Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu przekonuje, że Ukraina otrzyma F-16 przed końcem roku.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Most Krymski ponownie otwarty
Kluczowy most łączący Krym z Rosją został ponownie otwarty po chwilowym zamknięciu.
CNN poinformowało, że most był zamknięty przez około 20 minut w związku z alarmem przeciwlotniczym.
Prawie 12-kilometrowa przeprawa, znana także jako Most Kerczeński, znalazła się w poniedziałek pod ukraińskim ostrzałem. Atak spowodował zniszczenie części ważnej linii zaopatrzenia. Zginęło dwoje Rosjan, ich córka została ranna.
Dachy budynków reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nadal poza kontrolą MAEA
„Eksperci (MAEA) przeprowadzili dodatkowe inspekcje i obchód w ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP) w ciągu ostatniego tygodnia – jak dotąd nie zaobserwowali żadnego ciężkiego sprzętu wojskowego, materiałów wybuchowych ani min – ale wciąż czekają na dostęp do dachów budynków reaktora” – poinformowała MAEA w czwartkowym oświadczeniu, pierwszym od tygodnia
Czytaj więcej
Moskwa nadal nie pozwoliła przedstawicielom MAEA na inspekcję dachów reaktorów w tymczasowo okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Minęły dwa tygodnie, odkąd inspektorzy po raz pierwszy poprosili o "niezbędny dostęp" w związku z tajemniczymi obiektami uwiecznionymi na zdjęciach satelitarnych.
UE przekaże Ukrainie 20 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat
Unia Europejska będzie przekazywać Ukrainie 5 miliardów euro (4,3 miliarda funtów) rocznie przez następne cztery lata, aby wspomóc jej potrzeby obronne, ogłosił szef unijnej dyplomacji.
Pomoc zostanie udzielona Kijowowi poprzez „oddzielną sekcję” w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).
Josep Borrell powiedział, że EPF „działa bardzo dobrze” i UE będzie nadal z niego korzystać.
Most Krymski tymczasowo zamknięty
Krymski most został tymczasowo zamknięty, a system obrony powietrznej został aktywowany - poinformowała w czwartek rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na władze.
Prawie 12-kilometrowa przeprawa, znana również jako Most Kerczeński, jest najdłuższą w Europie i ma ogromne znaczenie strategiczne i symboliczne dla Moskwy.
Poniedziałkowy atak na most był drugim od czasu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę po tym, jak w październiku eksplodował tankowiec podczas przekraczania mostu.
Alarm lotniczy na terytorium całej Ukrainy
Zarejestrowano start myśliwca MiG-31K Sił Powietrznych Rosji z lotniska Sawasliejka w obwodzie niżnonowogrodzkim.
We wszystkich regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku z groźbą ataku kindżałami.
Piętnaścioro nielegalnie deportowanych dzieci odnalazło się w Gruzji
Dzieci, uczniowie szkoły w obwodzie mikołajowskim, zostały w październiku „przymusowo przeniesione” do rosyjskiego miasta Anapa w Kraju Krasnodarskim.
Większość dzieci była sierotami, a jedno z nich, 16-letnia dziewczynka, zostało adoptowane przez obywateli USA przed wybuchem wojny.
Kiedy dzieci zostały deportowane, przedstawicielowi prawnemu, z pomocą rodziców adopcyjnych, którzy chcieli uratować córkę, udało się przewieźć dzieci do Gruzji.
- Potem poinformowali naszą ambasadę w Gruzji i mnie osobiście o miejscu pobytu uczniów - opowiada komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Łubiniec.
Dzieci nadal przebywają na wsi, ale mieszkają w „wygodnym domu”, uczą się i otrzymują opiekę medyczną. Adoptowana nastolatka wróciła do swojej amerykańskiej rodziny.
Jeden z dowódców Grupy Wagnera podał starty najemników
Do chwili zdobycia Bachmutu, o który walczyły głównie siły Prigożyna, czyli do 20 maja, zginęło 22 tysiące najemników, a 40 tys. zostało rannych.
Czytaj więcej
Według stanu na 20 maja tego roku w wojnie na Ukrainie zginęło 22 tysiące najemników z Grupy Wagnera – blisko jedna czwarta całkowitej liczby żołnierzy grupy paramilitarnej, którzy wzięli udział w rozpętanym przez Rosję konflikcie.
Chiny kupiły najwięcej taniej rosyjskiej ropy
Chiny - największy importer ropy na świecie, najwięcej surowca kupuje z Rosji, ale płaci za niego mniej aniżeli drugiemu swojemu dostawcy, Arabii Saudyjskiej.
