Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do Warszawy na rozmowy dotyczące Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa przybywają we wtorek sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg i Rishi Sunak.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w poniedziałek wojska rosyjskie 16 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 182 eksplozje, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Zełenski odznaczył żołnierzy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył Ordery "Złota Gwiazda" żołnierzom, którzy otrzymali tytuł Bohatera Ukrainy oraz rodzinom poległych, wyróżnionych tym tytułem - podała kancelaria ukriańskiego prezydenta.
Najwyższe ukraińskie odznaczenie państwowe odebrali trzej żołnierze pozostający w służbie oraz członkowie rodzin siedmiu poległych żołnierzy. Dziesięciu wojskowych zostało odznaczonych Krzyżem Zasługi Wojskowej.
Ostrzał w obwodzie charkowskim
Ukraińska prokuratura podała, że ok. godz. 16:30 rosyjscy żołnierze ponownie ostrzelali miejscowość Kupjanśk-Wuzłowyj w obwodzie charkowskim, w wyniku czego ranny został 37-latek.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie cztery ataki rakietowe, 58 uderzeń z powietrza oraz 100 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Nowe informacje o ataku na wieżę telewizyjną w Charkowie
Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy podała, że do ataku na wieżę telewizyjną w Charkowie wojska rosyjskie użyły - według wstępnych danych - kierowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-ziemia Raduga Ch-59.
Emisja sygnału telewizyjnego jest "chwilowo niedostępna", trwają prace nad przywróceniem nadawania - czytamy w komunikacie. "Jednocześnie kontynuowane jest nadawanie szeregu stacji radiowych w paśmie FM" - dodano.
Wieża telewizyjna w Charkowie po ataku
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzynaście uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich -i dwa ataki na przeciwlotnicze systemy rakietowe Rosjan - podało ukraińskie dowództwo.
Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w jedno miejsce koncentracji sił rosyjskich, dwa systemy obrony powietrznej i jedno stanowisko dowodzenia - brzmi komunikat.
Eksplozje w Charkowie
Po godz. 22:20 w Charkowie doszło do kilku potężnych eksplozji - podała agencja Ukrinform. - Wojska rosyjskie atakują miasto - przekazał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
Zełenski przyjął listy uwierzytelniające od ambasadora Polski
Kancelaria Prezydenta Ukrainy podała, że Wołodymyr Zełenski przyjął listy uwierzytelniające od dyplomatów, w tym od ambasadora RP Jarosława Guzego. Zełenski podziękował narodowi polskiemu za wspieranie Ukrainy. - Jesteśmy wdzięczni za udzielenie schronienia dużej liczbie Ukraińców, za pomoc humanitarną i wojskową - oświadczył. Zełenski zwrócił też uwagę na osobisty wkład władz Polski w konsolidację międzynarodowych wysiłków na rzecz pomocy dla Ukrainy.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że w większości obwodów Ukrainy, z wyjątkiem zachodnich terenów państwa, ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem atakiem z użyciem pocisków balistycznych.
Zginął operator koparki
Ok. godz. 17:00 w pobliżu wsi Jurczenkowo (rejon czuhujewski w obwodzie charkowskim) odnotowano rosyjski ostrzał. Charkowska prokuratura podała, że trafiona została koparka, a jej operator, 34-letni mężczyzna, zginął na miejscu.
Walki na Ukrainie
W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 62 starć bojowych.
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.
Ukraińcy podali też, że Rosjanie nie rezygnują z prób wyparcia wojsk ukraińskich z przyczółków na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). W tym rejonie w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli przeprowadzić cztery ataki na ukraińskie pozycje w pobliżu wsi Krynki.
Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim
Po południu wojska rosyjskie za pomocą dronów i artylerii zaatakowały cele w rejonie nikopolskim. Uszkodzony został blok, sześć domów, budynek przedsiębiorstwa i szkoły, a także dziesięć samochodów, w tym pojazdy pogotowia i policji - podał szef dniepropietrowskiej administracji Serhij Łysak. Dodał, że nie było ofiar w ludziach.
Ukraina może wkrótce otrzymać amunicję
Pierwsze dostawy amunicji artyleryjskiej, kupione dla armii ukraińskiej w ramach inicjatywy rozpoczętej przez Czechy, mogą mieć miejsce na przełomie maja i czerwca - powiedział Josep Borrell, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
W obwodzie donieckim zginęła kobieta
Doniecka Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w wyniku przeprowadzonego przez Rosjan ostrzału w Krasnohoriwce zginęła 70-letnia kobieta. Podczas ataku uszkodzone zostały trzy budynki.
Obwód charkowski. Ludzie wciąż bez prądu
- W wyniku działań wojennych i ostrzału, od początku wojny 500 osiedli w obwodzie charkowskim zostało odciętych od dostaw prądu. W wielu z nich zniszczone zostało 80-90 proc. sieci elektroenergetycznych. Gdy tylko pozwoliła na to sytuacja bezpieczeństwa, nasi specjaliści rozpoczęli prace renowacyjne. Obecnie bez prądu pozostaje nawet sto osiedli - przekazał Wiaczesław Krawcow z przedsiębiorstwa dostarczającego energię elektryczną w obwodzie charkowskim.
