Wymiana więźniów między Zachodem a Rosją: Szczególną rolę odegrał jeden kraj

W największej od czasów zimnej wojny wymianie więźniów między Zachodem a Rosją kluczową rolę odegrało jedno z państw, choć podjęcie decyzji w tej sprawie nie przyszło mu łatwo - zauważa agencja Reutera.

Publikacja: 02.08.2024 11:30

Wadim Krasikow opuszcza samolot na lotnisku w Moskwie

Wadim Krasikow opuszcza samolot na lotnisku w Moskwie

Foto: Sputnik/Mikhail Voskresensky/Pool via REUTERS

arb

Chodzi o Niemcy i decyzję niemieckiego rządu, by uwolnić skazanego na karę dożywotniego więzienia rosyjskiego mordercy Wadima Krasikowa. Krasikow w 2019 roku zamordował w Berlinie byłego czeczeńskiego bojownika, obywatela Gruzji. Rosja od dawna starała się o jego zwolnienie z niemieckiego więzienia. 

Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem: Dlaczego Niemcy zgodzili się wypuścić mordercę?

Krasikow był jedną z osób uwolnionych przez państwa Zachodu w zamian za uwolnienie 15 osób więzionych w Rosji oraz Niemca, który był skazany na śmierć na Białorusi — podał niemiecki rząd w wydanym oświadczeniu.

Rosja od 2022 roku proponowała USA wymiany więźniów, które miały objąć Krasikowa, ale biorąc pod uwagę, że los Krasikowa nie zależał od amerykańskiej administracji, Waszyngton nie traktował tej propozycji poważnie. Za Krasikowa Rosjanie proponowali Amerykanom wypuszczenie przebywających w rosyjskich więzieniach i aresztach obywateli USA.

Czytaj więcej

Wielka wymiana więźniów. Zachód uwalnia rosyjskich szpiegów. Na liście jedno nazwisko z Polski

Dla Niemiec wyrażenie zgody na uwolnienie Krasikowa nie było łatwe, biorąc pod uwagę, że Rosjanin dopuścił się morderstwa w Berlinie w biały dzień w miejscu, z którego w kilka minut można dojść do parlamentu i kancelarii kanclerza Niemiec.

Dopiero w styczniu 2024 roku Biden miał zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do kanclerza Niemiec, Olafa Scholza. Scholz odpowiedział Bidenowi, że „dla niego to zrobi” - mówił w czwartek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan.

Wymiana więźniów może pomóc kandydatowi Partii Demokratycznej (prawdopodobnie Kamali Harris) w nadchodzących wyborach prezydenckich, co jest w interesie Niemiec

- To nie było łatwe dla nikogo, podjęcie decyzji o deportowaniu mordercy skazanego na dożywocie po zaledwie kilku latach w więzieniu — powiedział Scholz, który przerwał urlop, aby powitać niektórych z uwolnionych przez Rosjan więźniów na lotnisku w Kolonii.

Scholz dodał, że jego rząd musiał położyć na szali interes państwa w wyegzekwowaniu kary dożywocia i wolność niewinnych ludzi uwięzionych w Rosji. - Niesprawiedliwie uwięzionych z przyczyn politycznych — podkreślił.

Do wymiany doszło „ponieważ między USA i Niemcami poziom zaufania jest wysoki oraz dzięki obustronnemu interesowi, który sprawił, że coś, co było trudne w niemieckim systemie prawnym wydarzyło się, choć może ściągnąć na (niemiecki) rząd krytykę wewnętrzną” - wyjaśnił Jeffrey Rathke, były amerykański dyplomata, prezes Amerykańsko-Niemieckiego Instytutu w Johns Hopkins University.

Czytaj więcej

Rosja i Zachód wymienią więźniów. Dlaczego na liście nie ma Andrzeja Poczobuta?

Reuters zauważa, że wymiana więźniów może pomóc kandydatowi Partii Demokratycznej (prawdopodobnie Kamali Harris) w nadchodzących wyborach prezydenckich, co jest w interesie Niemiec, które obawiają się osłabienia więzi transatlantyckich w przypadku wygranej Donalda Trumpa.

Kim są obywatele Niemiec uwolnieni w ramach wymiany więźniów z Rosją?

Niemiecki MSZ ostrzega obecnie obywateli Niemiec, by ci nie podróżowali do Rosji. Przestrogą przed tym może być los obywatela Niemiec, Rico Kriegera, skazanego na Białorusi na śmierć pod zarzutem terroryzmu.

W ubiegłym tygodniu Krieger, w rozmowie z telewizją białoruską przekonywał, że ukraińska SBU kazała mu fotografować obiekty wojskowe na Białorusi i umieszczać ładunki wybuchowe na torach w okolicach Mińska. Ładunki zostały zdetonowane, ale w wyniku eksplozji nikt nie ucierpiał. Nie jest jasne czy Krieger występował pod przymusem. We wtorek Aleksandr Łukaszenko ułaskawił go, ponieważ Niemiec został objęty wymianą więźniów.

Wymianą został objęty też 19-letni Kevin Lick, posiadający podwójne, niemiecko-rosyjskie obywatelstwo. Lick został skazany w grudniu 2023 roku na cztery lata więzienia za zdradę. Lick był najmłodszą osobą skazaną za zdradę w historii Rosji. Wyrok opierał się na zarzutach dotyczących wysłania niemieckim służbom bezpieczeństwa zdjęć wykonanych z okna mieszkania 19-latka, na których widoczny ma być obiekt wojskowy. Lick nie przyznawał się do winy.

Chodzi o Niemcy i decyzję niemieckiego rządu, by uwolnić skazanego na karę dożywotniego więzienia rosyjskiego mordercy Wadima Krasikowa. Krasikow w 2019 roku zamordował w Berlinie byłego czeczeńskiego bojownika, obywatela Gruzji. Rosja od dawna starała się o jego zwolnienie z niemieckiego więzienia. 

Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem: Dlaczego Niemcy zgodzili się wypuścić mordercę?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski wskazał nowego szefa MSZ
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu nie chce wycofać wojsk ze Strefy Gazy, bo boi się, że tam nie wrócą
Dyplomacja
Kreml wyjaśnia, dlaczego musi zmienić doktrynę nuklearną
Dyplomacja
Wielka Brytania wstrzymuje eksport części uzbrojenia do Izraela
Dyplomacja
Joe Biden krytykuje Beniamina Netanjahu. Izrael: Znaczące, że nie Hamas
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.