Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wielka Brytania ma być pierwszym państwem, w którym ukraińscy piloci zaczną się szkolić z obsługi zachodnich samolotów.
Koniec relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy od wczesnego poranka.
W Kijowie i kilku regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy
Premier Łotwy: Jeśli po wojnie Ukraina nie będzie w NATO, nie będzie prawdziwego pokoju w Europie
Premier Łotwy Arturs Krisjanis Karinš uważa, że konieczne jest, aby Ukraina dołączyła do NATO po wojnie, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie możliwe zagwarantowanie pokoju i bezpieczeństwa na kontynencie.
- W końcu, jeśli Ukraina wygra wojnę, wyzwoli swoje terytoria od rosyjskich okupantów i nie zostanie członkiem NATO, ponowne uzbrojenie Rosji, przegrupowanie i możliwe powtórzenie tego wszystkiego (wojny - red.) jest tylko kwestią czasu - ocenił łotewski premier.
Amerykańscy urzędnicy uważają, że za atakiem dronów w Moskwie prawdopodobnie stoją Ukraińcy
Amerykańskie agencje wywiadowcze uważają, że za atakiem dronów na Kreml z 3 maja prawdopodobnie stali Ukraińcy.
Czytaj więcej
Amerykańskie agencje wywiadowcze nie wiedzą dokładnie, kto przeprowadził atak z wykorzystaniem dronów w centrum Moskwy, ale sugerują, że był on częścią serii tajnych operacji zaplanowanych przez ukraińskie służby bezpieczeństwa.
Zełenski: Robimy wszystko, aby nowe myśliwce znalazły się na naszym niebie tak szybko, jak to możliwe
- Ten globalny krok (powstanie koalicji - red.) rozszerzy nasze zdolności obronne. Ponieważ tylko z potężnymi samolotami system obrony powietrznej staje się kompletny - powiedział ukraiński prezydent.
Dwie kolejne wyrzutnie HIMARS trafiły do Polski
Stoltenberg: Członkostwo Ukrainy nie będzie omawiane w czasie trwania wojny
- Starania Ukrainy o członkostwo w NATO w czasie wojny z Rosją nie są przedmiotem rozmów - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Zapytany, czy wojna na Ukrainie "ułatwia" Władzom w Kijowie przystąpienie do sojuszu, Stoltenberg odpowiedział: Tak i nie. Myślę, że wszyscy zdali sobie sprawę, że członkostwo w środku wojny nie jest tematem. Chodzi raczej o to, co się stanie, gdy wojna się skończy, w taki czy inny sposób. I oczywiście wojna zapewnia, że Ukraina staje się jeszcze bliżej NATO.
Przyznał, że istnieją pewne "różne poglądy wewnątrz sojuszu" w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO, ale dodał, że wszyscy członkowie są zgodni co do tego, że Ukraina zostanie członkiem.
Holandia chce jak najszybciej zapewnić ukraińskim pilotom szkolenie na myśliwcach F-16
O planach holenderskiej armii poinformowała minister obrony Kajsa Ollongren.
Szkolenie byłoby koordynowane z Belgią, Danią i Wielką Brytanią, a inne kraje mogłyby się przyłączyć - poinformowała minister.
Niemcy kupią 18 czołgów Leopard 2 i 12 samobieżnych haubic, aby uzupełnić zapasy
Zamówienie na czołgi wyniesie 525,6 mln euro, a cena haubic to 190,7 mln euro. Sprzęt ma zostać dostarczony najpóźniej do 2026 roku.
Zakup obejmuje opcję na kolejne 105 czołgów za około 2,9 mld euro - informuje agencja Reutera.
Pieskow skomentował wypowiedź generała Skrzypczaka
Rzecznik Kremla odniósł się do słów o możliwym powstaniu na Białorusi.
Czytaj więcej
Były dowódca wojsk lądowych RP, generał Waldemar Skrzypczak liczy na to, że sukces ukraińskiej kontrofensywy przeciwko Rosji doprowadzi do powstania na Białorusi. Słowa te skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Amerykanie przygląda się doniesieniom o sprzęcie USA użytym na terenie Rosji
Rzecznik Białego Domu John Kirby przekazał, że Waszyngton przygląda się doniesieniom, że podczas operacji w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim użyty został amerykański sprzęt.
Dodał, że władze w Kijowie jasno stwierdziły, że nie popierają wykorzystywania sprzętu wyprodukowanego w USA.
W przyszłym tygodniu przed sądem stanie rosyjski naukowiec oskarżony o zdradę stanu
Ekspert od hipersoniki miał przekazywać tajne informacje Chińczykom - nieoficjalnie informują niezależne rosyjskie media.
Czytaj więcej
Pierwszy z trzech rosyjskich naukowców zajmujących się rakietami hipersonicznymi, którzy zostali aresztowani pod zarzutem zdrady stanu, stanie przed sądem w przyszłym tygodniu. Miał przekazywać tajne informacje Chińczykom.
Rosja informuje o zaatakowaniu okrętu na Morzu Czarnym
Atak miał zostać przeprowadzony z wykorzystaniem trzech bezzałogowych łodzi motorowych.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że okręt wojenny Iwan Churs został bezskutecznie zaatakowany na Morzu Czarnym przez trzy ukraińskie bezzałogowe łodzie motorowe.
Rosyjscy oligarchowie pozbywają się swoich europejskich biznesów
Za równowartość jednego dolara sprzedał swoje siedem fabryk opakowań w Europie rosyjski miliarder Michaił Szamolin.
Czytaj więcej
Za równowartość jednego dolara sprzedał swoje siedem fabryk opakowań w Europie rosyjski miliarder Michaił Szamolin. To efekt sankcji: kupujący musi spłacić 100 mln euro długów Rosjan. Nie wiadomo, kim jest nowy właściciel.
Rosjanie zaatakowali bombą kierowaną przedszkole w obwodzie sumskim
O przeprowadzonym ataku poinformowała administracja wojskowa obwodu sumskiego. Informacje na temat potencjalnych ofiar lub zniszczeń są obecnie wyjaśniane.
Obwód sumski znajduje się przy północno-wschodniej granicy z Rosją. Jest on celem codziennych rosyjskich ataków przez granicę od czasu wyzwolenia części obwodu spod rosyjskiej kontroli na początku kwietnia 2022 roku.
Ukraina zaprzecza, by Załużny został ranny
O ataku, którego celem miał być naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, informowali rosyjscy propagandyści.
Czytaj więcej
Rosyjscy propagandyści zaczęli rozpowszechniać informacje o ataku, w którym ranny miał zostać naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Ołeksij Daniłow zaprzeczył tym informacjom.
Szef rosyjskiej wywiadu zagranicznego przewiduje upadek Zachodu
Zdaniem Siergieja Naryszkina państwa zachodnie zasiały ziarno własnego zniszczenia, odwracając się od swoich tradycji.
Czytaj więcej
Siergiej Naryszkin, dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, uważa, że Zachód powinien "iść do diabła" i przestać ingerować w sprawy globalne.
Ukraińcy wkrótce otrzymają 110 czołgów Leopard 1A5
Informację o sprzęcie, który wkrótce trafi na front, przekazał ukraiński ambasador w Berlinie.
Czytaj więcej
Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew poinformował, że w najbliższym czasie armia otrzyma 110 czołgów Leopard 1.
Japonia przekazała ukraińskiej armii 100 samochodów i 30 tys. racji żywnościowych
Informacje takie przekazuje ambasador Ukrainy w Japonii, Serhij Korsunski.
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: Kontrofensywa wkrótce się zacznie
Gen. Kyryło Budanow zapewnił, że ukraińska armia zgromadziła już minimalną ilość sprzętu wojskowego niezbędną do rozpoczęcia kontrofensywy. - Mogę tylko powiedzieć, że kontrofensywa wkrótce się zacznie - oświadczył gen. Budanow.
Mieszkańcy wsi w rejonie grajworońskim nadal nie mogą wrócić do domów
Sztab operacyjny w obwodzie biełgorodzkim informuje, że mieszkańcy trzech wsi w rejonie grajworońskim, do których 22 maja weszli rosyjscy ochotnicy walczący po stronie ukraińskiej armii, nadal nie mogą powrócić do swoich domów. Obecnie trwa operacja oczyszczania terytorium tych wsi - wynika z komunikatu sztabu, który ostrzega przed fałszywymi informacjami mówiącymi o możliwości powrotu do domów ewakuowanych mieszkańców.
Minister obrony Wielkiej Brytanii odwiedził Kijów
Ben Wallace spotkał się w stolicy Ukrainy z ministrem obrony Ukrainy, Ołeksijem Reznikowem.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o zestrzeleniu drona w pobliżu Biełgorodu
Dron miał zostać zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną.
Minister obrony Hiszpanii: Nie dostarczymy myśliwców Ukrainie, nie mamy F-16
Margarita Robles, minister obrony Ukrainy oświadczyła, że jej kraj "nie może dołączyć do koalicji na rzecz myśliwców dla Ukrainy, ponieważ nie dysponuje myśliwcami F-16. Hiszpania posiada myśliwce F-18 i Eurofighter, ale - jak zaznaczyła Robles - każdy myśliwiec "ma swoją dynamikę".
Szoszyn: A co, jeżeli od strony Ukrainy, wkroczyłyby do obwodu biełgorodzkiego nie grupy rosyjskich formacji ochotniczych, a siły regularnej armii Ukrainy?
