Prawie 31 milionów ludzi w UE potrzebuje stałej opieki. Liczba ta wzrośnie do 2050 roku do 38 milionów – szacuje Caritas. Tymczasem już teraz nie ma ani wystarczającej liczby opiekunów, ani miejsc dla sprawowania takiej opieki. UE dopiero wypracowuje strategię wobec seniorów, która musi obejmować kwestie opieki długoterminowej dla tych, którzy już tego potrzebują, ale też zagospodarowania na rynku pracy tych, którzy jeszcze mogą i chcą być aktywni zawodowo. Wreszcie musi uwzględniać w różnych unijnych politykach specyficzne potrzeby seniorów.
Szybkie starzenie się Europy
Już teraz w UE jest 90 milionów ludzi powyżej 65. roku życia. Prognozy mówią, że do 2070 roku będzie ich aż 140 milionów. Przy czym warto wspomnieć, że prognoza demograficzna mówi o zmniejszeniu się liczby populacji UE w tym czasie. Czyli nie tylko będzie coraz więcej starszych ludzi w liczbach bezwzględnych, ale też będą stanowić oni nieproporcjonalnie większą grupę. W 2070 roku już 30 proc. ludności to będą seniorzy w porównaniu z 20 proc. obecnie.
Prawa ludzi starszych są w UE zakotwiczone w Karcie praw podstawowych. – Unia uznaje i szanuje prawa osób starszych do godnego i niezależnego życia oraz do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym – brzmi artykuł 25 unijnej Karty. W innym miejscu Karty są zapisy o zakazie wszelkiej dyskryminacji ze względu na „płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”. Ponadto od 2000 roku UE ma dyrektywę o warunkach równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, która wprost zakazuje dyskryminacji w tym obszarze również ze względu na wiek.
Zdefiniowanie fundamentalnych wartości i zakaz dyskryminacji to niezbędne punkty wyjścia dla jakiejkolwiek dyskusji o godnym życiu starszych ludzi. O tym, jak to ważne, świadczy kampania na rzecz uznania ich praw na szczeblu globalnym.
Właśnie 20 czerwca został osiągnięty przełomowy konsensus podczas 14. sesji Otwartej Grupy Roboczej ONZ ds. Starzenia się (OEWG). Po raz pierwszy państwa członkowskie ONZ zaleciły (oprócz innych środków) prawnie wiążący instrument – konwencję – w celu promowania, ochrony i zapewnienia uznania oraz realizacji wszystkich praw człowieka osobom starszym. Teraz ten postulat będzie głosowany na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.