Czytaj więcej
Chiny - największy importer ropy na świecie, najwięcej surowca kupuje z Rosji, ale płaci za niego mniej aniżeli drugiemu swojemu dostawcy, Arabii Saudyjskiej.
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy podaje oficjalną liczbę ofiar śmiertelnych po wysadzeniu Kachowki
Jehor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, poinformował, że zniszczenie elektrowni wodnej Kachowka zabiło 31 osób na terenach kontrolowanych przez ukraiński rząd.
29 ofiar było mieszkańcami obwodu chersońskiego, a dwie kolejne osoby zginęły w obwodzie mikołajowskim.
Szacowanie strat materialnych nie zostało jeszcze zakończone.
USA nakładają sankcje na rosyjskiego producenta miedzi UMMC
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskiego głównego producenta miedzi Ural Mining And Metallurgical Company (UMMC) jako środek mający na celu „zmniejszenie dochodów Rosji z sektora metalowego i wydobywczego” – poinformowały Departamenty Skarbu i Stanu.
Termin zaprzestania transakcji z UMMC został ustalony przez Stany Zjednoczone na 18 października.
UMMC nie ujawnia wydobycia miedzi w ostatnich latach. Od 2020 roku produkowała około 40 procent rosyjskiej miedzi, mniej więcej tyle samo, co jej odpowiednik Nornickel, który jak dotąd nie był celem zachodnich sankcji.
Międzynarodowy Czerwony Krzyż odcina się od szefa białoruskiej organizacji
Międzynarodowy Czerwony Krzyż poinformował, że organizacja nie ma nic wspólnego ze skandalicznym propagandystą Dmitrijem Szewcowem, który stoi na czele Białoruskiego Czerwonego Krzyża.
Szewcow przyznał się do wywozu ukraińskich dzieci i groził Zachodowi bronią nuklearną.
Dmitrij Szewcow jest jednym z trzech białoruskich współpracowników Putina, obok Łukaszenki i propagandysty Anatolija Tałaja, umieszczonych na liście Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
Ambasador Rosji w USA: Rosja nie planuje atakować statków cywilnych na Morzu Czarnym
Rosja nie przygotowuje się do ataku na statki cywilne na Morzu Czarnym, pomimo zapewnień Stanów Zjednoczonych, powiedział ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow w komentarzach opublikowanych przez jego ambasadę.
Kreml opublikował listę krajów z dostępem do rynku walutowego Rosji
Kreml przedstawił listę 44 krajów, których brokerzy i banki mogą uczestniczyć w rynku finansowym Rosji. Lista obejmuje kraje, które mimo rosyjskiej wojny, wciąż z nią handlują, m.in. WNP, Zatoki Perskiej, Chiny, Indie, Turcję, Gruzję, RPA czy Brazylię.
Czytaj więcej
Kreml przedstawił listę 44 krajów, których brokerzy i banki mogą uczestniczyć w rynku finansowym Rosji. Lista obejmuje kraje, które mimo rosyjskiej wojny, wciąż z nią handlują, m.in. WNP, Zatoki Perskiej, Chiny, Indie, Turcję, Gruzję, RPA czy Brazylię.
Ukraińskie wojsko zaczęło używać amunicji kasetowej przeciwko Rosjanom
"The Washington Post" powołuje się na dwóch amerykańskich urzędników.
Stany Zjednoczone wciąż czekają na informacje od ukraińskiego wojska na temat skuteczności amunicji na polu bitwy, powiedział jeden z urzędników.
Czytaj więcej
Ukraina zaczęła stosować amunicję kasetową dostarczoną przez USA przeciwko siłom rosyjskim w południowo-wschodniej Ukrainie w celu rozbicia dobrze ufortyfikowanych rosyjskich pozycji, które spowolniły letnią ofensywę Ukrainy - informuje "The Washington Post".
W Kijowie rozpoczął swoją misję nowy ambasador Niemiec
20 lipca wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Perebyinis otrzymał kopie listów uwierzytelniających od nowo mianowanego ambasadora Republiki Federalnej Niemiec na Ukrainie Martina Jaegera.
Martin Jaeger zapewnił o niezmiennym poparciu Niemiec dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także podkreślił gotowość rządu RFN do dalszego wzmacniania wojskowego, gospodarczego i humanitarnego wsparcia dla Ukrainy.