Rosyjscy żołnierze przemieszczają się z Górskiego Karabachu do Armenii
Przedstawiciel władz Armenii podał, że żołnierze rosyjskich sił pokojowych, wycofujący się z Górskiego Karabachu, znaleźli się w tymczasowych punktach rozmieszczenia na terenie Armenii, skąd udadzą się do Rosji.
Umerow: Systemy obrony powietrznej mogą być decydujące
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow za pośrednictwem łącza wideo przemówił do uczestników Rady do Spraw Zagranicznych UE (FAC), która zebrała się w Luksemburgu. Polityk przekazał, że podziękował europejskim partnerom Ukrainy za wsparcie.
W przemówieniu Umerow podkreślił, że wojna Rosji z Ukrainą trwa od 789 dni. - W tym roku Rosja wystrzeliła tysiące pocisków rakietowych i dronów kamikadze, uciekła się do bezprecedensowego użycia kierowanych bomb lotniczych o wadze do 1,5 tony, które mogą zniszczyć wszystko na swojej drodze - mówił. - Systemy obrony powietrznej mogą być decydującym czynnikiem w ochronie ukraińskiego nieba i uratować tysiące istnień ludzkich, umożliwiając naszym obrońcom odparcie agresji i zmuszenie wroga do odwrotu - oświadczył.
Umerow wyraził także gotowość Ukrainy do współpracy w przemyśle obronnym.
Broń dla Ukrainy. Biden obiecał Zełenskiemu szybkie dostawy
Stany Zjednoczone mają szybko przekazać Ukrainie znaczące wsparcie w zakresie bezpieczeństwa - wynika ze słów prezydenta USA Joe Bidena.
Czytaj więcej
Podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydent USA Joe Biden przedstawił deklarację w sprawie dostaw broni dla Kijowa.
Słowacy zbierają na amunicję dla Ukrainy
Na Słowacji uruchomiono zbiórkę na wsparcie inicjatywy czeskiego rządu w sprawie zakupu setek tysięcy pocisków artyleryjskich dla Ukrainy. Organizatorzy podali, że blisko 50 tys. osób wpłaciło dotąd łącznie ponad 3 mln euro.
Niemiecki generał: RFN formalnie nie w stanie wojny, ale nie żyjemy już w pokoju
Generał André Bodemann, z którym rozmowę publikuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", odpowiada za opracowanie nowego "Planu operacyjnego dla Niemiec", czyli planu obrony wojskowej i cywilnej kraju. Prace nad dokumentem trwają od marca 2023 roku. Plan ma zostać przyjęty tej wiosny.
Czytaj więcej
Niemcy formalnie nie są w stanie wojny, ale nie żyjemy już w pokoju – mówi w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” gen. André Bodemann, szef dowództwa terytorialnego Bundeswehry.
Syrski przedstawił raport Zełenskiemu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że na posiedzeniu Sztabu Naczelnego Dowódcy wysłuchał raportu naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych gen. Ołeksandra Syrskiego. Na spotkaniu omówiono wydarzenia na polu walki, kwestię uzbrojenia oraz ochrony miast, ludności i infrastruktury krytycznej.
"Zadaniem armii okupacyjnej jest zademonstrowanie co najmniej kilku zwycięstw do 9 maja, niezależnie od strat" - podał Zełenski. "Naszym żołnierzom jest ciężko, ale nadejście niezbędnej pomocy pomoże wyrównać szanse. Dlatego pilnie potrzebujemy wsparcia w postaci konkretnej broni od naszych partnerów" - oświadczył.
Czy rosyjskie rakiety lecące w stronę państw NATO powinny być przez Sojusz zestrzeliwane nad Ukrainą?
Głos w dyskusji na temat obrony powietrznej państw NATO zabrał były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.
Czytaj więcej
- Na poziomie NATO powinna zostać podjęta decyzja o zestrzeliwaniu pocisków rakietowych w przestrzeni powietrznej Ukrainy, nadlatujących w kierunku Polski lub Rumunii - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.
Dżemilew: Most Krymski zostanie zniszczony
- Największe marzenie to wyzwolenie Krymu do końca roku. Nie ma wątpliwości, że most Krymski zostanie zniszczony – powiedział Mustafa Dżemilew, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, wieloletni przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich. Dodał, że przeprawa zostanie zniszczona jeśli nie w pierwszej, to na pewno w drugiej połowie roku, "gdy tylko Ukraina otrzyma niezbędne rakiety dalekiego zasięgu, bo do takiej pracy nie wystarczą drony".
