Relacja z sobotnich wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosja chce mieć możliwość inspekcji statków płynących na Ukrainę przez Morze Czarne
Rosja chce mieć możliwość inspekcji statków płynących na Ukrainę po jej wycofaniu się z umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedział wiceminister spraw zagranicznych tego kraju
- Musimy upewnić się, że statek nie przewozi czegoś złego, oznacza to prośbę, inspekcję, jeśli to konieczne, aby upewnić się, że tak jest, czy nie – powiedział Siergiej Wierszynin.
- Nie ma już morskiego korytarza humanitarnego, teraz są być może strefy zwiększonego zagrożenia militarnego - powiedział Rosjanin.
Zełenski o Moście Krymskim: Przedłużenie rosyjskiej ofensywy z 2014
- Most Krymski to nie tylko droga logistyczna, to jest droga, która służy do karmienia wojny amunicją i robi się to codziennie – powiedział Zełenski podczas łączenia wideo z Aspen Security Forum.
Czytaj więcej
Dla nas to wrogi obiekt zbudowany poza prawem, poza prawem międzynarodowym i odpowiednimi normami - powiedział prezydent Ukrainy podczas Forum Bezpieczeństwa w Aspen.
Informator skazany na ponad osiem lat więzienia za pomoc Rosji w przygotowaniu nalotów
Ukrainiec został skazany na osiem lat i sześć miesięcy więzienia za pomoc Rosji w przygotowaniu nalotów - poinformowały ukraińskie służby bezpieczeństwa.
Mężczyzna, którego tożsamość nie została ujawniona, zbierał dane wywiadowcze na temat lokalizacji ukraińskich centrów logistycznych dla rosyjskich sił zbrojnych w regionie Dniepru. Przede wszystkim starał się ustalić współrzędne baz konserwacji sprzętu wojskowego ukraińskich obrońców.
„Przekazał agresorowi otrzymane informacje wywiadowcze w celu przygotowania ukierunkowanych nalotów na obiekty ukraińskie”. Służby poinformowały, że mężczyzna otrzymywał wynagrodzenie za każde pomyślnie wykonane zadanie.
Biały Dom: Najemnicy Wagnera nie walczą na Ukrainie
Według doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Grupa Wagnera nie walczy obecnie na Ukrainie.
Jake Sullivan mówił o tym na Aspen Security Forum po tym, jak w tym tygodniu pojawił się materiał filmowy przedstawiający najemników na Białorusi.
Siły najemników były odpowiedzialne za zbrojną rebelię w Moskwie w zeszłym miesiącu, która zakończyła się po wynegocjowaniu porozumienia przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę.
W umowie bojownicy mieli trzy opcje: połączyć się z armią rosyjską, przejść na emeryturę lub podążać za wygnanym przywódcą Jewgienijem Prigożynem na Białoruś, gdzie będą prowadzić ćwiczenia z tamtejszą armią.
Minister obrony Niemiec o pomocy dla Polski
Ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa zapytali w Pradze dziennikarze o to, jak Niemcy zareagują na perspektywę zaostrzenia się sytuacji na wschodniej granicy Polski,
Czytaj więcej
Niemcy poprą Polskę, swojego sojusznika z NATO, jeśli Warszawa stanie w obliczu potencjalnego ataku Grupy Wagnera z sąsiedniej Białorusi. Poinformował o tym minister obrony Niemiec Boris Pistorius w piątek na konferencji prasowej w Pradze.
Francuski dyplomata: Chiny dostarczają Rosji elementy, które mogłaby wykorzystać jako sprzęt wojskowy
Emmanuel Bonne, szef zespołu dyplomatycznego prezydenta Francji Emmanuela Macrona, powiedział, że Chiny dostarczają do Rosji przedmioty, które mogą być użyte jako sprzęt wojskowy. Dodał, że chociaż dostawy miały miejsce, nie były one na masową skalę.
Zapytany na Forum Bezpieczeństwa w Aspen, czy Zachód widział dowody na to, że Chiny w jakikolwiek sposób uzbroiły Rosję podczas wojny, powiedział: - Tak, istnieją przesłanki, że robią rzeczy, których wolelibyśmy, aby nie robili.
Rosja podniesie maksymalny wiek poborowy dla rekrutów do 30 lat
Rosyjski parlament chce podwyższyć maksymalny wiek rekrutów wojskowych o trzy lata, do 30 lat, powiedział szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej Rosji.
Minimalny wiek rekrutacji pozostanie na granicy 18 lat, podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na deputowanego Andrieja Kartapołowa. Przez pewien czas mówiono o podwyższeniu wieku do 21 lat.
Aby rozporządzenie zaczęło obowiązywać od wiosny przyszłego roku, musi je jeszcze zatwierdzić parlament.
Głośne eksplozje w Tokmaku na Zaporożu
Głośne wybuchy słychać było w piątek wieczorem w okupowanym przez Rosjan mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim. „Lokalni mieszkańcy zgłaszają odgłosy eksplozji słyszane w całym mieście” – napisał na Telegramie Iwan Fedorow, mer Melitopola. Nie są na razie dostępne żadne szczegóły dotyczące tych zdarzeń.
Rosyjskie lotnictwo trzykrotnie uderzyło w Nju-Jork
Rosyjskie samoloty przeprowadziły w piątek trzy naloty na miasto Nju-Jork w obwodzie donieckim - poinformował na Telegramie Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy. W wyniku nalotów ranne zostały co najmniej cztery osoby - jeden mężczyzna i trzy kobiety.
USA przekażą Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 400 mln USD
Stany Zjednoczone planują ogłosić już we wtorek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 400 mln USD, składający się głównie z artylerii, pocisków obrony przeciwlotniczej i pojazdów naziemnych
W tym pakiecie nie znajdzie się amunicja kasetowa- twierdzi anonimowo dwóch amerykańskich urzędników.
Ma się w nim znaleźć kilka transporterów opancerzonych Stryker, sprzęt do usuwania min, pociski ziemia-powietrze, rakiety HIMARS, broń przeciwpancerna oraz pociski do systemów przeciwlotniczych Patriot i Stinger. Pakiet jest wciąż finalizowany i może ulec zmianie.
USA rozpoczną szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 „w ciągu kilku tygodni”
Rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 to „kwestia tygodni” – powiedział Jake Sullivan, doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego.
Jak dotąd żaden kraj nie zobowiązał się do wysłania F-16 na Ukrainę, chociaż Polska i Słowacja dostarczyły 27 MiG-29, aby uzupełnić ukraińską flotę samolotów bojowych.
Kijów wielokrotnie wzywał kraje zachodnie do dostarczania samolotów i szkolenia pilotów, aby skutecznie przeciwdziałać dominacji powietrznej Moskwy.
Joe Biden ogłosił w maju, że Stany Zjednoczone wesprą wspólne międzynarodowe wysiłki mające na celu szkolenie ukraińskich pilotów.
Zełenski rozmawiał z Erdoganem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie, przeprowadzonej ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem. „Podziękowałem mojemu koledze za owocne spotkanie w Stambule 7 lipca i pryncypialne stanowisko Turcji dotyczące członkostwa Ukrainy w NATO” - napisał, zaznaczając, że głównym tematem rozmowy była przyszłość tzw. umowy zbożowej. „Z powodu działań Rosji, świat po raz kolejny stanął na krawędzi kryzysu żywnościowego. Łącznie 400 milionów ludzi w wielu krajach Afryki i Azji jest zagrożonych głodem. Razem musimy zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu” - zaapelował Zełenski.
„Ponadto omówiliśmy wdrożenie Formuły Pokoju i poprosiłem prezydenta Erdogana o pomoc w powrocie ukraińskich jeńców wojennych, w szczególności Tatarów krymskich” - dodał prezydent Ukrainy.
Eksplozje na Krymie
W wyniku eksplozji w Symferopolu na Krymie wybuchł pożar.