Zacharowa o planach koncernu Rheinmetall: Globalna prowokacja
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaznaczyła, że budowa fabryki na Ukrainie byłaby „nie tylko kolejnym dowodem militaryzacji Ukrainy przez Zachód i pompowania w nią broni, co prowadzi do dalszej eskalacji”.
Czytaj więcej
Budowa fabryki przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall Group na Ukrainie byłaby globalną prowokacją ze strony Kijowa i Zachodu – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Przynęta dla Rosji? Członek Izby Lordów ma plan
Propozycja perspektywy uczestnictwa w tym sojuszu całkowicie, zdaniem lorda Singha, zniszczyłaby wiarygodność Władimira Putina.
Czytaj więcej
Indarjit Singh z Wimbledonu, członek Izby Lordów, zaproponował przedstawienie Rosji perspektywy jej członkostwa w NATO, w zamian za wycofanie wojsk z Ukrainy.
Trzy ofiary rosyjskich nocnych nalotów na miasta portowe
W wyniku nocnych nalotów na Odessę i Mikołajów zginęły trzy osoby - potwierdziły oficjalnie ukraińskie władze.
Propozycja UE dotycząca wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów ma zostać opublikowana we wrześniu
UE koncentruje się na znalezieniu legalnego sposobu wykorzystania podatku od odsetek od zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy, ale postępuje ostrożnie, aby upewnić się, że metoda ta w przypadku jakichkolwiek procesów sądowych zostanie obroniona.
UE pracuje nad porozumieniem z krajami Grupy Siedmiu (G7) w sprawie dalszych działań, oświadczenie w tej sprawie spodziewane jest w tym miesiącu. Kraje G7 i UE zamroziły łącznie ponad 300 miliardów euro (335,55 miliardów dolarów).
Rzecznik UE poinformował dziś, że propozycja Komisji Europejskiej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie środki publiczne w celu pomocy Ukrainie, zostanie opublikowana dopiero we wrześniu.
Rosja nakłada restrykcje na brytyjskich dyplomatów
Brytyjski chargé d’affaires w Rosji został wezwany do MSZ w Moskwie za wspieranie „akcji terrorystycznych” Ukrainy i blokowanie rosyjskiej dyplomacji w Wielkiej Brytanii.
„Strona brytyjska została również poinformowana o decyzji o wprowadzeniu procedury powiadamiania o przemieszczaniu się pracowników brytyjskich placówek dyplomatycznych na terytorium naszego kraju w odpowiedzi na wrogie działania Londynu” – poinformowało MSZ ROsji.
Brytyjscy dyplomaci będą musieli z pięciodniowym wyprzedzeniem informować o wszelkich planach podróży poza promień 120 km.
Ambasada USA w Kijowie zapewnia o "niezachwianym poparciu" dla Ukrainy
"Stany Zjednoczone przeznaczyły dodatkowe 1,3 miliarda dolarów w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI)" - piszą przedstawiciele placówki dyplomatycznej.
"Zapewnienie Ukraińcom tego, czego potrzebują na polu bitwy, pomoże im odzyskać swoje terytorium i zabezpieczyć zdolność Ukrainy do decydowania o własnej przyszłości" - czytamy we wpisie na Twitterze.
Ryanair przedstawił duże plany inwestycyjne w Ukrainie
Prezes Ryanaira Michael O’Leary pojechał do Kijowa na zaproszenie Ołeksija Dubrewskiego, prezesa lotniska Boryspol w Kijowie. Podczas spotkania z wicepremierem i ministrem infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem zadeklarował inwestycje warte 3 mld dolarów.
Czytaj więcej
Prezes Ryanaira Michael O’Leary pojechał do Kijowa. Zadeklarował stworzenie baz na ukraińskich lotniskach i postawienie tam trzydziestu B737 MAX.
Wielka Brytania zdejmuje sankcje z Olega Tinkowa
Oleg Tinkow, założyciel internetowego banku Tinkoff, został ukarany sankcjami miesiąc po inwazji Rosji, jako biznsemen, którego Wielka Brytania uznała za strategiczne znaczącego dla rosyjskiego rządu.
Tinkow od początku kwestionował te opinie i krytykował wojenne działania Rosji.
Rosyjskiego biznesmena popierają takie osobistości jak Michaił Chodorkowski i miliarder Richard Branson.
Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii poinformowało w czwartek, że zapisy o nałożeniu sankcji na Tinkowa zostały usunięte, a jego aktywa ni podlegają już zamrożeniu.