Nalot na miasto w obwodzie charkowskim
Szef administracji wojskowej miasta Dergacze (obwód charkowski) Wiaczesław Zadorenko podał, że Rosjanie uderzyli w miasto kierowanymi bombami lotniczymi. "Na szczęście nie odnotowano ofiar" - podkreślił. Według jego relacji, uderzenie miały miejsce na obrzeżach miasta - jedno na terenie otwartym, drugie w dzielnicy mieszkalnej.
SBU: Rosyjski agent skazany na więzienie
Agent rosyjskiego wywiadu wojskowego, działający w obwodzie dniepropietrowskim, został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności - podało biuro prasowe Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Według tego źródła, mężczyzna pomagał Rosjanom korygować ostrzał rakietowy na obiekty infrastruktury wojskowej i energetycznej Ukrainy, w tym na elektrociepłownię. By pomóc w skutecznym ostrzale, agent próbował poznać miejsca rozmieszczenia ukraińskich przeciwlotniczych systemów rakietowych. Podejrzany został zatrzymany w styczniu 2023 r., gdy prowadził rozpoznanie w pobliżu potencjalnego celu - podało SBU.
Wieża telewizyjna w Charkowie zniszczona
Na nagraniu widać, jak po ataku Rosjan konstrukcja się wali. Według władz ukraińskich, wśród pracowników nie było ofiar.
Czytaj więcej
W wyniku ataku wojsk rosyjskich zniszczona została wieża telewizyjna w Charkowie. Na nagraniu widać, jak konstrukcja się wali.
Rosjanie fortyfikują Krym
"Rosja w dalszym ciągu zwiększa liczbę obiektów inżynieryjnych i fortyfikacyjnych na wybrzeżu Morza Czarnego. W okresie od lutego do marca 2024 r. wzniesiono nowe obiekty na obszarze o długości ponad 100 km" - podało w komunikacie Przedstawicielstwo Prezydenta Ukrainy w Republice Autonomicznej Krymu.
Rosja obiecuje ułatwienia dla deweloperów na okupowanych terenach
Rosyjskie Ministerstwo Budownictwa planuje uproszczenie procesu pozyskiwania finansowania projektów budownictwa mieszkaniowego w ukraińskich obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Aneksję tych terenów prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił we wrześniu 2022 r., nie została ona uznana ani przez Kijów, ani przez społeczność międzynarodową. Rosyjska prasa nazywa te ziemie "nowymi regionami".
Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła cel powietrzny na podejściu do Biełgorodu
O strąceniu celu powietrznego w pobliżu Biełgorodu informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Od godz. 15:38 do 16:10 czasu lokalnego w obwodzie biełgorodzkim obowiązywał alarm rakietowy. Wcześniej Ministerstwo Obrony Rosji informowało o strąceniu pocisku Toczka-U nad obwodem biełgorodzkim w czasie obowiązywania alarmu.
Największy producent wódek w Rosji sprzedany po zaniżonej cenie
Rosyjskie władze rozmawiały o tym niemal 20 lat – w końcu doszło do prywatyzacji największego producenta alkoholu w kraju, firmy Rosspirtprom JSC. Ta transakcja ma drugie dno. Państwo sprzedało koncern dużo poniżej wartości, a kupcem jest spółka windykacyjna o niskich dochodach, należąca do mało znanego biznesmena.
Czytaj więcej
Ta transakcja ma drugie dno. Cały rosyjski sektor alkoholowy nabrał wody w usta. Największego producenta alkoholu państwo sprzedało dużo poniżej wartości, a kupcem jest spółka windykacyjna o niskich dochodach należąca do mało znanego biznesmena.
Ukraina i Niemcy zacieśniły współprace na poziomie municypalnym
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku liczba stowarzyszeń między Ukrainą a Niemcami na poziomie gmin i regionów wzrosła do 200. Służba prasowa Ministerstwa Społeczności, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy poinformowała o tym na Facebooku.
„Od początku zakrojonej na szeroką skalę inwazji rosyjskiej, dzięki partnerstwom gmin, udało się stworzyć operacyjne kanały dostaw niezbędnej pomocy z Niemiec do dotkniętych miast. Od lutego 2022 r. liczba stowarzyszeń międzyregionalnych wzrosła do 200. W szczególności aktywna współpraca trwa z Dnieprem, Czernihowem, Charkowem, Mikołajowem i Kijowem” – czytamy w poście.
Rosja. Powodzie zalały stare złoża uranu
Powódź w rosyjskim regionie kurgańskim nad rzeką Tobol zalała złoże Dobrowolnoje, gdzie wydobywano uran dla „Rosatomu”.
Według lokalnych ekologów radioaktywny miał, który nagromadził się przez lata w wyniku rozprzestrzeniania się wód gruntowych, został spłukany do rzeki Tobol, zaopatrującej w wodę pitną niżej leżące miasto Kurgan.
- Wypicie takiej wody prowadzi do napromieniowania wewnętrznego, które jest znacznie bardziej niebezpieczne niż zewnętrzne. Choroba popromienna jest po prostu nieunikniona – podkreślają ekolodzy.