UE gotowa do współpracy z ONZ w sprawie ożywienia umowy zbożowej
Unia Europejska jest otwarta na współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych w celu ożywienia umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedział wysłannik UE przy ONZ.
Zanim Rosja wycofała się z porozumienia na początku tego tygodnia, ONZ „wynegocjowała konkretną propozycję” z Komisją Europejską, która pozwoliłaby spółce zależnej rosyjskiego banku rolnego na ponowne podłączenie do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.
Był to jeden z kluczowych postulatów Moskwy, odciętej od systemu przez UE w czerwcu 2022 r. w związku z inwazją na Ukrainę.
Wojska ukraińskie przygotowują się do odparcia sił wroga z granicy z Białorusią
Ukraińskie wojska przygotowują się do odparcia rosyjskich najemników z Grupy Wagnera i innych sił, jeśli spróbują wkroczyć do kraju od granicy z Białorusią, powiedział generał porucznik Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Najemnicy Wagnera rozpoczęli wczoraj wspólne ćwiczenia z wojskiem białoruskim – prawie miesiąc po ich krótkotrwałym buncie przeciwko Moskwie.
Ursula von der Leyen chwali Ukrainę
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pochwaliła „niesamowite” postępy Ukrainy we wdrażaniu reform mających na celu walkę z korupcją, zachowanie praw mniejszości i zapewnienie niezależnego sądownictwa.
Walka z łapówkarstwem to główny warunek przystąpienia Ukrainy do UE, która w zeszłym roku zaoferowała Kijowowi status kandydata. Ukraina pracuje nad pakietem reform „od niezależności sądownictwa po walkę z korupcją, od praw mniejszości po wolność mediów” – podkreśliła von der Leyen.
- Muszę powiedzieć, że to niesamowite, jak szybko i z determinacją Ukraina wdraża te reformy pomimo wojny. Bronią swojego kraju i reformują go – powiedziała.
MFW w zeszłym miesiącu odblokował transzę swojego pakietu w wysokości 890 milionów dolarów w oparciu o „duże postępy” Ukrainy w wypełnianiu zobowiązań reformatorskich, ale powiedział, że inne środki przejrzystości i walki z korupcją „muszą zostać podjęte bezzwłocznie”.
Bułgaria wyśle na Ukrainę pojazdy opancerzone
Bułgaria zdecydowała się wysłać na Ukrainę około 100 transporterów opancerzonych
Będzie to pierwsza dostawa ciężkiego sprzętu bojowego do Kijowa z Bułgarii.
Parlament zatwierdził – 148 głosami za i 52 przeciw – propozycję nowego proeuropejskiego rządu, aby wysłać pojazdy wraz z uzbrojeniem i częściami zamiennym
W latach 80. rząd kupił różne modele radzieckich transporterów BTR, ale nigdy ich nie użyto.
„Ten sprzęt nie jest już potrzebny Bułgarii i może stanowić poważne wsparcie dla Ukrainy w jej walce o zachowanie niepodległości i integralności terytorialnej kraju po nieuzasadnionej i niesprowokowanej rosyjskiej agresji” – napisano w decyzji parlamentu.
Igor Girkin usłyszał zarzut podżegania do ekstremizmu
Rosyjski bloger wojskowy, były uczestnik walk w Donbasie Igor Girkin został aresztowany do 18 września. Usłyszał zarzuty podżegania do ekstremizmu.
Była premier odpowiada na słowa Szmyhala pod adresem Polski
Beata Szydło zaznaczyła, że szef ukraińskiego rządu wie, iż Ukraina miała tranzytem przez Polskę przewozić swoje produkty rolnicze do krajów trzecich.
Czytaj więcej
Europosłanka PiS Beata Szydło oceniła, że premier Ukrainy Denys Szmyhal wygłasza tezy "godzące w Polskę i relacje polsko-ukraińskie". Chodzi o słowa Szmyhala w sprawie ukraińskiego zboża.
Władze Argentyny zablokowały dostawy LNG z Rosji
Gazowiec z surowcem nie został wpuszczony do argentyńskiego terminalu LNG w Bahia Blanca i musiał zawrócić do Rosji. Gaz pochodził od Novateku.
Czytaj więcej
Władze Argentyny zablokowały przyjęcie dostawy LNG z Rosji. Gazowiec z surowcem nie został wpuszczony do argentyńskiego terminalu LNG w Bahia Blanca i musiał zawrócić do Rosji. Gaz pochodził od Novateku.
Węgierskie "nie" dla zwiększenia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju
Nacisk na wieloletni fundusz jest częścią szerszych wysiłków Zachodu, by dać Ukrainie bardziej trwałe gwarancje bezpieczeństwa - dyskusja na ten temat zdominowała niedawny szczyt NATO na Litwie.
Czytaj więcej
Węgry blokują unijny plan przeznaczenia 5 mld euro rocznie dla Ukrainy na pomoc w utrzymaniu jej zdolności obronnych. Będą się mu sprzeciwiać, dopóki Kijów nie usunie ze swojej listy firm objętych sankcjami węgierskiego banku OTP - pisze portal Politico.
Pierwsze nagranie Girkina z sądu
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z moskiewskiego sądu, na którym widać Igora Girkina.
Igor Girkin zatrzymany
Według agencji Interfax, sąd w Moskwie ma rozpatrzyć wniosek o tymczasowe aresztowanie Girkina.
Czytaj więcej
Rosyjski bloger wojskowy, były uczestnik walk w Donbasie Igor Girkin został zatrzymany w Moskwie przez rosyjskie organy ścigania - poinformowała jego żona. Według rosyjskich mediów Girkin został aresztowany do 18 września i usłyszał zarzuty podżegania do esktremizmu.
Rosja: Nie ma rozmów na temat alternatywy dla umowy zbożowej z Morza Czarnego
Rosja jest gotowa zbadać wszystkie możliwości, jeśli chodzi o eksport zboża, ale obecnie nie ma rozmów na temat alternatywy dla umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedział wiceminister spraw zagranicznych tego kraju.
Siergiej Wierszynin, który mówił o tej sprawie podczas dzisiejszego popołudniowego briefingu prasowego, powiedział, że Moskwa jest również zaangażowana w negocjacje w sprawie eksportu żywności do krajów w potrzebie po tym, jak wycofała się z umowy w poniedziałek.
Powiedział, że Rosja dotrzyma obietnicy wypłacenia odszkodowań krajom dotkniętym tym posunięciem, które zagwarantowało bezpieczny transport ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym.
Mimo gróźb Rosji, Rheinmetall nie zrezygnuje z planów budowy fabryki czołgów na Ukrainie
Szef koncernu Armin Papperger potwierdził plany firmy w rozmowie z "Bildem". Rheinmetall, jak twierdzi prezes, współpracuje z firmą partnerską Ukroboronprom, która ma już dużą liczbę lokalizacji pod planowaną produkcję. To właśnie z tą państwową spółką Niemcy tworzą spółkę joint venture, w której będą posiadać większość udziałów.
Rheinmetall chce zbudować na Ukrainie fabrykę, która będzie produkować amunicję, pojazdy opancerzone i czołgi bojowe Panther. Zakład będzie docelowo produkować do 400 czołgów podstawowych rocznie.
Inwestycja szacowana jest na około 200 mln euro.
W czwartek Kreml zagroził zbombardowaniem przyszłej fabryki czołgów na Ukrainie po jej zakończeniu. Według rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, „Fabryka pojazdów opancerzonych Rheinmetall stanie się uzasadnionym celem na Ukrainie.
Kyryłenko: Rodzeństwo zginęło w ostrzale
Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał, że ok. godz. 15:00 wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii wieś Drużba na terenie hromady (gminy) Torećk. Kyryłenko podał, że w wyniku ostrzału śmiertelnie ranne zostało rodzeństwo - 10-letni chłopiec oraz 16-latka, ranna została też starsza kobieta, którą przewieziono do szpitala.
