ostatniej nocy więźniów. Na lotnisku przywitał go Putin.
Dwie osoby ranne w ataku dronów na obwód biełgorodzki
O rannych pisze gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Drony miały atakować miasto Szebekino i wieś Rżewka. W Szebekino dron miał zaatakować budynek mieszkalny a we wsi Rżewka - jeden z domów.
ISW: Rosja powoli, ale konsekwentnie posuwa się w kierunku Pokrowska
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że siły rosyjskie mają na celu taktyczne okrążeni sił ukraińskich na wschód od autostrady T0511 (O0544) Oczeretyne-Hrodiwka-Myrnohrad, ze szczególnym uwzględnieniem lewego brzegu rzeki Wowcza.
Eksperci z ISW ostrzegają, że siły rosyjskie zbliżają się do przełomu operacyjnego na froncie pokrowskim do końca sierpnia.
Następny globalny szczyt pokojowy prawdopodobnie odbędzie się na Bliskim Wschodzie
Drugi globalny szczyt pokojowy dla Ukrainy odbędzie się w kraju z tzw. Globalnego Południa, prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie, powiedział w wywiadzie dla Bloomberga szef Biura Prezydenta Andrij Jermak
Chociaż nie ogłoszono jeszcze konkretnej lokalizacji kolejnego szczytu pokojowego, komentarze Jermaka dają do zrozumienia, gdzie Ukraina ma nadzieję zorganizować kolejny szczyt pokojowy.
Obecnie nie ma harmonogramu kolejnego szczytu, jednak źródła w ukraińskim rządzie twierdzą, że kraj planuje zwołać drugi szczyt pokojowy przed wyborami prezydenckimi w USA w listopadzie 2024 r.
Pomimo że Rosja nie otrzymała zaproszenia na pierwszy globalny szczyt pokojowy w czerwcu, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział 31 lipca, że Rosja powinna być obecna na drugim szczycie pokojowym w listopadzie, aby zakończyć wojnę.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 580 590 żołnierzy, 8 402 czołgi, 16 211 pojazdów opancerzonych, 16 161 zestawów artyleryjskich, 1 134 wyrzutnie rakiet, 907 zestawów przeciwlotniczych, 363 samoloty, 326 śmigłowców, 13 005 bezzałogowych statków powietrznych, 2 407 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 21 872 pojazdów (w tym cystern) i 2 719 jednostek sprzętu specjalnego.
"Przestań" - taki apel przekazał Władimirowi Putinowi Joe Biden
Dziennikarze zapytali na płycie lotniska Joe Bidena witającego uwolnionych przez Rosjan amerykańskich obywateli, czy ma jakiś komunikat dla prezydenta Rosji, Władimira Putina. Joe Biden odpowiedział jednym słowem: „Stop” (co można rozumieć - biorąc pod uwagę kontekst — jako „Przestań”, „Skończ”).
Czytaj więcej
Troje obywateli USA, wypuszczonych z rosyjskich więzień i aresztów w ramach dużej wymiany więźniów między Zachodem a Rosją, wylądowało w bazie wojskowej Andrews w USA (stan Maryland). Paula Whelana, Evana Gershkovicha i Ałsu Kurmaszewą witali na płycie lotniska bliscy, a także prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris.
W nocy nad Rosją strącono sześć ukraińskich dronów
Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że dwa ukraińskie drony strącono nad obwodem kurskim, a cztery — nad Krajem Krasnodarskim.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Na pokładzie dwóch rosyjskich okrętów znajdujących się na wodach Morza Czarnego, znajduje się łącznie osiem pocisków Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Szczątki strąconego pocisku ATACMS spadły na dach wielopiętrowego budynku w okupowanym Sewastopolu
Informacje takie przekazuje szef władz okupacyjnych Sewastopola, Michaił Razowżajew. Wcześniej podawano, że na dach budynku spadły szczątki strąconego drona.
Rosyjskie myśliwce Su-35 pojawiły się nad Morzem Czarnym
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o patrolu rosyjskich wielozadaniowych myśliwców Su-35 nad neutralnymi wodami Morza Czarnego, w rejonie odpowiedzialności Zgrupowania Wojsk Południe.
W Stambule rozpoczyna się budowa drugiej korwety dla ukraińskiej Marynarki Wojennej
Korweta rakietowa typu Ada będzie nosić imię hetmana Iwana Wyhowskiego. Pierwsza korweta rakietowa typu Ada dla ukraińskiej Marynarki Wojennej nosi imię Iwana Mazepy.
Ukraińska armia otrzymała sześć nowych samochodów typu SUV od mieszkańców obwodu zaporoskiego
Informację o przekazaniu samochodów podał gubernator obwodu, Iwan Fedorow.
Nad ranem ukraińskie Siły Powietrzne alarmowały o aktywności rosyjskiego lotnictwa taktycznego
Rosyjskie lotnictwo miało być aktywne w rejonie południowego wschodu Ukrainy.
Dowódca ukraińskiej Gwardii Narodowej odwiedził ukraińskich żołnierzy szkolących się w Niemczech
O wizycie gen. Ołeksandra Piwnenki w Niemczech informuje Gwardia Narodowa na swoim profilu na Facebooku.
Przed północą na wjazd na okupowany Krym przez Most Krymski czekało ponad 600 samochodów
O kolejce przed wjazdem na most, w której trzeba było czekać ok. dwóch godzin, pisze kanał monitorujący sytuację na podjazdach do Mostu Krymskiego.
W nocy doszło do ataku powietrznego na okupowany Sewastopol
Szef władz okupacyjnych miasta, Michaił Razwożajew, pisze o strąceniu kilku celów powietrznych w rejonie miasta. „Zgodnie z wstępnymi informacjami ponad cztery cele powietrzne zostały zestrzelone” - napisał w serwisie Telegram. Razwożajew pisze też, że szczątki strąconej nad Sewastopolem rakiety uszkodziły linię wysokiego napięcia. Na miasto spadły też szczątki drona. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 890 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 890 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy w Kijowie dwukrotnie rozlegał się alarm powietrzny.