Fala egzekucji przyspiesza w Iranie. W jeden dzień powieszono dziewięć osób

W Iranie odbyły się egzekucje osób, które zostały skazane na karę śmierci za przestępstwa narkotykowe. Łącznie powieszono dziewięć osób.

Publikacja: 22.04.2024 15:39

Fala egzekucji w Iranie

Fala egzekucji w Iranie

Foto: AFP

Jak wynika z raportu Amnesty International w ubiegłym roku przeprowadzono w Iranie 853 egzekucje, co stanowi największą liczbę od ośmiu lat.

Iran wzywany do do zaprzestania stosowania kar śmierci

W tym miesiącu ponad 80 organizacji praw człowieka wezwało Iran do zaprzestania stosowania kary śmierci wobec osób, które popełniły przestępstwa związane z narkotykami.

Egzekucja tych dziewięciu więźniów nie została oficjalnie ogłoszona przez władze, zwłaszcza wymiar sprawiedliwości, i wykonano ją w ciszy, bez żadnych doniesień prasowych - donosi portal iran-hrm.com.

Czytaj więcej

Iran i broń atomowa. Jest deklaracja władz w Teheranie

Prawo międzynarodowe zakazuje stosowania kar śmierci za przestępstwa związane z narkotykami

W porównaniu z rokiem poprzednim liczba egzekucji więźniów zamieszanych w przestępstwa narkotykowe wzrosła w Iranie kilkukrotnie. Więźniowie powiązani z przestępstwami narkotykowymi często pochodzą ze slumsów w pobliżu miast i uważa się, że pochodzą z zubożałych warstw społeczeństwa. Zostają skazani na śmierć w wyniku niesprawiedliwego procesu sądowego. Zgodnie z prawem międzynarodowym przestępstwa związane z narkotykami nigdy nie powinny podlegać karze śmierci.

Z tego co ustaliły organizacje humanitarne więźniowie oskarżeni o przestępstwa związane z narkotykami są często skazywani na śmierć przez sądy na podstawie zeznań "wymuszonych torturami, bez należytego procesu, bez prawa do sprawiedliwego procesu, a często również bez dostępu do prawnika".

Czytaj więcej

Po izraelskiej akcji odwetowej. Iran: Nic wielkiego się nie wydarzyło. Izrael symptomatycznie milczy

Norweska organizacja Iran Human Rights zauważyła w ubiegłym miesiącu, że członkowie mniejszości etnicznych, w szczególności sunniccy Beludżowie, byli "rażąco nadreprezentowani" wśród straconych. W 2023 roku stracono co najmniej 167 Beludżów, czyli 20 proc. z ogólnej liczby skazanych. Tymczasem ta mniejszość stanowi około 5 proc. populacji Iranu.

Przestępczość
„Czuję się jak bin Laden”. Mężczyzna chciał wysadzić giełdę papierów wartościowych
Przestępczość
Brazylia: Eksplozje przed Sądem Najwyższym. Zamachowiec próbował wejść do budynku
Przestępczość
Chiny: Masakra w Zhuhai. Kierowca wjechał w tłum ludzi, 35 osób nie żyje
Przestępczość
Atak na kibiców z Izraela w Amsterdamie. Premier Holandii przerażony antysemityzmem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przestępczość
Wielka akcja służb w Niemczech i w Polsce wymierzona w skrajnie prawicową grupę terrorystyczną