Zagrożenie minami w obwodzie charkowskim
Władze obwodu charkowskiego podały, że zagrożenie z powodu zaminowania terenu w regionie pozostaje wysokie. Przed południem na terenie hromady (gminy) Zołocziw traktor typu K-750 wjechał na minę, nie było ofiar w ludziach - czytamy.
Spotkanie Putina i Łukaszenki
Służby prasowe Kremla podały, że w niedzielę 23 lipca rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko złoży roboczą wizytę w Rosji, podczas której spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Omówione mają zostać kwestie "dalszego rozwoju rosyjsko-białoruskich stosunków strategicznego partnerstwa i sojuszu".
Czerewaty o walkach w rejonie Bachmutu
- Na kierunku bachmuckim wojska ukraińskie utrzymują inicjatywę i naciskają na wroga - oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego, Rosjanie stawiają "zaciekły opór", a pozycje ukraińskie zostały ostrzelane 519 razy. Czerewaty podał, że doszło do ośmiu starć zbrojnych, podczas których straty Rosjan wyniosły 74 zabitych i 152 rannych.
Władimir Putin twierdzi, że Polska chce zająć część terenów Ukrainy
Prezydent Rosji po raz kolejny zabrał głos na ten temat i ponownie nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń.
Czytaj więcej
Nie przedstawiając żadnych dowodów prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Polska planuje zajęcie części zachodniej Ukrainy.
Putin komentuje kontrofensywę Ukrainy
Na spotkaniu z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, odnosząc się do ukraińskiej kontrofensywy, że "rezultatów, przynajmniej na razie, nie ma".
Apel Erdoğana w sprawie umowy zbożowej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ocenił, że zakończenie obowiązywania tzw. umowy zbożowej będzie miało szereg konsekwencji, w tym wzrost światowych cen żywności oraz może doprowadzić do nowych fal migracji. Erdoğan wezwał kraje Zachodu, by rozważyły żądania Rosji związane z porozumieniem tak, by można było wrócić do umowy zbożowej. Wcześniej Moskwa, która nie zgodziła się na kolejne przedłużenie obowiązywania umowy zapowiadała, że zmieni zdanie w tej kwestii tylko wtedy, gdy spełnione zostaną jej postulaty dotyczące ułatwień dla rosyjskiego eksportu żywności i nawozów.
Rosja o uderzeniach w ukraińskie składy amunicji
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że siły rosyjskie zniszczyły dwa składy amunicji wojsk ukraińskich w obwodzie charkowskim i chersońskim, a w ciągu doby "skutecznie odparły" dziewięć ataków na kierunku donieckim.
Rosjanie uderzyli w obiekt infrastruktury w obwodzie odeskim
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk przekazała, że wojska rosyjskie kontynuują ataki, a siedem rakiet różnych klas zostało wystrzelonych w obiekt infrastruktury w rejonie białogrodzkim obwodu odeskiego. Dodała, że sprawdzane są informacje o skali zniszczeń i że nie ma doniesień o ofiarach.
Jermak o kontrofensywie Ukrainy
Kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy przebiega "zgodnie z planem", a ukraińscy żołnierze robą wszystko, by przybliżyć kraj do zwycięstwa - powiedział cytowany przez agencję Ukrinform szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.
Od kogo UE kupuje LNG?
Zwiększone dostawy skroplonego gazu (LNG) z rosyjskiego Novateku oznaczają, że koncern jest bliski wyprzedzenia kontrolowanego przez Kreml Gazpromu jako wiodący krajowy dostawca paliw do Europy - wynika z wyliczeń agencji Reutera.
Czytaj więcej
Gazprom utracił już bezpowrotnie unijny rynek, ale rosyjski gaz wciąż tu jest. Popytem cieszy się LNG z rosyjskiego Novateku. Oficjalnie to koncern prywatny oligarchy Leonida Michelsona, ale 19 proc. akcji ma w nim Gazprom, a ponad 23 proc. człowiek Władimira Putina.
Niemcy przekazały Ukrainie 10 czołgów Leopard
Z publikowanej przez niemiecki rząd listy wynika, że Niemcy przekazały Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej - m.in. 10 czołgów Leopard 1A5 oraz 1,3 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm.
Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii stracił stanowisko
Niedawno Wadym Prystajko publicznie krytykował sarkazm Wołodymyra Zełenskiego po wypowiedzi prezydenta Ukrainy w sprawie wdzięczności Kijowa wobec Londynu za pomoc wojskową.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Wadyma Prystajkę ze stanowiska ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii. Wcześniej Prystajko publicznie odniósł się do słów Zełenskiego wobec brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace'a.
Doniesienia o eksplozjach w Odessie
Wcześniej strona ukraińska informowała o odpaleniu przez Rosjan ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Oniks.
Ostrzał w obwodzie chersońskim
Władze obwodu chersońskiego podały, że w wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie uszkodzony został budynek placówki oświatowej w miejscowości Zołota Bałka. Nie było ofiar wśród ludności cywilnej.
Pola minowe hamują ukraińską ofensywę
Ukraińscy żołnierze od tygodni informują, że na południu Rosjanie przygotowali się do ukraińskiej ofensywy, budując kilka linii obrony. "Tam najtrudniejsze do przejścia są wielokilometrowe pola minowe" - mówił na antenie telewizji ICTV ukraiński żołnierz, którego oddział walczy na południu kraju. Zaznaczył, że Rosjanie miesiącami tworzyli te pola minowe, a ogromna liczba użytych min wynika z faktu, że Rosja wykorzystuje swoje zapasy magazynowe. "Nasi saperzy znajdują miny produkowane na początku lat sześćdziesiątych" - dodał.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Na terenie całej wschodniej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.
Waszyngton wprowadził nowe sankcje, tym razem uderza w rosyjskie banki
Rosjanie twierdzą, że byli na to gotowi, ale przestały działać za granicą wydane przez nich chińskie karty Union Pay.
Czytaj więcej
Nowe amerykańskie sankcje, które obowiązują od 20 lipca, objęły pięć rosyjskich banków, w tym operatora przelewów zagranicznych i bank oligarchy Potanina. Rosjanie twierdzą, że byli na to gotowi. Ale to nieprawda. Dziś przestały działać za granicą wydane przez nich chińskie karty Union Pay.
Polska przesunie jednostki wojskowe na wschód kraju w odpowiedzi na pojawienie się na Białorusi Grupy Wagnera
Informacje takie przekazał w rozmowie z PAP minister bez teki Zbigniew Hoffmann. Hoffmann oświadczył, że decyzję ws. przesunięcia jednostek wojskowych na wschód podjął minister Mariusz Błaszczak po przeanalizowaniu "możliwych zagrożeń w związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi".
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dwie miejscowości w obwodzie mikołajowskim
O kilku ostrzałach w ciągu doby informuje Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.
Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: Dzięki F-16 możemy strącać do 100 proc. wrogich rakiet
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy stwierdził, że F-16 pomogą w ochronie ukraińskiego nieba przed rosyjskimi samolotami i będą w stanie strącać niemal każdą wrogą rakietę i każdego drona. Obecnie, zdaniem płk Ihnata, Ukraińcy strącają 70-80 proc. obiektów w czasie ataków powietrznych. Z F-16, jak dodał, odsetek ten może wzrosnąć do niemal 100 proc.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 13,788 mln osób
Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 32,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 29,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 11,969 mln osób.
Rosja nie podniesie minimalnego wieku poborowych
Wiek, w którym Rosjanie zaczynają być powoływani do odbycia zasadniczej służby wojskowej, nie zostanie podniesiony z 18 do 21 lat, jak wcześniej zapowiadano - oświadczył Andriej Kartapołow, przewodniczący komisji obrony Dumy. Podniesiony zostanie natomiast maksymalny wiek, w jakim mężczyzna może zostać powołany do armii - do 30 lat (dotychczas - 27).
Obwód odeski: Dwa wozy strażackie zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Brytyjski resort obrony: Ostatnia grupa więźniów kończy służbę w Grupie Wagnera
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przypomina, że to wcielenie więźniów do Grupy Wagnera, w zamian za obietnicę darowania im reszty odsiadywanej kary, pomogło Rosjanom zająć Bachmut. W walkach o to miasto miało zginąć 20 tys. najemników-więźniów.
Cztery ofiary ataku na obiekt infrastruktury przemysłowej w obwodzie zaporoskim
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego. Ofiary to robotnicy w wieku 29, 30, 33 i 43 lata.
Rosjanie ostrzelali terminale zbożowe w obwodzie odeskim, są ranni
Nad ranem Rosjanie wystrzelili pociski Kalibr w terminale zbożowe w obwodzie odeskim - informuje gubernator obwodu, Ołeh Kiper, na swoim kanale w serwisie Telegram. "To czwarty atak państwa terrorystycznego na obwód odeski w tym tygodniu. O świcie Rosjanie wystrzelili pociski Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym" - napisał. Według gubernatora trafiony został terminal zbożowy, w którym przechowywane było 100 ton groszku i 20 ton jęczmienia. Dwie osoby zostały ranne w wyniku ostrzału.
W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 45 razy
Na obwód chersoński spadły w ciągu doby 243 pociski. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał - wynika z wpisu Ołeksandra Prokudina, gubernatora obwodu chersońskiego, w serwisie Telegram.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 240 690 żołnierzy, 4 133 czołgi, 8 080 pojazdów opancerzonych, 4 610 zestawów artyleryjskich, 692 wyrzutni rakiet, 440 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 933 bezzałogowe statki powietrzne, 1 298 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 145 pojazdów (w tym cystern) i 685 jednostek sprzętu specjalnego.
Dyrektor CIA: Władimir Putin to apostoł zemsty
- Putin jest kimś kto generalnie uważa, że zemsta to danie, które smakuje najlepiej na zimno - stwierdził szef CIA William Burns. - Z mojego doświadczenia wynika, że Putin jest największym apostołem zemsty, więc zdziwiłbym się, gdyby Prigożyn uniknął dalszego odwetu - dodał.
Czytaj więcej
Rosyjski prezydent, Władimir Putin, próbuje kupić sobie trochę czasu obmyślając co zrobić z twórcą Grupy Wagnera, Jewgienijem Prigożynem - przekonywał przed miesiącem dyrektor CIA, William Burns. 23 sierpnia pojawiła się informacja, że prywatny samolot, na liście pasażerów którego był Prigożyn, rozbił się w obwodzie twerskim.
Osiem uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło osiem uderzeń na zgrupowania Rosjan. Ukraińscy lotnicy zniszczyli też jeden zestaw obrony przeciwlotniczej. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 10 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych oraz dwa zestawy przeciwlotnicze i dwie stacje walki radioelektronicznej oraz "cztery inne ważne obiekty wroga".
Rosja może zagrozić statkom na Morzu Czarnym atakami rakietowymi czy samolotowymi
Jednak od czasu zatopienia okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, krążownika Moskwa, Rosjanie starają się unikać zbliżania do ukraińskich wybrzeży.
Czytaj więcej
Armie rosyjska i ukraińska zapowiedziały, że będą atakowały cywilne statki płynące do portów przeciwnika.
ISW: Ataki Rosji na ukraińskie porty mogą mieć na celu doprowadzenie do napięć między Ukrainą a m.in. Polską
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, zwraca uwagę, że "Rosja prawdopodobnie próbuje zintensyfikować podziały pomiędzy Ukrainą a rządami państw Europy Środkowej, w związku z tym, że Ukraina i Zachód szukają nowej drogi dla eksportu zboża z Ukrainy", po tym jak Rosja odstąpiła od "porozumienia zbożowego" i zaczęła niszczyć ukraińskie porty.
Czytaj więcej
"Rosyjska armia intensyfikuje uderzenia na ukraińskie porty i infrastrukturę zbożową oraz grozi eskalacją na morzu, w ramach starań o to, by wykorzystać wyjście Rosji z porozumienia zbożowego i uzyskać znaczne ustępstwa ze strony Zachodu" - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjska Marynarka Wojenna ćwiczyła na Morzu Czarnym
Flota Czarnomorska przeprowadziła ćwiczenia na Morzu Czarnym, w czasie których załogi rosyjskich okrętów szkoliły się z izolowania wód tymczasowo wyłączonych z ruchu statków - podał rosyjski resort obrony. Ćwiczenia obejmowały "wykorzystanie środków mających na celu zatrzymanie statku", który wpłynął na wody wyłączone z ruchu - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji. Ćwiczenia obejmowały też strzelania z użyciem manewrujących pocisków przeciwokrętowych.
Zełenski: W ciągu czterech dni Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy niemal 70 pocisków
- W ciągu zaledwie czterech dni tego tygodnia, od poniedziałku, rosyjscy terroryści użyli niemal 70 pocisków różnego typu, niemal 90 dronów-kamikadze Shahed, przeciwko naszemu państwu (...) przeciw Odessie i obwodowi odeskiemu, Mikołajowowi i innym południowym miastom - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Oczywiście nasi wojownicy zdołali zestrzelić część wrogich rakiet i dronów, dziękuję każdemu z obrońców naszego nieba za to... Ale niestety zdolności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej nie są jeszcze wystarczające, by bronić całego ukraińskiego nieba... Pracujemy z naszymi partnerami tak aktywnie, jak to możliwe, by pozyskać dodatkowe zestawy obrony przeciwlotniczej, które zapewnią pokój i bezpieczeństwo Odessie i innym miastom (...) naszego kraju - dodał.
Putin nakazał przygotować plan rozbudowy obozów wojskowych w Arktyce
Władimir Putin nakazał przygotowanie do 1 września planu stworzenia infrastruktury socjalnej, bazy mieszkaniowej i infrastruktury energetycznej w miejscowościach w rosyjskiej Arktyce, gdzie znajdują się rosyjskie jednostki wojskowe. Plany mają powstać dla każdej takiej miejscowości lub dla grupy miejscowości połączonych w aglomerację. Prezydent Rosji poparł też pomysł tworzenia tzw. twierdz w Arktyce - miejsc o strategicznym znaczeniu dla kraju.
Prezydent Mołdawii: Nie można popierać morderców, by cena gazu była niższa
Maia Sandu, prezydent Mołdawii, w czasie spotkania z mieszkańcami jednej z wiosek, przekonywała, że "nie można popierać morderców, by cena gazu była o dolara mniejsza". - Pokój jest ważniejszy niż cena gazu, nigdy nie będziemy po stronie agresorów - przekonywała Sandu.
Minister kultury Ukrainy podał się do dymisji
Ołeksandr Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, wysłał premierowi pismo ze swoją rezygnacją ze stanowiska. Tkaczenko wyjaśnia na swoim kanale w serwisie Telegram, że jest to związane z "serią nieporozumień dotyczących wagi kultury w czasie wojny". Zdaniem Tkaczenki kultura w czasie wojny jest ważna, ponieważ "wojna toczy się nie tylko o ziemię, ale też o ludzi, a ludzie to nasza pamięć, historia, język, kreatywność pomimo wojny, dziedzictwo i przeszłość dla dobra przyszłości". Tkaczenko podkreślił, że budżet na kulturę jest nie mniej ważny niż budżet na drony, ponieważ "kultura jest tarczą chroniącą naszą tożsamość i nasze granice".
Przedstawiciel Białego Domu: Ukraina może otrzymać F-16 pod koniec roku
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, John Kirby, jest przekonany, że myśliwce F-16 mogą trafić na Ukrainę pod koniec roku. Kirby mówił o tym w rozmowie z Fox News. Jednocześnie Kirby stwierdził, że tym, czego Ukraina potrzebuje obecnie najbardziej, jest amunicja, artyleria, zestawy przeciwlotnicze i pojazdy opancerzone. - Same F-16 nie wystarczą, by zmienić sytuację - ocenił Kirby.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie, trzecią noc z rzędu, atakowali Odessę.