Chodzi o Niemcy i decyzję niemieckiego rządu, by uwolnić skazanego na karę dożywotniego więzienia rosyjskiego mordercy Wadima Krasikowa. Krasikow w 2019 roku zamordował w Berlinie byłego czeczeńskiego bojownika, obywatela Gruzji. Rosja od dawna starała się o jego zwolnienie z niemieckiego więzienia.
Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem: Dlaczego Niemcy zgodzili się wypuścić mordercę?
Krasikow był jedną z osób uwolnionych przez państwa Zachodu w zamian za uwolnienie 15 osób więzionych w Rosji oraz Niemca, który był skazany na śmierć na Białorusi — podał niemiecki rząd w wydanym oświadczeniu.
Rosja od 2022 roku proponowała USA wymiany więźniów, które miały objąć Krasikowa, ale biorąc pod uwagę, że los Krasikowa nie zależał od amerykańskiej administracji, Waszyngton nie traktował tej propozycji poważnie. Za Krasikowa Rosjanie proponowali Amerykanom wypuszczenie przebywających w rosyjskich więzieniach i aresztach obywateli USA.
Czytaj więcej
Turecki wywiad przeprowadził największą w ostatnim czasie operację wymiany więźniów między krajami Zachodu a Rosją, w której wzięło udział 26 osób z więzień z siedmiu różnych krajów. Na liście jest jedno nazwisko z Polski - hiszpański dziennikarz rosyjskiego pochodzenia Pablo Gonzalez (Paweł Rubcow), który został zatrzymany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa w lutym 2022 roku.
Dla Niemiec wyrażenie zgody na uwolnienie Krasikowa nie było łatwe, biorąc pod uwagę, że Rosjanin dopuścił się morderstwa w Berlinie w biały dzień w miejscu, z którego w kilka minut można dojść do parlamentu i kancelarii kanclerza Niemiec.