Jeśli poziom wody podniesie się o kolejny metr, kilku kolejnym nieczynnym złożom grozi zalanie.
Ustawa i petycja. Środki na partii na obronę?
Projekt ustawy, zainicjowany przez posłów ludowych różnych frakcji, proponuje, aby w okresie stanu wojennego wszelkie wydatki budżetu państwa, mające na celu wsparcie finansowe państwa partii politycznych, w całości przeznaczane były na potrzeby obronne
Projekt proponuje w szczególności przeznaczenie środków przeznaczonych na finansowanie partii politycznych na działalność Sił Zbrojnych Ukrainy, szkolenie mobilizacyjne i mobilizacyjne, zabezpieczenie medyczne personelu sił obronnych, a także rozwój , zakup, modernizację i naprawę broni, sprzętu wojskowego, środków i sprzętu.
Na stronie internetowej prezydenta zarejestrowano petycję w sprawie przeznaczenia większości środków państwowych partii politycznych na potrzeby Sił Obronnych, pod którą zebrano już 25 tys. podpisów.
Słowacy zebrali ponad 3 miliony euro na amunicję dla Ukrainy
Słowaccy obywatele niezadowoleni z polityki rządu Roberta Fico wobec Ukrainy zebrali ponad 3 mln euro na zakup pocisków artyleryjskich dla Kijowa.
Początkowym celem kampanii było zebranie 250 000 euro, z nadzieją, że ostatecznie uda się osiągnąć 1 milion euro.Jednak w ciągu zaledwie siedmiu dni zebrano łącznie 3 071 405 euro, a darowizny przekazało prawie 50 000 osób.
Rosjanie atakują europejskie linie lotnicze
Hakerzy upodobali sobie szczególnie Ryanair i Wizz Air.
Czytaj więcej
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy rosyjscy hakerzy nasilili ataki na europejskie lotnictwo. Po zbliżeniu na linii Londyn-Kijów celują w Wielką Brytanię. Atakowane są samoloty lecące nad Bałtykiem, Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym.
Armie Polski i Litwy ćwiczą obronę przesmyku suwalskiego
Polska i Litwa rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe, aby sprawdzić swoją gotowość do obrony przesmyku suwalskiego, strategicznie ważnego odcinka ziemi wzdłuż wspólnej granicy, położonego pomiędzy Białorusią a rosyjską eksklawą Kaliningrad. W ćwiczeniach uczestniczą także oddziały z USA i Portugalii.
Ćwiczenia pod nazwą Brave Griffin 24/II rozpoczęły się w niedzielę w okolicach Druskiennik, Alytus i Varėna po litewskiej stronie granicy. W działaniach uczestniczy ponad 1500 żołnierzy i 200 jednostek sprzętu wojskowego – ogłosiły siły zbrojne Litwy
Pod koniec tygodnia odbędzie się nowe spotkanie w formacie Ramstein
Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren poinformowała, że kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein odbędzie się pod koniec tego tygodnia.
Według Ollongren dzisiaj wszyscy powinni zintensyfikować wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie. - Potrzebujemy działań, ale czasami, aby je podjąć, trzeba porozmawiać i właśnie to zamierzamy zrobić – powiedziała minister.
Niemcy obiecują, że tak szybko, jak to możliwe, wyślą na Ukrainę system obrony powietrznej Patriot
Przed posiedzeniem Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UE w Luksemburgu, Siemtje Möller, parlamentarna sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Obrony Niemiec podkreśliła, że Ukraina potrzebuje większej ochrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami.
Powiedziała, że Niemcy przekazały Ukrainie wiele systemów obrony powietrznej, ale obecna sytuacja wskazuje, że Ukraina potrzebuje większej ochrony i zdolności do odparcia rosyjskich ataków dalekiego zasięgu. Möller podkreśliła, że Niemcy, które niedawno ogłosiły, że wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot – już trzeci – zadbają o to, aby system obrony powietrznej dotarł na Ukrainę bez opóźnień.
Burmistrz Hamburga z wizytą w Kijowie
" Hamburg nadal stanowczo stoi po stronie narodu ukraińskiego" - zapewnił Peter Tschentscher, burmistrz Hamburga, który nocnym pociągiem przyjechał dziś do Kijowa.
Ukraińscy żołnierze w obwodzie charkowskim cieszą się z przegłosowania w Kongresie Stanów Zjednoczonych pakietu pomocy dla Ukrainy (WIDEO)
Mamy teraz katastrofalny brak amunicji. Jeśli otrzymamy pomoc, wszystko będzie dobrze – mówi AFP walczący na linii frontu Dmytro. Amerykańska ustawa o pomocy Ukrainie opiewa na 60,8 mld dolarów. 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w amerykańskim arsenale w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 mld – na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld – na utrzymanie sił USA w regionie. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do podpisu na biurko prezydenta USA Joe Bidena.