Doniesienia o eksplozjach na Krymie
Powołując się na informacje z mediów społecznościowych ukraińska agencja Ukrinform podała, że na anektowanym przez Rosję Krymie doszło do wybuchów. Do eksplozji miało dojść w pobliżu lotnisk w rejonie miejscowości Hwardijśke i Nowofedorówka.
Doniesienia o uszkodzeniach w Mikołajowie
W wyniku rosyjskiego ostrzału w Mikołajowie uszkodzonych zostało ponad 60 budynków mieszkalnych - podał mer miasta Ołeksandr Sienkewycz dodając, że uszkodzenia dotyczą głównie okien, drzwi, balkonów i dachów. "Dwa domy zostały częściowo zniszczone" - czytamy.
Ukraina może traktować statki zmierzające do rosyjskich portów na Morzu Czarnym jako przewożące ładunki wojskowe
Ministerstwo Obrony Ukrainy podało w komunikacie, że od północy wszystkie jednostki pływające po wodach Morza Czarnego w kierunku rosyjskich portów oraz portów na okupowanym ukraińskim terytorium mogą być przez Kijów "ze wszystkimi tego konsekwencjami" traktowane jako statki przewożące ładunki wojskowe.
Ukraiński resort ogłosił też, że od godz. 4:00 czasu polskiego 20 lipca zabroniona jako niebezpieczna zostaje żegluga w obszarach północno-wschodniej części Morza Czarnego i Cieśniny Kerczeńskiej.
Białorusini boją się najemników z Grupy Wagnera
- To koniec naszego spokojnego życia. Jest duże zamieszanie, często przyjeżdża milicja, wieczorami w miasteczku wojskowym gra muzyka. Na razie nie wiemy co nas czeka – twierdzi jedna z mieszkanek wioski Cel w obwodzie mohylewskim, która znajduje się niedaleko "wojskowego miasteczka", gdzie stacjonują najemnicy z Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
Mieszkańcy miejscowości położonych przy Osipowiczach, gdzie trafiają najemnicy z Grupy Wagnera, boją się o nich rozmawiać. Zdaniem ekspertów obecność najemników stwarza szereg poważnych zagrożeń dla kraju.
Premier Ukrainy mówi, że Polska podejmuje działania "populistyczne" i "nieprzyjazne"
"Rosja zakłóciła inicjatywę zbożową, niszcząc infrastrukturę naszych czarnomorskich portów i jeszcze raz prowokując światowy kryzys żywnościowy. W tym krytycznym czasie Polska zamierza nadal blokować eksport ukraińskiego zboża do UE. To nieprzyjazny i populistyczny ruch, który poważnie wpłynie na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i ukraińską gospodarkę" - napisał w czwartek na Twitterze Denys Szmyhal.
Czytaj więcej
Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, wzywa Komisję Europejską, by ta "zapewniła niezakłócony eksport wszystkich ukraińskich produktów żywnościowych do UE".
Wołodymyr Zełenski przekazał kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar nocnego ataku na Ukrainę
"Ale złowrogie państwo nie ma rakiet, które są potężniejsze niż nasza wola, by ratować życia, wspierać się nawzajem i wygrywać. Dziękuję wszystkim, którzy bronią naszych miast, naszych ludzi, naszego nieba. Jestem wdzięczny wszystkim wojownikom, ratownikom, lekarzom, lokalnym władzom, ochotnikom... wszystkim, którzy są zaangażowani w eliminowanie skutków rosyjskiego terroru! (...) Razem przejdziemy przez ten straszny czas. I przetrwamy atak rosyjskiego zła" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Dlaczego zachodnie firmy wciąż działają w Rosji?
Brutalne przejęcie Danone i Carlsberga przez Kreml spowoduje masową ucieczkę zagranicznych firm z tego kraju - uważają eksperci.
Czytaj więcej
Brutalne przejęcie Danone i Carlsberga przez Kreml spowoduje masową ucieczkę zagranicznych firm z tego kraju - uważają eksperci. Ale nie jest to takie proste. Z Rosji wyszło już ponad 1000 zachodnich firm. Ale pozostało tam jeszcze ok. 600 innych.
Rosjanie potwierdzają, że w nocy atakowali Odessę i Mikołajów
Rosyjska armia twierdzi, że za pomocą broni precyzyjnej zniszczyła zakłady produkujące drony morskie oraz składy, w których przechowywane są takie drony w Odessie i Iliczewsku w obwodzie odeskim. Zaatakowana miała zostać też infrastruktura paliwowa i składy amunicji w obwodzie mikołajowskim. Tymczasem Ukraińcy poinformowali, że w Mikołajowie trafiony został budynek mieszkalny.
Szef kancelarii Zełenskiego: Dyplomacja z Rosją dopiero po wyzwoleniu Krymu
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w rozmowie z serwisem LB.ua stwierdził, że jakiekolwiek rozmowy dyplomatyczne z Rosją są możliwe tylko wtedy, gdy Rosja wycofa swoich żołnierzy z terytorium Ukrainy w granicach z 1991 roku, a więc po wycofaniu się Rosjan m.in. z Krymu.
Ukraińcy próbują znaleźć bezpieczne, morskie trasy wywozu zbóż
Rosja ogłosiła „strefami niebezpiecznymi” północno-zachodnią i południowo-wschodnią część Morza Czarnego. Ta pierwsza przylega do ukraińskiego wybrzeża i portów. Nie jest jasne, dlaczego tę drugą Kreml uznał za „niebezpieczną” – znajduje się ona w pobliżu granic Gruzji i Turcji, nieprowadzących wojny z Rosją.
Czytaj więcej
Trzy noce z rzędu rosyjskie pociski spadały na infrastrukturę ukraińskich portów wokół Odessy i Mikołajowa. Jednocześnie Rosjanie próbują blokować wszelkie drogi do tych portów.
Budynek konsulatu Chin uszkodzony w rosyjskim ataku na Odessę
W ataku na Odessę zginęła jedna osoba - 21-letni strażnik.
Czytaj więcej
Budynek konsulatu Chin w Odessie został uszkodzony w ostatnim nocnym ataku Rosji na południe Ukrainy, który miał miejsce po północy 20 lipca.
Litwini nie boją się zboża z Ukrainy
Kłajpeda - największy port Litwy jest gotowy natychmiast wysłać w świat 10 mln ton ukraińskiego zboża.
Czytaj więcej
Największy port Litwy jest gotowy natychmiast wysłać w świat 10 mln ton ukraińskiego zboża. Litwini, w odróżnieniu od polskich władz, nie boją się go przyjąć u siebie. Także Chorwacja otworzyła dla Ukrainy swoje porty i sieć kolejową.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Ukraińcy ostrzelali wieś Smorodino
W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał - wynika z wpisu Wiaczesława Gładkowa na jego kanale w serwisie Telegram.
Doradca ukraińskiego mera Mariupola: Rosjanie aresztowali 10 tys. mieszkańców miasta
W okupowanym Mariupolu Rosjanie mają cały czas zatrzymywać Ukraińców szukając sabotażystów - twierdzi Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola. Z jego wpisu wynika, że aresztowanych zostało łącznie 10 tys. mieszkańców miasta, których miejsce pobytu nie jest obecnie znane.
Mariusz Błaszczak poinformował o przesunięciu na wschód dwóch brygad. Dmitrij Pieskow: Rosja jest zaniepokojona
Dmitrij Pieskow pytany o słowa Błaszczaka o przerzuceniu na wschód 12. i 17. Brygady Zmechanizowanej, nazwał postawę Polski "agresywną i wrogą" wobec Rosji i Białorusi.
Czytaj więcej
- Oczywiście, to wywołuje zaniepokojenie - w ten sposób rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, skomentował słowa ministra obrony, Mariusza Błaszczaka, który zapowiedział przesunięcie dwóch dodatkowych brygad na granicę z Białorusią.
Rosjanie ostrzelali wieś Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału zginął 61-letni mężczyzna.
Zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń w obrębie składu amunicji w rejonie poligonu na Krymie
Do pożaru i eksplozji doszło w środę.
Na poligonie na Krymie nadal dochodzi do eksplozji amunicji
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informuje, że na okupowanym Krymie, w rejonie poligonu Starokrymskiego, nadal dochodzi do eksplozji amunicji, po tym jak w rejonie tym w środę wybuchł pożar. Według nieoficjalnych doniesień pożar i eksplozje to efekt uderzenia Ukraińców na skład amunicji. Z komunikatu resortu wynika, że eksplozje amunicji są rzadsze niż dzień wcześniej.
Kreml przedstawił listę 44 krajów, które mogą uczestniczyć w rynku finansowym Rosji
Lista obejmuje kraje, które mimo rosyjskiej wojny, wciąż z nią handlują, mimo międzynarodowych sankcji.
Czytaj więcej
Kreml przedstawił listę 44 krajów, których brokerzy i banki mogą uczestniczyć w rynku finansowym Rosji. Lista obejmuje kraje, które mimo rosyjskiej wojny, wciąż z nią handlują, m.in. WNP, Zatoki Perskiej, Chiny, Indie, Turcję, Gruzję, RPA czy Brazylię.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy zapowiada, że szkolenie ukraińskich pilotów F-16 rozpocznie się pod koniec lata
Ze słów płk. Jurija Ihnata wynika, że grupa ukraińskich pilotów przygotowuje się już do rozpoczęcia szkolenia na myśliwców F-16. Szkolenie to ma rozpocząć się pod koniec lata, pierwszym krajem, który będzie szkolił pilotów będzie Dania - wynika ze słów rzecznika.
200 samochodów czeka na wyjazd z Krymu Mostem Krymskim
Kierowcy czekają w korku na opuszczenie Krymu ok. godziny.
Ukraińcy nie obawiają się Grupy Wagnera na Białorusi
Rzecznik ukraińskiej straży granicznej sygnalizuje, że najemnicy przybyli na Białoruś, ale są nieuzbrojeni i pozbawieni ciężkiego sprzętu.
Czytaj więcej
Sytuacja na granicy Ukrainy z Białorusią jest pod kontrolą, Federacja Rosyjska wycofała stamtąd niemal wszystkie jednostki, które tam się szkoliły - podał Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej.
Doniesienia o ataku w obwodzie czernihowskim
W nocy wojska rosyjskie za pomocą dronów Shahed zaatakowały Semeniwkę. Trafione zostały budynki mieszkalne, trwa ustalanie liczby ofiar - podał szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.
Ukraińcy: Rosjanie ewakuują mieszkańców Nowej Kachowki
Szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk oświadczyła, że Rosjanie wysiedlają mieszkańców Nowej Kachowki, mieszkających nad Dnieprem, aby stworzyć pozycje ogniowe dla rosyjskiej armii. Ma to być związane ze zniszczeniem pozycji obronnych rosyjskiej armii przez powódź wywołaną zniszczeniem zapory na Dnieprze.
Kto przejmie akcje Azotów należące do rosyjskiego koncernu?
Wśród kandydatów do przejęcia udziałów należących do Acronu wymienia się Orlen.
Czytaj więcej
Wśród kandydatów do przejęcia akcji należących do Acronu wymienia się Orlen. Koncern nie komentuje sprawy, a część analityków nie widzi przesłanek do takiego zakupu.
Nastolatka ranna na Moście Krymskim trafiła na leczenie w Moskwie
Informacje takie przekazuje Aleksiej Kuzniecow, asystent ministra zdrowia Federacji Rosyjskiej. W wyniku eksplozji, która uszkodziła Most Krymski, zginęli rodzice nastolatki, z którymi jechała ona samochodem. Rosja oskarża o atak z 17 lipca stronę ukraińską. Stan dziewczyny ma być stabilny.
Od początku wojny zginęło 494 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 494 dzieci, a 1067 zostało rannych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,756 mln osób
19 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 31,8 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 32,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,940 mln osób.
Odessa. Spod gruzów uratowano człowieka
Spod gruzów budynku zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku w Odessie ratownikom udało się wyciągnąć jedną osobę - podał rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Liczba poszkodowanych wynosi cztery.
Liczba poszkodowanych w ataku na Mikołajów wzrosła do 19
Aktualne informacje na temat liczby rannych przekazuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.
Brytyjski resort obrony: Rosja odstąpiła od porozumienia zbożowego, bo uznała, że jej się nie opłaca
Ministerstwo Obrony Rosji przekonuje, że Rosja już jakiś czas temu zdecydowała o odstąpieniu od tzw. porozumienia zbożowego, bo uznała, że "nie służy ono już jej interesom". Brytyjski resort spodziewa się, że rosyjska Flota Czarnomorska podejmie teraz działania zmierzające do zablokowania szlaku handlowego przez Morze Czarne, czym jednak może narazić się na ataki ukraińskiej obrony wybrzeża i dronów morskich.
W nocy nad Ukrainą zestrzelono 18 celów powietrznych
Rosjanie mieli skierować przeciwko celom na Ukrainie 19 pocisków manewrujących i 19 dronów-kamikadze. W stronę Ukrainy wystrzelono siedem pocisków Oniks, cztery pociski Ch-22, trzy pociski Kalibr i pięć pocisków balistycznych Iskander (te ostatnie wystrzelono z terytorium okupowanego Krymu). Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa pociski Kalibr, trzy pociski Iskander i 13 dronów kamikadze.
Australia nałożyła sankcje na 35 osób prawnych z Rosji, a także 10 obywateli Rosji i Białorusi
Informacje takie przekazał australijski MSZ. Sankcje objęły podmioty z rosyjskiej branży energetycznej i obronnej, a także m.in. wicepremiera Rosji Andrieja Biełousowa i wicepremiera Dmitrija Czernyszenkę.
W ciągu doby jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne w ostrzale obwodu donieckiego
Informacje takie przekazał gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Obwód chersoński ostrzelany 72 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby - informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Ukraińska policja pokazuje skutki nocnego ataku na Mikołajów
W ataku rannych zostało co najmniej 18 osób. Są też informacje o zabitych, ale nie podano jak dotąd ich liczby.
Pentagon: Musimy zacząć się skupiać na naprawie sprzętu już przekazanego Ukrainie
Gdy Ukraińcy nacierają na silnie umocnione pozycje Rosjan na południu i wschodzie Ukrainy, utrzymanie zdolności bojowej sprzętu jest jeszcze pilniejszą potrzebą niż wcześniej - pisze "Politico". - Tworzymy zakłady naprawcze w Europie, tłumaczymy instrukcje, musimy robić znacznie więcej razem, więc potrzebne jest większe skupienie na tej kwestii przez kraje partnerskie - mówi William LaPlante.
Czytaj więcej
Starania Zachodu w kwestii uzbrajania Ukrainy skupiają się obecnie znacznie bardziej na naprawie i utrzymaniu zdolności bojowej już przekazanego sprzętu - twierdzi przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez "Politico".
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 240 010 żołnierzy, 4 129 czołgów, 8 056 transporterów opancerzonych, 4 592 zestawy artyleryjskie, 692 wyrzutnie rakiet, 433 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 918 bezzałogowych statków powietrznych, 1 293 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 134 pojazdy (w tym cysterny), 685 jednostek sprzętu specjalnego.
Atak ukraińskiego drona na Krym. Władze okupacyjne informują o śmierci nastolatki
Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu poinformował, że w ataku ukraińskiego drona na miejscowość na północnym zachodzie okupowanego Krymu, zginęła nastoletnia dziewczyna, a cztery budynki administracyjne zostały uszkodzone.
Cztery osoby ranne w nocnym ataku na Odessę
Natalia Humeniuk, kierująca centrum prasowym Dowództwa Operacyjnego "Południe" poinformowała, że w wyniku nocnego ataku na Odessę ranne zostały cztery osoby. W ataku zniszczony miał zostać budynek administracyjny w centrum miasta. Fala uderzeniowa miała uszkodzić wiele znajdujących się w pobliżu tego obiektu budynków.
W grudniu ubiegłego roku Władimir Putin kazał rządowi zająć się „zwiększeniem wskaźnika urodzeń”
Zauważył bowiem, że co prawda gabinetowi Michaiła Miszustina udało się „pokonać skutki epidemii koronawirusa i zmniejszyć śmiertelność”, to jednak „gwałtowne obniżenie wskaźnika urodzeń zniwelowało te dokonania”.
Czytaj więcej
Władze próbują „zwiększyć urodzajność” kobiet, odstręczając je od nauki, robienia kariery czy zabezpieczenia materialnego swego życia.
Pojawiają się zdjęcia ilustrujące skutki nocnego ataku Rosji na Mikołajów
W ataku rannych zostało co najmniej 18 osób.
53,2 mln euro, czyli 237 mln zł – tyle wynoszą udziały, które Polska posiada w bankach kontrolowanych przez Rosję
Co to za banki? Są pozostałością po Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, założonej w celu koordynowania współpracy państw podporządkowanych ZSRR. Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej powołano w 1963 roku w celu prowadzenia rozliczeń z wykorzystaniem rubla transferowego. Międzynarodowy Bank Inwestycyjny powstał zaś siedem lat później, by udzielać kredytów na „przedsięwzięcia pogłębiające socjalistyczny podział pracy“.
Czytaj więcej
Polska ma udziały w kontrolowanych przez Rosję instytucjach finansowych, będących reliktem komunizmu. Opozycja obawia się, że już ich nie odzyskamy.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło siedem uderzeń na zgrupowania Rosjan w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły siedem uderzeń na zgrupowania Rosjan. Ponadto ukraińskie lotnictwo zniszczyło dwa zestawy przeciwlotnicze Rosjan. Rosyjskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały cztery zgrupowania Rosjan, skład amunicji, 11 jednostek artyleryjskich i dwa zestawy przeciwlotnicze oraz stację walki radioelektronicznej.
