"Dwie sprawy zaprzątają uwagę ukraińskiego wywiadu". Kyryło Budanow uchyla rąbka tajemnicy

Wiodący na okupowany przez Rosjan Krym Most Kerczeński może zostać zniszczony w nadchodzących miesiącach. – Są na to szanse – powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Kyryło Budanow.

Publikacja: 02.08.2024 22:40

"Dwie sprawy zaprzątają uwagę ukraińskiego wywiadu". Kyryło Budanow uchyla rąbka tajemnicy

Foto: gur.gov.ua

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 891

Jak stwierdził Budanow, obecnie uwaga ukraińskiego wywiadu skupiona jest na dwóch kwestiach. Pierwsza to zapewnienie możliwości uderzeń dalekiego zasięgu. Jako drugą wymienił właśnie zniszczenie Mostu Kerczeńskiego. - To wszystko wymaga, powiedzmy, kompleksowego rozwiązania. Prace trwają - powiedział.

W odpowiedzi na pytanie, czy Most Kerczeński może zniknąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy, Budanow odrzekł, że „są na to szanse”.

Czytaj więcej

Most Krymski trafiony po raz drugi

Rosjanie próbują zabezpieczyć Most Kerczeński

W lipcu Rosjanie wprowadziły pod most około 30 barek, aby zabezpieczyć go przed możliwym atakiem dronów morskich. 

Zdaniem przedstawiciela Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Jewhena Jerina, Ukraina mogłaby wykorzystać morskie drony Magura do ataku na Most Kerczeński. Jednak — jego zdaniem — będzie to „rozwiązanie złożone”, bo taki atak nie ograniczyłby się do użycia samych dronów morskich. Jednocześnie trwają prace nad udoskonaleniem ukraińskich dronów powierzchniowych. 

Czytaj więcej

Atak na Most Krymski. Rosyjski polityk wzywa do odebrania Ukrainie Odessy

Ataki na Most Kerczeński

Most Kerczeński, który — jak podkreślały media — jest „oczkiem w głowie” Władimira Putina, który osobiście otwierał go 15 maja 2018 roku. 

8 października na Moście Krymskim doszło do wybuchu i pożaru. Dwa dni później Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy, przekonywał na antenie rosyjskiej telewizji, że "wszelkie prace remontowe na moście powinny zakończyć się w ciągu miesiąca lub półtora". Jednak ruch samochodowy został tam przywrócony dopiero w lutym 2023 roku.

17 lipca 2023 roku o świcie doszło do kolejnego ataku na most Krymski, w wyniku którego uszkodzone zostały filary mostu oraz przylegające do nich przęsło, które osunęło się do wody. Uszkodzenia dotknęły tylko jedną z dwóch jezdni części drogowej mostu, a przebiegająca równolegle linia kolejowa nie ucierpiała. W ciągu doby od uderzenia cywilny ruch samochodowy po moście Krymskim został wznowiony w trybie wahadłowym. Kijów oficjalnie nie przyznał się do ataku.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy