Sobotnia relacja
Na doniesienia z 731. dnia wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy do naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wojna rozpoczęła się nad ranem, wraz wkroczeniem wojsk rosyjskich na teren Ukrainy na czterech liniach frontu: od północy, północnego wschodu, ze strony okupowanego Donbasu i od południa.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Macron: Nasze zaangażowanie nie osłabnie
„Dwa lata wojny. Poobijana i posiniaczona, ale wciąż stojąca. Ukraina walczy o siebie, o swoje ideały, o naszą Europę. Nasze zaangażowanie u jej boku nie osłabnie” - napisał na X prezydent Francji Emmanuel Macron.
Kułeba: Hiszpania przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej od Hiszpanii. Będzie on obejmował m.in. amunicję.
Biden: Dyktator dążący do odbudowy imperium nigdy nie będzie w stanie wymazać miłości ludzi do wolności.
„Dyktator dążący do odbudowy imperium nigdy nie będzie w stanie wymazać miłości ludzi do wolności. Brutalność nigdy nie pokonali woli ludzi wolnych. A Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji” - napisał na X prezydent USA Joe Biden.
Nieoficjalnie: Rosyjski A-50 zestrzelił system S-200
Portal Ukraińska Prawda przekazała, powołując się na źródła w Wywiadzie Obronnym Ukrainy, że wieczorne zestrzelenie rosyjskiego samolotu A-50 dokonano pociskiem z systemu przeciwlotniczego S-200.
Rosjanie zaatakowali dronami Odessę
Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował, że jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.
Rosjanie ostrzeliwują Chersoń z okupowanego lewego brzegu
„Mieszkańcy Chersonia, pozostańcie w schronach! Rosyjska armia intensywnie ostrzeliwuje miasto różnymi rodzajami broni z tymczasowo okupowanego lewego brzegu” - przekazały lokalne władze.
Zespół Nawalnego oferuje nagrodę pieniężną za "informacje o jego zabójstwie"
Zespół Aleksieja Nawalnego oferuje 50 000 euro za "cenne i kompletne informacje na temat zabójstwa Aleksieja Nawalnego".
Zaproponowano również zorganizowanie podróży z dowolnego kraju, w którym przebywają osoby posiadające informacje, jeśli zajdzie taka potrzeba — sugerując, że zapłacą za ucieczkę osób przebywających w Rosji.
Wcześniej oferowano mniejszą nagrodę, ale "kwota wzrosła, ponieważ kilka osób napisało do nas i zaproponowało przekazanie swoich pieniędzy".
Sztab Generalny Ukrainy: 58 starć w ciągu ostatniej doby
Ukraińskie Siły Zbrojne nadal utrzymują swoje pozycje i odpierają ataki rosyjskich jednostek w kilku obszarach. Sytuacja operacyjna we wschodniej i południowej Ukrainie pozostaje trudna. W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło łącznie do 58 starć bojowych z Rosjanami — przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wielka Brytania w ONZ: Jeśli Putin nie zostanie powstrzymany, wróci po więcej
- Zawarcie niesprawiedliwego pokoju między Ukrainą a Rosją oznacza teraz, że wojna zostanie wznowiona, gdy stanie się to opłacalne dla Kremla — powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
- Putin powiedział, że nie będzie pokoju, dopóki Rosja nie osiągnie swoich celów. W swoim ostatnim wywiadzie starannie unikał potwierdzenia, że jest zadowolony z terytoriów, które już przejął od Ukrainy. To nie jest człowiek, który szuka kompromisu — mówił Cameron.
Ukraińskie wojsko informuje o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu A-50
Czytaj więcej
Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Mykoła Ołeszczuk poinformował o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu A-50 w rejonie Morza Azowskiego.
Wywiad: Zdobycie Awdijiwki nie przyniosło efektu medialnego, na jaki liczył Kreml
Centrum Wywiadowcze Estońskich Sił Obronnych oświadczyło, że zdobycie Awdijiwki w obwodzie donieckim nie zapewniło pozytywnego rozgłosu medialnego, na który liczyły rosyjskie władze przed wyborami prezydenckimi.
Temat sukcesu rosyjskiej armii został przykryty przez informację o śmierci Aleksieja Nawalnego.
Kanada ogłasza nowe sankcje wobec Rosji
Kanada ogłosiła nowe sankcje przeciwko Rosji. Objęto nimi 10 osób i 153 firmy.
UE, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone również ogłosiły dodatkowe sankcje przeciwko Rosji i podmiotom w krajach trzecich, które pomagają Moskwie obejść poprzednie ograniczenia.
Nowe sankcje Kanady będą wymierzone w tych, którzy dostarczają Rosji sprzęt wojskowy, oferują usługi takie jak ubezpieczenia dla rosyjskich żołnierzy i w inny sposób pomagają wspierać finanse i logistykę Rosjan.
Dziedziczenie majątku w Polsce na ukraińskich zasadach. Rozstrzygnie Sąd Najwyższy
Czytaj więcej
Sąd Najwyższy ma definitywnie rozstrzygnąć, czy obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce mogą wybrać ukraińskie prawo jako podstawę dziedziczenia mieszkania znajdującego się na polskiej ziemi.
Andrzej Duda wspomina dzień przed wybuchem wojny
„Dwa lata temu, wieczorem 23 lutego, opuszczałem Kijów. Byłem tam, aby wspierać Ukrainę. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Polska wspierała, wspiera i nadal będzie wspierać walkę o wolność Ukrainy” - przekazał prezydent.
Delegacja rządu Ukrainy ma pojawić się na granicy z Polską
Informację na temat planów premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i ministrów jego rządu przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że delegacja ukraińskiego rządu na czele z premierem Denysem Szmyhalem pojawi się w piątek na granicy Ukrainy z Polską.
Przewoźnicy apelują do rolników, by nie blokowali przejść granicznych
Branża transportowa w liście otwartym wzywa organizatorów rolniczych protestów, by powstrzymali się od blokady przejścia granicznego w Świecku.
Czytaj więcej
Branża transportowa w liście otwartym wzywa organizatorów rolniczych protestów, by powstrzymali się od blokady przejścia granicznego w Świecku.
Radosław Sikorski w Nowym Jorku: Władimir Putin idzie ścieżką Breżniewa
- PKB mierzy aktywność gospodarczą. Gdy zamiast samochodów zaczynamy produkować pociski, na przykład więcej pocisków niż samochodów, to PKB nam rośnie, ale zamożność kraju spada. Rosja rzeczywiście przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny. Zamiast dóbr konstrukcyjnych produkuje sprzęt wojskowy — mówił w Nowym Jorku szef MSZ Radosław Sikorski.
Czytaj więcej
Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że państwa zachodniej powinny przejść z gospodarki czasu pokoju na gospodarkę czasu kryzysu. Podczas wizyty w Nowym Jorku przekonywał, że ostatnie zdarzenie na Ukrainie "uświadomiły wreszcie politykom europejskim, że więcej czasu na marnowanie nie ma".
Ukraina otworzy nowe przejście graniczne z Węgrami
Ukraiński rząd podjął decyzję o otwarciu nowego przejścia granicznego z Węgrami - ogłosiłpremier Denys Szmyhal podczas posiedzenia rządu.
Obecnie funkcjonuje pięć przejść drogowych między dwoma krajami.
13. pakiet sankcji przyjęty. Kreml zareagował na decyzję UE
Trzynasty pakiet unijnych sankcji Kreml nazwał "bezprawnym, podważającym międzynarodowe prerogatywy prawne Rady Bezpieczeństwa ONZ".
Czytaj więcej
Trzynasty pakiet sankcji wchodzi w życie jutro: niemal w drugą rocznicę rosyjskiej napaści zbrojnej na Ukrainę. Na liście znalazły się firmy z ośmiu państw pomagających Kremlowi w agresji.
Viktor Orbán: Ukraina sama nie wygra z Rosją
Premier Węgier Viktor Orbán był w radiu Kossuth pytany o sondaż, według którego 10 proc. Europejczyków wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. Szef węgierskiego rządu powiedział, że realia są jasne. Dodał, że Zachód nie może bezpośrednio angażować się w wojnę. Według Orbána konflikt musi zostać rozwiązany dyplomatycznie. - Ukraina sama nie będzie w stanie pokonać Rosji, niezależnie od tego, ile pieniędzy i broni jej damy - mówił premier Węgier oceniając, że jeśli zachodnie armie nie przystąpią do wojny - a zachodni przywódcy wielokrotnie deklarowali, że nie ma takich planów - to w wojnie Rosja-Ukraina przewaga militarna nie będzie po stronie Kijowa. - Potrzebujemy procesu pokojowego - przekonywał Orbán.
Ostrzał w obwodzie chersońskim
W wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Nowotianka w obwodzie chersońskim ranna została 77-letnia kobieta - podała miejscowa administracja wojskowa.
Skibicki: Rosja formuje korpus ochotników
Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) gen. Wadym Skibicki powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina, że Rosja tworzy korpus ochotniczy liczący 18 tys. osób. Dodał, że formację tworzą w szczególności byli najemnicy z Grupy Wagnera. Według Skibickiego, już teraz członkowie korpusu biorą udział w walkach.
Tusk: UE jest także od tego, by chronić rynek obywateli UE - powiedział Tus
- Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami ukraińskimi i nie ukrywam, że jeśli będzie trzeba, to w najbliższych dniach będziemy podejmowali też kolejne decyzje dotyczące efektywnej kontroli na naszej granicy jeśli chodzi o produkty, które trafiają do UE i do Polski - oświadczył premier Donald Tusk.
Czytaj więcej
- Nie możemy pomagając Ukrainie poświęcić fundamentalnych interesów dużych grup ludzi w Europie, a szczególnie tu w Polsce - powiedział po rozmowie z szefową KE Ursulą von der Leyen premier Donald Tusk zapewniając, że protestujący polscy rolnicy nie są antyukraińscy.
Biden o pomocy dla Ukrainy i kolejnych sankcjach na Rosję. Wydał oświadczenie
"Władimir Putin wierzył, że z łatwością może złamać determinację wolnego narodu, wtoczyć się w suwerenny naród – wierzył, że świat się wywróci. Myślał, że może wstrząsnąć podstawami bezpieczeństwa w Europie i poza nią. Dwa lata później jeszcze wyraźniej widzimy to, co wiedzieliśmy już od pierwszego dnia – Putin się przeliczył" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Czytaj więcej
„Historia patrzy. Nie zostanie zapomniany brak okazania Ukrainie wsparcia w tym krytycznym momencie. Nadszedł czas, byśmy stanowczo stanęli po stronie Ukrainy i zjednoczyli się z naszymi sojusznikami i partnerami. Nadszedł czas, by udowodnić, że Stany Zjednoczone stoją w obronie wolności i nie kłaniają się nikomu” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Siergiej Andriejew złożył wieniec w Warszawie. Tym razem wszystko "przebiegło spokojnie"
Dzień Obrońcy Ojczyzny to święto wywodzące się z czasów ZSRR i obchodzonego 23 lutego w krajach byłego Związku Radzieckiego.
Czytaj więcej
Z Okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny rosyjscy dyplomaci złożyli wieńce na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.
Rzecznik Komisji Europejskiej zaleca Miedwiediewowi wizytę u terapeuty
- To wspaniałe, że dana osoba publicznie ogłasza diagnozę dotyczącą swojego stanu zdrowia psychicznego. Jedyne, co można zrobić, to zalecić konsultację i pomoc specjalisty - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, odnosząc się do słów wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, który wyraził potrzebę zajęcia Kijowa, ponieważ "stanowi on zagrożenie dla istnienia Rosji".
Czytaj więcej
Zdaniem Petara Stano, jednego z rzeczników prasowych Komisji Europejskiej, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew „powinien skonsultować się z psychoterapeutą”.
Ukraina znów sprzedaje prąd krajom UE
Eksportowy prąd trafił także do Polski.
Czytaj więcej
Ukraina wznowiła handel energią elektryczną z krajami Unii. Kraj, który w tym pomógł, dotąd działał przeciwko Ukrainie. Eksportowy prąd trafił m.in. do Polski.
Berlin ma dylemat, czy znacjonalizować udziały Rosnieftu
Niemiecki rząd obawia się, że rosyjskie władze zareagują nacjonalizacją majątku niemieckich firm w Rosji.
Czytaj więcej
Rosnieft Deutschland jest obecnie pod kontrolą rządu federalnego. Całkowite wywłaszczenie Rosjan jest możliwe, ale niesie ze sobą spore ryzyko. Z jednej strony chodzi o bezpieczeństwo energetyczne milionów gospodarstw domowych. Z drugiej strony niemiecki rząd najwyraźniej obawia się gwałtownej reakcji Rosji.
Ukraińcy przywieźli na granicę z Polską zniszczone maszyny rolnicze
Ukraińscy rolnicy przywieźli na granicę z Polską kilka zniszczonych w wyniku rosyjskich ostrzałów maszyn – między innymi ciągniki, ciężarówki i naczepy.
Czytaj więcej
Ukraińscy rolnicy – chcąc pokazać, z czym się mierzą – zaczęli sprowadzać na granicę z Polską maszyny rolnicze zniszczone podczas ostrzału i działań wojennych.
Humeniuk: Ukraina utrzymuje przyczółek w Krynkach
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk, pytana o sytuację na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim oświadczyła, że ukraińscy żołnierze utrzymują przyczółek w Krynkach, nie rezygnują ze swoich pozycji i odpierają ataki wojsk rosyjskich w tym rejonie.
Ataki na terenie dziesięciu obwodów Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ataki wojsk rosyjskich odnotowano na terenie dziesięciu ukraińskich obwodów - wynika z informacji przekazywanych przez obwodowe administracje wojskowe.
Od początku wojny zginęło 528 nieletnich
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 528 nieletnich, a 1230 zostało rannych.
Nowy pakiet sankcji UE na Rosję
W przeddzień drugiej rocznicy inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę Rada Unii Europejskiej przyjęła kolejny, trzynasty pakiet sankcji na Rosję. "Unijne wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli pozostaje niezmienne" - czytamy w komunikacie prasowym.
Pakiet obejmuje 106 osób i 88 podmiotów, ma ograniczyć dostęp Rosji do technologii wojskowych, m.in. dotyczących dronów. Sankcje dotyczą też "15 osób i 2 podmiotów zaangażowanych w deportację i indoktrynację wojskową ukraińskich dzieci, w tym na Białorusi" - podano.
Eksplozje na Ukrainie
Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz przekazał, że podczas trwania alarmu powietrznego poza miastem słychać było odgłosy eksplozji. Z kolei przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko poinformował, że w centrum miasta rozległo się "kilka potężnych eksplozji".
Trzeci ochotnik z Finlandii zginął na Ukrainie
Fiński dziennik "Ilta-Sanomat" poinformował o trzecim ochotniku z Finlandii, który zginął na Ukrainie. 21-latek miał zginąć w poniedziałek w okolicy Bachmutu. Według gazety, po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy walczy kilkudziesięciu obywateli Finlandii, ale dokładna ich liczba nie jest znana.
Czterech na pięciu Rosjan ufa Putinowi
Większość (82 proc.) Rosjan dobrze ocenia działalność prezydenta Rosji Władimira Putina - wynika z nowego sondażu FOM. Niezadowolenie z działań Putina wyraża 8 proc. ankietowanych. Na pytanie o zaufanie do prezydenta 80 proc. respondentów odpowiada pozytywnie, a 11 proc. rosyjskiemu przywódcy nie ufa.
Chuck Schumer jedzie do Kijowa
Chuck Schumer, lider demokratów w Senacie USA, udaje się w piątek na Ukrainę, aby "spróbować uspokoić prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie pomocy Waszyngtonu" - podaje agencja Associated Press. - Wygramy tę walkę, a Ameryka ich (Ukraińców) nie porzuci - powiedział senator w wywiadzie, udzielonym przed wizytą. - Myślę, że muszę tam być, ponieważ to kluczowe. Znajdujemy się w sercu burzy, w decydującym punkcie zwrotnym dla całego Zachodu i jeśli opuścimy Ukrainę, konsekwencje będą poważne dla Ameryki - zauważył.
Ataki w obwodzie zaporoskim
Szef władz obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow przekazał w mediach społecznościowych, że w ciągu minionej doby w dziewięciu miejscowościach regionu odnotowano łącznie 16 rosyjskich ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 105 dronów oraz eksplozję 280 pocisków artyleryjskich. Cywile nie odnieśli obrażeń.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy i nad ranem wojska rosyjskie 11 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim. Odnotowano 44 eksplozje pocisków z moździerzy i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Ruch na przejściach z Ukrainą
20 i 21 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 37,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. W tym okresie na Ukrainę wyjechało z Polski "przeszło 30 tys. podróżnych" - podała Straż Graniczna.
Atak na Myrnohrad
W wyniku ataku rakietowego w mieście Myrnohrad (obwód doniecki) zginął 68-latek, a ponad 20 budynków zostało uszkodzonych - podał wiceszef Kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Kułeba.
Armenia zamroziła udział w OUBZ
W rozmowie z France 24 premier Armenii Nikol Paszynian mówił o udziale jego kraju w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Wyjaśnił, że jest on praktycznie "zamrożony".
Czytaj więcej
W wywiadzie dla telewizji France 24 premier Armenii Nikol Paszynian stwierdził, że Azerbejdżan przygotowuje się do nowej wojny z jego krajem. Według szefa rządu w Erywaniu działania Baku niweczą zapowiedzi pokojowego rozwiązania kryzysu na Kaukazie.
W obwodzie chersońskim zginął cywil
W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie przeprowadziły 287 ostrzałów, odnotowano 1716 pocisków - podał szef miejscowej administracji Ołeksandr Prokudin dodając, że w wyniku działań zbrojnych jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.
Atak dronów w obwodzie charkowskim
Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Syniehubow podał, że Rosjanie za pomocą dronów zaatakowali przedsiębiorstwo rolnicze w regionie. Dodał, że w wyniku ataku zginęło 15 krów.
Szef tureckiego MSZ spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o wojnie
Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan podczas rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem wmówił o dyplomatycznych sposobach rozwiązania wojny na Ukrainie i stabilności w regionie. „Fidan powiedział swojemu rozmówcy, że ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie wojny na Ukrainie przy udziale wszystkich stron i że Turcja wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu zachowanie stabilności i dobrobytu w regionie” - poinformował turecki kanał T24.
Gen. Roman Polko: Bez pomocy Zachodu Ukraina nie wygra wojny
Gen. Polko zwrócił też uwagę, że na Zachodzie „nie wystarczy świadomość, że gdyby nie Ukraina to mielibyśmy dziś poważny problem i to my walczylibyśmy o bezpieczeństwo”. - Jeśli tak jest to dlaczego Francja czy Niemcy nie przeznaczają na obronność 2 proc. PKB? - pytał. - Europa, USA mają ogromny potencjał - nasze gospodarki to 50 proc. światowego PKB, Rosja to 2 proc. PKB. Nasz przemysł obronny jest ogromny, ma olbrzymi potencjał, który trzeba uruchomić - dodał.
Czytaj więcej
Potrzebna jest wytrwałość i solidarność - mówił w rozmowie z RMF FM gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM pytany o to, co musi się stać, by Ukraina skutecznie odparła rosyjską agresję.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Okręt ten nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 408 240 żołnierzy, 6 526 czołgów, 12 410 pojazdów opancerzonych, 9 916 zestawów artyleryjskich, 999 wyrzutni rakiet, 682 zestawy przeciwlotnicze, 339 samolotów, 325 śmigłowców, 7 628 bezzałogowych statków powietrznych, 1 903 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 12 960 pojazdów (w tym cystern), 1 575 jednostek sprzętu specjalnego.
Doradca Zełenskiego o groźbie przełamania frontu przez Rosjan: Żadnego przebicia linii obrony nie ma
Ukraińskie dowództwo podejmuje wszystkie niezbędne decyzje operacyjno-taktyczne. Rosja walczy ilością i koncentruje spore siły na kierunkach zaporoskim, donieckim i ługańsko-charkowskim. Chodzi o dużą ilość żołnierzy i sprzętu. Ale podjęto pewne decyzje obronne i nasi żołnierze skutecznie utrzymują swoje pozycje — zapewnia Mychajło Podolak w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Wybór jest prosty. Albo Europa przekazuje broń Ukrainie, albo przygotowuje się do bezpośredniego starcia z Rosją – mówi „Rzeczpospolitej” Mychajło Podolak, czołowy doradca prezydenta Ukrainy.