Rośnie liczba rannych w wyniku ataku na Mikołajów. Są też zabici
Liczba rannych w rosyjskim ataku na Mikołajów wzrosła do 18 (wcześniej informowano o dziewięciu). Dziewięcioro rannych trafiło do szpitali (w tym pięcioro dzieci). Dwie osoby uratowano spod gruzów - informuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. Wcześniej Kim napisał, że są również ofiary śmiertelne ataku, ale nie podał ich liczby.
Ukraińska dyplomatka akredytowana przez OBWE twierdzi, że Ukraińcy kontrolują wzgórza wokół Bachmutu
- Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują prowadzenie działań ofensywnych w rejonie Bachmutu, nacierając na flankach, przeprowadzając kontrataki i umacniając swoje pozycje taktyczne. W efekcie ofensywy ukraińskie jednostki przejęły kontrolę nad wzgórzami górującymi nad Bachmutem, co pozwala im skutecznie monitorować ruchy wroga w mieście. Bachmut, obiekt ekscytacji rosyjskiej propagandy, stał się pułapką dla najeźdźców - stwierdziła na spotkaniu Forum ds. Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa OBWE zastępczyni stałego przedstawiciela Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, Natalia Kostenko.
Czytaj więcej
Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują najważniejsze wzgórza górujące nad Bachmutem. Miasto stało się pułapką dla rosyjskich wojsk okupacyjnych - oświadczyła na spotkaniu Forum ds. Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa OBWE zastępczyni stałego przedstawiciela Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, Natalia Kostenko.
Rosjanie ostrzelali obwód sumski 19 razy w ciągu doby
Cele w obwodzie sumskim były atakowane przez rosyjskie lotnictwo i artylerię - podaje obwodowa administracja wojskowa. W wyniku ataków uszkodzonych zostało osiem budynków mieszkalnych, 10 budynków gospodarczych, linia wysokiego napięcia, gazociąg, garaże i samochody.
Rosja zapowiada, że będzie traktować statki zmierzające do ukraińskich portów jako potencjalnie przewożące ładunek wojskowy
Rosyjska armia tłumaczy, że takie są skutki zakończenia obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego i zamknięcia korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że poczynając od północy w czwartek będzie uważać wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów za jednostki potencjalnie przewożące ładunek wojskowy. W nocy z 19 na 20 lipca doszło do kolejnego zmasowanego ataku powietrznego na cele na południu Ukrainy.
Rosjanie informują o uderzeniu z powietrza na ukraińskie zgrupowanie w obwodzie ługańskim
Służby prasowe rosyjskiego zgrupowania wojsk "Centrum" informują, że próba ataku grupy szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy została odparta w lasach serebriańskich na terenie obwodu ługańskiego, przez załogi rosyjskich śmigłowców. W rejonie tym nacierać miały jednostki 67. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei w rejonie Swatowa ogień rosyjskiej artylerii miał odeprzeć nacierające jednostki 25. Brygady Powietrzno-Desantowej.
W nocy Rosja atakowała cele na południu Ukrainy pociskami Oniks i Ch-22
Informacje takie przekazywało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Ukraina poinformowała OBWE o tym, jak zamierza używać amunicji kasetowej
Ukraińska armia będzie używać amunicji kasetowej wyłącznie na terenach, na których skoncentrowane są rosyjskie oddziały, na tymczasowo okupowanych przez Rosję terytoriach, uważnie analizując każdy przypadek - zapewniła na spotkaniu Forum ds. Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa OBWE zastępczyni stałego przedstawiciela Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, Natalia Kostenko. - W bliskiej współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami, ukraińskie dowództwo wojskowe będzie uważnie szacować potencjalne ryzyko dla ludności cywilnej - dodała.
W nocy Rosjanie zaatakowali z powietrza centrum Mikołajowa
W wyniku ataku trafiony został trzypiętrowy budynek mieszkalny. Rannych zostało dziewięć osób - czworo dorosłych i pięcioro dzieci - podaje gubernator mikołajowskiej administracji obwodowej, Witalij Kim, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Trzecią noc z rzędu Rosjanie ostrzeliwali Odessę
Tym razem w kierunku Odessy miały zostać wystrzelone pociski hipersoniczne Oniks. W wyniku ataku w Odessie wybuchł pożar. Dwie osoby trafiły do szpitala - informuje gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper, na swoim kanale w serwisie Telegram. W centrum Odessy ogień miał objąć obszar 300 m2.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 18 na 19 listopada Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Ukrainie. Alarm powietrzny rozległ się w Kijowie, w Odessie przez całą noc rozlegały się eksplozje.