Rosjanie informują o zestrzeleniu drona nad obwodem biełgorodzkim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że nad obwodem biełgorodzkim strącony został ukraiński dron. Do zestrzelenia miało dojść ok. południa. Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow podał, że dron został zestrzelony na podejściu do Biełgorodu.
Rosja twierdzi, że przejęła wioskę w obwodzie donieckim
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad wioską Nowomychajłówka, położoną 40 kilometrów na południowy zachód od Doniecka.
W poniedziałek Sztab Generalny Ukrainy podał w swoim porannym raporcie, że siły ukraińskie w dalszym ciągu powstrzymują rosyjskie próby natarcia w pobliże wioski.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska armia zajęła wieś Nowomychajłiwka w obwodzie donieckim. Wieś położona jest ok. 40 km na południowy-zachód od Doniecka.
Ukrzaliznycia zniosła tymczasowy zakaz transportu towarów w kierunku portu w Czarnomorsku.
Ukraiński narodowy operator kolejowy Ukrzaliznycia zniósł tymczasowy zakaz transportu wszelkich towarów w kierunku czarnomorskiego portu w Czarnomorsku.
Na początku tego miesiąca Ukrzaliznycia poinformowała, że zawiesiła wszystkie dostawy do Czarnomorska w dniach 11–17 kwietnia, a następnie przedłużyła je do 22 kwietnia. Nie podała powodów takich decyzji. Ukraińskie media spekulowały, że rosyjskie ataki mogły uszkodzić tory kolejowe prowadzące do portowych terminali cargo.
Szwecja dostarcza Ukrainie systemy obrony powietrznej i pociski
W zeszłym miesiącu szwedzki parlament zatwierdził finansowanie kolejnego pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 650 mln euro, który przewiduje dostawy systemów obrony przeciwlotniczej i pocisków artyleryjskich.
Szwedzki minister obrony Pal Jonson powiedział przed Radą Spraw Zagranicznych UE w Luksemburgu, że skupiał się na systemach obrony powietrznej i pociskach artyleryjskich, które są właśnie dostarczane Ukrainie.
Szwecja przekazała już Ukrainie znaczną ilość sprzętu obrony powietrznej, w tym HAWK, RBS 70 i innych systemów, co powinno odciążyć inne systemy obrony powietrznej, w tym Patrioty. Zapytany przez dziennikarzy, czy Szwecja rozważa dostawę własnych systemów Patriot na Ukrainę, Jonson zauważył, że nie wyklucza takiej możliwości, ale obecnie jego kraj koncentruje się na finansowym wsparciu niemieckiej inicjatywy dostarczenia tych systemów Ukrainie.
Rosyjskie niezależne media o chorobie Ramzana Kadyrowa
Rosyjska niezależna „Nowaja Gazieta Europa” twierdzi, że czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow jest ciężko chory — miano u niego zdiagnozować martwicę trzustki.
Według gazety na miejsce Kadyrowa przygotowywany jest szef czeczeńskich sił specjalnych Apti Alaudinow, niedawno mianowany zastępcą szefa Głównego Zarządu Pracy Wojskowej i Politycznej Ministerstwa Obrony.
Szefowa niemieckiego MSZ wzywa do dostarczenia Ukrainie dodatkowych systemów Patriot
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podkreśla znaczenie wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej.
Przed wspólnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych i obrony krajów UE w Luksemburgu Baerbock z zadowoleniem przyjęła decyzję Izby Reprezentantów USA w sprawie nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
- To ważny moment nie tylko dla Ukrainy, ale także dla zapewnienia europejskiego porządku pokojowego. Dlatego oczywiście będziemy dziś intensywnie dyskutować rozszerzenie naszego wsparcia dla Ukrainy, zwłaszcza w dziedzinie obrony powietrznej – powiedziała.
Baerbock po raz kolejny zwróciła się do krajów UE z prośbą o dostawy na Ukrainę kolejnych systemów Patriot.- Wsparcie obrony powietrznej można rozszerzyć. Każdy dodatkowy system obrony powietrznej ratuje życie na Ukrainie i dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy połączyli nasze zasoby w tym obszarze — powiedziała.
Kreml mówi o "krokach odwetowych" jeśli w Polsce pojawi się broń atomowa USA
O wypowiedź Andrzeja Dudy pytano na konferencji prasowej rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji, Władimira Putina, odniósł się w czasie konferencji prasowej do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który w rozmowie z "Faktem" nie wykluczył, że w Polsce mogłaby znaleźć się amerykańska broń atomowa, która mogłaby do nas trafić w ramach programu "Nuclear Sharing".