W nocy nad Ukrainą strącono 23 drony-kamikadze
Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 31 dronów-kamikadze, a także za pomocą pocisków S-300 i rakiet — Ch-22 (dwóch) i Ch-31P (jednej).
Olaf Scholz wciąż odkłada decyzję ws. przekazania pocisków Taurus Ukrainie
Czyni tak, mając przeciwko sobie nie tylko opozycyjną CDU/CSU, ale i koalicjantów – Zielonych oraz FDP. Widoczne to było dobitnie w trakcie debaty w Bundestagu w drugą rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę. Przedstawiciele FDP i Zielonych nie czynili tajemnicy, że są za dostawą taurusów. Tego rodzaju wyraźna sugestia zawarta została w uchwale zgłoszonej z inicjatywy SPD, Zielonych i FDP. SPD zadbała jednak o to, aby nie znalazła się w niej nazwa konkretnej broni. Minister obrony Boris Pistorius (SPD) wyznał w Bundestagu, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy pod pojęciem „systemów broni dalekiego zasięgu” rozumieć należy dostawę taurusów.
Czytaj więcej
Kanclerz Olaf Scholz kluczy w sprawie dostawy niemieckich pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy, ale nie zamyka drzwi.
Věra Jourová: Putin sam się nie zatrzyma, to my musimy go zatrzymać
My, czyli Ukraina, która poświęca życie swoich obywateli, i UE z pieniędzmi i bronią. Romantyczne okulary, przez które na Putina i Rosję patrzyła Europa, szczególnie jej część zachodnia, spadły. Nie ma miejsca na wahania — mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Czytaj więcej
Unia Europejska musi się przygotować na masową akcję dezinformacji ze strony Rosji przed czerwcowymi wyborami – mówi Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Paweł Kowal: Ukraińcy mają dwa tematy do przepracowania w gospodarce: korupcja i oligarchowie
W obu przypadkach najbardziej użytecznym instrumentem będzie sam proces negocjacji z UE. Regulacje europejskie będą mocno pomagały Ukraińcom i tym, którzy z nimi chcą współpracować - mówi Paweł Kowal, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
Czytaj więcej
Obawiam się, że zostanie zapisane w historii, iż na koniec Polska się z Ukrainą pokłóciła – przestrzega Paweł Kowal, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
W 2023 r. funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z innymi służbami przejęli przemycane z Białorusi towary warte łącznie 30 mln zł
Rok wcześniej wartość przejętych towarów przemycanych z Białorusi wyniosła 5,8 mln zł – wynika z raportu Komendy Głównej SG za miniony rok, który przeanalizowała „Rzeczpospolita”.
Czytaj więcej
O ponad 1000 proc. wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny „towar eksportowy” reżimu Łukaszenki znowu na topie.
Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja traci pięciu żołnierzy za każdego żołnierza, którego traci Ukraina
Prezydent Ukrainy pytany przez Fox News o to kiedy, jego zdaniem, skończy się wojna, odparł, że „świat nie jest gotowy na utratę władzy przez Putina”. - Świat boi się zmian w Federacji Rosyjskiej. USA, kraje Europy i globalnego Południa mają wybór — stwierdził.
Czytaj więcej
W rozmowie z Fox News prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zaapelował do byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, aby odwiedził Ukrainę i zobaczył na własne oczy jak wygląda sytuacja na froncie.
Dmitrij Miedwiediew w udzielonym wywiadzie nazywa Kijów i Odessę "rosyjskimi miastami"
Były prezydent Rosji stwierdził, że nie wie, gdzie Rosja powinna się „zatrzymać”, ale — jak dodał - „prawdopodobnie” musi zająć i okupować Kijów „jeśli nie teraz to za jakiś czas”. Wypowiedzi byłego prezydenta Rosji analizuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.
Czytaj więcej
"Zastępca Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew mówi, że Rosja prawdopodobnie zajmie Kijów prędzej czy później" - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Dniepr: Osiem osób rannych po uderzeniu drona-kamikadze w blok mieszkalny
Informacje o rannych podał Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, który publikuje też zdjęcia z miejsca ataku.