Delegacja Kongresu USA z wizytą na Ukrainie
Korespondent "Izwiestii" zginął na Ukrainie
Rosyjska gazeta „Izwiestia” podała, że jeden z jej korespondentów wojskowych zginął w ataku ukraińskiego drona wobwodzie zaporoskim
Gazeta poinformowała, że do ataku doszło, kiedy dziennikarz Siemion Jeremin i jego ekipa filmowa wracali z wyjazdu reporterskiego do przygranicznej wioski Pryjutne. 42-latek wcześniej relacjonował wydarzenia zza linii frontu we wschodnim obwodzie donieckim na Ukrainie, w tym z ogarniętego walkami miasta Mariupol.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa ostro potępiła atak na dziennikarza, nazywając go „aktem zemsty” za jego pracę dziennikarską.
5,5 roku kolonii dla moskwianina za wywiad dla Radia Liberty
Sprawa przeciwko 38-letniemu Jurijowi Kochowcowi została wszczęta w związku z jego udziałem w ankiecie przeprowadzonej przez Radio Liberty latem 2022 roku (obecnie RL jest uznane za organizację niepożądaną w Rosji, wcześniej za „zagranicznego agenta”).
Stacja zadawała moskwianom pytanie, czy ich zdaniem istnieje potrzeba „odprężenia między Rosją a krajami NATO". Kochowiec odpowiedział, że Rosja jest odpowiedzialna za rozpoczęcie wojny na Ukrainie i że rosyjscy przywódcy muszą zakończyć tę wojnę.
- Należy to wszystko zatrzymać; jedna osoba może to powstrzymać. Gdy tylko to powstrzyma, będziemy mieć odprężenie w stosunkach z NATO i wszystkimi innymi krajami. Musimy zakończyć wszystkie te działania, to wszystko – powiedział Kochowiec. - Nasz rząd twierdzi, że chce walczyć z nacjonalistami, ale bombarduje centra handlowe; w Buczy nasi żołnierze z Buriacji i Dagestanu strzelali do cywilów – bez żadnego powodu-mówił dalej mieszkaniec Moskwy.
W marcu 2023 roku ujawniono, że przeciwko Kochowcowi wszczęto sprawę karną na podstawie artykułu o „fejkach wojskowych”. W kwietniu ubiegłego roku zarzuty zostały zaostrzone – postawiono mu zarzut rozpowszechniania „fałszywych wiadomości” opartych na nienawiści lub wrogości, za co prokurator żądał 10 kat kolonii karnej.
Ostatecznie Kochowiec usłyszał wyrok 5,5 roku więzienia. Za okoliczność łagodzącą prokurator uznał częściowe przyznanie się Kochowca do winy.
Oficer Ukraińskiej Gwardii Narodowej mówi o "dużych sukcesach" Rosji w walkach o Czasiw Jar
W wywiadzie dla portalu Suspilne oficer brygady Gwardii Narodowej „Rubiż” Wołodymyr Czerniak powiedział, że wojska rosyjskie „posuwają się z dużym sukcesem” w kierunku Chasiw Jaru, miasta, które w obwodzie donieckim, położonym 5–10 km od Bachmuta, zostało zdobyte przez siły rosyjskie w maju 2023 r.
- Trzeba zrozumieć, że przed rokiem obrzeża miasta zostały praktycznie zniszczone, nie ma silnych umocnień – powiedział Czerniak. Dodał: - Teraz, gdy wojsku rosyjskiemu udało się zdobyć przyczółek w rejonie Bohdanówki, wyciągnięto tam wszystkie możliwe zasoby, dobrze okopano.
Siergiej Ławrow straszy Zachód bronią atomową
Szef MSZ Rosji w kontekście pomocy USA dla Ukrainy ostrzega, że wspieranie Ukrainy przez mocarstwa atomowe może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji państw posiadających taką broń.
Czytaj więcej
Po tym jak Izba Reprezentantów USA w weekend poparła ustawę udostępniającą administracji Joe Bidena 60 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, głos w tej sprawie zabrał szef MSZ Rosji.
Grecja i Hiszpania pod presją zapewnienia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej
Po apelu prezydenta Ukrainy o pilne dostarczenie siedmiu dodatkowych systemów obrony powietrznej, Grecja i Hiszpania znalazły się pod silną presją ze strony swoich sojuszników z UE i NATO, aby zapewnili Ukrainie dodatkowe systemy.
Krajom tym, których siły zbrojne dysponują kilkunastoma systemami Patriot oraz innymi, takimi jak S-300, powiedziano, że ich potrzeby nie są tak duże jak potrzeby Ukrainy i że nie grozi im żadne bezpośrednie zagrożenie. „Wszyscy wiemy, kto je ma, wszyscy wiemy, gdzie się znajdują i wszyscy wiemy, kto ich naprawdę potrzebuje” – podało jedno ze źródeł cytowane przez Ukrinform.
Urzędnicy stwierdzili, że Polska i Rumunia, które również mają Patrioty, znajdują się pod mniejszą presją, aby rozważyć dostawę tych systemów do Kijowa, biorąc pod uwagę ich bardziej wrażliwe położenie na granicy z Ukrainą.
Presja na przekazanie systemów nasili się podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony wszystkich 27 państw członkowskich UE w Luksemburgu. Wiadomo, że Kijów jest szczególnie zainteresowany przestarzałymi greckimi systemami S-300, które ukraińskie siły zbrojne już mają na służbie i z którymi mają doświadczenie.
W 2023 roku wydatki na wojsko na całym świecie rosły w rekordowym tempie
Wydatki na cele wojskowe na całym świecie wzrosły dziewiąty rok z rzędu- wynika z badań Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
Czytaj więcej
Dziesięć lat po tym, jak członkowie NATO oficjalnie zobowiązali się do wydawania 2 proc. PKB na obronę, w 2023 r. 11 z 31 członków NATO osiągnęło lub przekroczyło ten poziom - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
Budanow: Armagedonu nie będzie
„Armagedon nie nastąpi, ale od połowy maja będą problemy” – powiedział BBC szef Głównego Wydziału Wywiadu Ukrainy Kyryło Budanow.
Według Budanowa Ukrainę wkrótce czeka dość trudna sytuacja na froncie, ale nie jest ona katastrofalna. Rosjanie prowadzą kompleksową operację, której kulminacja nastąpi prawdopodobnie w połowie maja lub na początku czerwca.
Scholz liczy na szybką decyzję Senatu USA w sprawie pomocy dla Ukrainy
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma nadzieję, że Senat USA szybko podejmie decyzję w sprawie pomocy dla Ukrainy po zatwierdzeniu jej przez Izbę Reprezentantów w sobotę.
- Mamy wielką nadzieję, że Senat wkrótce podejmie decyzję, która zapewni zabezpieczoną pomoc ze strony USA na przyszłość- powiedział Scholz. Dodał, że w połączeniu ze wsparciem udzielonym Ukrainie przez Europę, stanowi to „bardzo jasny sygnał” dla Władimira Putina.
Rosyjskie drony uderzyły w gospodarstwo rolne w obwodzie odeskim
W nocy z 21 na 22 kwietnia Rosjanie zaatakowali Ukrainę siedmioma dronami Shahed-131/136 i trzema przeciwlotniczymi rakietami kierowanymi S-300/S-400 z okupowanej części obwodu donieckiego. Ukraińskie jednostki obrony powietrznej zniszczyły pięć dronów.
W ostrzelanym gospodarstwie zniszczone zostały magazyny i maszyny rolnicze.
Rosja. W Woroneżu płonie fabryka silników
W rosyjskim Woroneżu płonie fabryka „Enikmasz-V”, pożar objął 3 tys. metrów kwadratowych.
Mieszkańcy zgłaszają odgłosy eksplozji dochodzące z fabryki. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.
„Zakłady Elektromechaniczne Woroneż” specjalizują się w produkcji silników elektrycznych, generatorów elektrycznych, transformatorów i urządzeń napędowych.
Czechy chcą ograniczyć podróże rosyjskich dyplomatów w strefie Schengen
Czechy ponownie zaproponują ograniczenie przemieszczania się rosyjskich dyplomatów po krajach strefy Schengen.
Cytowany przez Euractiv Jan Lipawski, szef MSZ Czech, wyraził zamiar poruszenia kwestii rosyjskich szpiegów na poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE w Luksemburgu. Lipawski złożył oświadczenie po tym, jak pojawiły się doniesienia o aresztowaniu w Niemczech dwóch rosyjskich agentów podejrzanych o szpiegostwo i planowanie sabotażu.
- Musimy opracować nowe instrumenty, aby stawić czoła zagrożeniu rosyjskim szpiegostwem. W poniedziałek na posiedzeniu FAC powtórzę moje propozycje ograniczenia rosyjskich szpiegów przemieszczających się przez strefę Schengen. Można to osiągnąć szybko — mówił Lipawski.
W 2022 r. Unia Europejska zdecydowała, że rosyjscy dyplomaci nie mogą już korzystać z umów o ułatwieniach wizowych, przyznając im uprzywilejowany dostęp do UE. Nadal mogą jednak ubiegać się o wizy i podróżować po strefie Schengen.
ISW: Jeśli pomoc USA szybko nadejdzie, siły ukraińskie wstrzymają rosyjską ofensywę
Mark Warner, przewodniczący komisji ds. wywiadu Senatu USA, wskazał 21 kwietnia, że pomoc USA w zakresie bezpieczeństwa, w tym rakiety ATACMS, może dotrzeć do Ukrainy do końca przyszłego tygodnia, pod warunkiem, że 23 kwietnia Senat przyjmie ustawę o dodatkowych środkach, a prezydent USA Joe Biden podpisuje ją do 24 kwietnia.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział 21 kwietnia, że szybkie dostarczenie Ukrainie pomocy wojskowej USA umożliwi siłom ukraińskim ustabilizowanie sytuacji na polu bitwy i przejęcie inicjatywy.