Nowe sankcje USA wobec Rosji mają dotknąć podmiotów z krajów trzecich, które umożliwiają Rosji obchodzenie sankcji
- Ogłosimy setki nowych sankcji tylko tu, w USA, ale jest ważne, aby pamiętać, że nie tylko Ameryka podejmuje takie działania — podkreślił Wally Adeyemo, zastępca sekretarza skarbu USA.
Czytaj więcej
USA nałożą w piątek sankcje na ponad 500 podmiotów. Stany Zjednoczone ogłoszą je w drugą rocznicę agresji Rosji na Ukrainę - zapowiedział w rozmowie z agencją Reutera zastępca sekretarza skarbu USA, Wally Adeyemo.
Jedna ofiara śmiertelna ataku z użyciem dronów na Odessę
W czasie ataku dronów na Odessę jeden z dronów-kamikadze, zestrzelony u wybrzeży miasta, spadł na terenie zakładu przemysłowego, uszkadzając budynek na jego terenie i wywołując pożar. W ataku zginęła jedna osoba — podaje ukraińska armia.
W Dnieprze dron-kamikadze uderzył w wielopiętrowy budynek mieszkalny
Pod gruzami uszkodzonego budynku znajdują się ludzie — poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.
Wołodymyr Zełenski: Rosyjskie szaleństwo musi przegrać wojnę
- Im więcej szalonych oświadczeń słyszymy ze strony Moskwy, tym większa musi być nasza siła. Tylko siła naszej obrony życia, nasza zdolność do realizowania własnych celów, może sprowadzić Rosję z powrotem do stanu przynajmniej częściowej trzeźwości. Rosyjskie szaleństwo musi przegrać tę wojnę. Zrobimy wszystko, by to zrobić. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczą za Ukrainę, pracują dla Ukrainy i pomagają - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Władimir Putin zapowiada wykorzystanie sztucznej inteligencji przez armię
Federacja Rosyjska nadal będzie wzmacniać swoje Siły Zbrojne, biorąc pod uwagę doświadczenia z prawdziwego pola walki i zapewni ciągłe techniczne przezbrajanie i modernizację sprzętu — mówił Władimir Putin składając życzenia z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny. Życzenia opublikowane zostały na stronie Kremla. Prezydent Rosji podkreślił, że udział „współczesnych systemów uzbrojenia jeśli chodzi o strategiczne siły nuklearne osiągnął 95 proc., a w morskim komponencie triady nuklearnej — niemal 100 proc.". - Rozpoczęła się seryjna produkcja nowych hipersonicznych pocisków Cyrkon. (...) Nowe strategiczne okręty podwodne weszły do służby. Tylko wczoraj, w Kazaniu, cztery bombowce Tu-160M zostały przekazane Siłom Zbrojnym — mówił Putin, który odbył lot jednym ze zmodernizowanych bombowców strategicznych. Putin zapowiedział też, że kolejnym krokiem będzie wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji do sfery wojskowej.
Wielka Brytania prosi Brazylię, by wywarła wpływ na Rosję ws. Ukrainy
David Cameron, szef MSZ Wielkiej Brytanii, w czasie spotkania z szefem dyplomacji Brazylii, Mauro Vieirą, zaapelował o to, by Brazylia użyła swojego wpływu na Rosję i skłoniła Moskwę do dyplomatycznego zakończenia wojny na Ukrainie. Jak czytamy na stronie brytyjskiego rządu Cameron prosił Vieirę, by ta użyła dostępnych kanałów komunikacji i „przekonała Rosję (...) by stworzyć przestrzeń dla dyplomacji”. Do spotkania ministrów doszło na marginesie szczytu G20.
Rosjanie informują o użyciu ciężkich miotaczy ognia w rejonie Awdijiwki
Szef biura prasowego rosyjskiego zgrupowania wojsk „Centrum”, Aleksandr Sawczuk, poinformował o zniszczeniu czterech ukraińskich bastionów w rejonie miejscowości Siewiernoje. Ukraińcy mieli stracić na tym odcinku frontu 145 żołnierzy, pięć bojowych wozów piechoty, dwa transportery M113, 26 pojazdów, haubicę M777 i trzy moździerze kalibru 120 mm — podał Sawczuk.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, na forum G20 apelował, by "nie używać gospodarki jako broni" i by światowe banki "nie finansowały militarystycznych celów i agresywnych reżimów".