Tymczasem ISW ocenia, że siły ukraińskie mogą stanąć w obliczu dodatkowych trudności w nadchodzących tygodniach w oczekiwaniu na pomoc bezpieczeństwa USA w celu ustabilizowania sytuacji na polu bitwy. Jednak ukraińskim oddziałom prawdopodobnie uda się zatrzymać obecną ofensywę rosyjską, pod warunkiem szybkiego dotarcia nowej pomocy z USA.
15 miejscowości ostrzelanych w obwodzie charkowskim w ciągu doby
W wyniku wieczornego ostrzału Charkowa ranny został 19-latek — poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
W nocy dron-kamikadze zaatakował gospodarstwo rolne w obwodzie odeskim
Gubernator obwodu, Ołeh Kiper pisze, że w ataku uszkodzony został sprzęt rolniczy i budynek gospodarczy.
23 kwietnia w Moskwie odbędzie się próba Parady Zwycięstwa
W związku z próbą część ulic w centrum Moskwy będzie od godziny 21 zamkniętych dla ruchu. Parada Zwycięstwa odbędzie się w Moskwie 9 maja.
Trzy osoby zginęły w ostrzale obwodu chersońskiego, do którego doszło w ciągu ostatniej doby
Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu. Jedną z ofiar śmiertelnych ostrzału jest dziecko.
Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma żadnych rosyjskich okrętów
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii
O ostrzale poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Z wpisu Łysaka w serwisie Telegram wynika, że w ostrzale nikt nie ucierpiał.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 460 260 żołnierzy, 7 236 czołgów, 13 904 pojazdów opancerzonych, 11 736 zestawów artyleryjskich, 1 046 wyrzutni rakiet, 768 zestawów przeciwlotniczych, 348 samolotów, 325 śmigłowców, 9 384 bezzałogowe statki powietrzne, 2 117 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 812 pojazdów (w tym cystern) i 1 934 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad Ukrainą zestrzelono pięć dronów-kamikadze
Ukraińcy zestrzelili też jeden dron rozpoznawczy, Orlan-10. Rosjanie w nocy atakowali Ukrainę przy użyciu siedmiu dronów-kamikadze i trzech rakiet wystrzelonych przez zestawy S-300/S-400.
Rząd Łotwy zdecyduje o stopniowym odchodzeniu od nauczania języka rosyjskiego w szkołach podstawowych
Ministerstwo Edukacji i Nauki Łotwy podaje, że rosyjski jest nauczany jako drugi język obcy w niemal połowie łotewskich szkół. W niektórych placówkach edukacyjnych nie oferuje się żadnej alternatywy dla rosyjskiego jako drugiego języka obcego nauczanego w szkołach. 23 kwietnia łotewski rząd ma podjąć decyzję o tym, by stopniowo odchodzić od nauczania rosyjskiego jako drugiego języka obcego.
W obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa taktycznego
O alarmie poinformował gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 788 dzień wojny
Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu na Facebooku.
W nocy z niedzieli na poniedziałek drony-kamikadze atakowały południe Ukrainy
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że drony zmierzały w stronę obwodów odeskiego i mikołajowskiego.
Ambasador Danii w Ukrainie: Ukraina otrzyma wszystkie nasze myśliwce F-16
Ole Egberg Mikkelsen, ambasador Danii w Ukrainie, na antenie ukraińskiej telewizji poinformował, że „cała flota F-16 (Danii)” trafi na Ukrainę, nie wskazując jednak dokładnej liczby myśliwców tego typu, które Kopenhaga chce przekazać Kijowowi.
W obwodzie donieckim saperzy zdetonowali 500-kilogramową bombę lotniczą
Bomba typu FAB-500 została znaleziona na jednym z pól — informuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
W obwodzie chersońskim ogłoszono w nocy alarm rakietowy
Informację o alarmie przekazało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Władimir Putin spotka się dziś z prezydentem Azerbejdżanu
Ilham Alijew przebywać będzie z roboczą wizytą w Moskwie — informuje Kreml. Rozmowa Alijewa z Putinem będzie dotyczyć „dalszego rozwoju rosyjsko-azerskich relacji (...) a także wymiany poglądów na temat obecnej sytuacji w regionie” - podaje Kreml.
Szefowie MSZ państw UE spotkają się w Luksemburgu, by rozmawiać o pomocy wojskowej dla Ukrainy i sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz w Sudanie
Przed dyskusją na temat pomocy dla Ukrainy z uczestnikami spotkania, za pośrednictwem wideołącza, połączą się szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba oraz minister obrony tego kraju, Rustem Umerow.
Pożar w budynku przemysłowym w pobliżu Moskwy
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało o pożarze budynku przemysłowego w mieście Oriechowo-Zujewo w pobliżu Moskwy. Pożar objął 1 200 m2. W związku z pożarem obrażeń doznał jeden z pracowników. Z ogniem walczy 24 strażaków i osiem jednostek sprzętu.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 788 dniu wojny:
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 788. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.