Nie można wykluczyć, że coś podobnego wydarzy się podczas decydującego etapu ukraińskiej kontrofensywy, gdy np. rozpoczną się walki o Krym. Wówczas Kijów mógłby rzucić wszystkich walczących po stronie Ukrainy Rosjan (ponad 4 tys. osób), wspartych innymi siłami, np. z Międzynarodowego Legionu (Białorusini, Gruzini), którzy zajęliby jakieś rosyjskie miasto i wywiesili nad nim biało-niebiesko-białą flagę wolnej Rosji. Wówczas Kreml miałby dylemat, bo ktoś zacząłby grać w jego grę, używając jego metod. Moskwa musiałaby wybierać pomiędzy Krymem a np. Biełgorodem, Kurskiem czy Briańskiem - pisze Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Akcja rosyjskich ochotników pokazuje, że po ponad stu latach od ostatniej rewolucji i wojny domowej w Rosji, zbrojna rebelia znów jest możliwa.
Szojgu zapowiada "ostrą reakcję" na atak na obwód biełgorodzki
- Będziemy nadal reagować szybko i ostro na takie działania ukraińskich bojowników - oświadczył minister obrony Rosji, komentując atak na obwód biełgorodzki z 23 maja. W rzeczywistości ataku dokonali Rosjanie walczący, jako ochotnicy, po stronie Ukrainy.
Reuters: Rosyjscy naukowcy oskarżeni o przekazywanie tajnych informacji Chinom
Proces Aleksandra Szypluka i dwóch pracowników Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk jest niejawny i toczy się za zamkniętymi drzwiami. Masłowa aresztowano w czerwcu 2022 roku, a Zwiegincewa - w kwietniu. Masłow ma stanąć przed sądem w Sankt Petersburgu w środę.
Czytaj więcej
Aleksandr Szypluk, dyrektor Instytut Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Anatolij Masłow i Walery Zwiegincew, pracownicy Instytutu, eksperci ds. technologii hipersonicznej, zostali aresztowani w związku z oskarżeniem o przekazywanie tajemnic Chinom - podaje Reuters, powołując się na osoby znające szczegóły sprawy.
Problem z dyscypliną w rosyjskim wojsku
Coraz więcej rosyjskich żołnierzy samowolnie oddala się od swych jednostek - donosi brytyjski wywiad.
Czytaj więcej
W ostatnich miesiącach wśród rosyjskich żołnierzy znacznie wzrosła liczba dezerterów - wynika z najnowszych doniesień brytyjskiego wywiadu,
Witek: Wolna Ukraina to wolna Polska
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Stefanczukiem. - Musimy wspierać Ukrainę, ponieważ wolna, niepodległa Ukraina to także wolna, niepodległa Polska i cała Europa - powiedziała Witek podczas oświadczenia dla mediów. Marszałek przekazała, że dzisiejsze rozmowy dotyczyły 11. unijnego pakietu sankcji na Rosję, starań Ukrainy o dołączenie do UE i NATO. - Będziemy stać przy Ukrainie - deklarowała Witek. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy dziękował Polsce i Polakom za okazaną Ukrainie i Ukraińcom pomoc.
Premier Gruzji oświadczył, że jego kraj nie wprowadzi sankcji wobec Rosji
Irakli Garibaszwili w czasie forum ekonomicznego w Katarze mówił, że gospodarka jego kraju załamałaby się, gdyby Tbilisi wprowadziło sankcje wobec Rosji. - Skrzywdzilibyśmy naszych obywateli, gdybyśmy wprowadzili sankcje wobec Rosji - powiedział Garibaszwili. - Nasze obroty handlowe z Rosją to mniej niż miliard dolarów. UE w cztery dni osiąga obroty handlowe z Rosją na poziomie naszych rocznych obrotów. Gdzie jest logika, gdy wzywają nas do nałożenia sankcji na Rosję? - pytał gruziński premier.
Czytaj więcej
Irakli Garibaszwili, premier Gruzji, w czasie Forum Ekonomicznego w Katarze wyjaśnił, dlaczego jego kraj nie przystępuje do sankcji wobec Rosji i sprzeciwia się działaniom UE, wymierzonym w kraje trzecie, które mimo wojny na Ukrainie robią interesy z Moskwą.
Prigożyn: Możemy stracić Rosję, Ukraińcy chcą odebrać Krym
Założyciel Grupy Wagnera ostrzegał, że jeśli Rosjanie nadal będą widzieć, jak ich dzieci wracają w cynkowych trumnach, podczas gdy dzieci elity "kręcą tyłkami" na słońcu, Rosji grożą zamieszki podobne do rewolucji z 1917 roku, która przerodziła się w wojnę domową.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, w wywiadzie opublikowanym na jego kanale w serwisie Telegram ostrzega, że Rosji grozi rewolucja podobna do rewolucji z 1917 roku, która obaliła carat w następstwie klęsk ponoszonych przez rosyjską armię w I wojnie światowej, jeśli moskiewskie elity nie zaczną myśleć poważnie o wojnie.
Strach w rosyjskich samolotach pasażerskich. Nawigacja szwankuje
Rosyjski system baz danych nawigacji zamontowany w rosyjskich samolotach SSJ-100 jest awaryjny i nie dostarcza wszystkich danych potrzebnych do bezpiecznych lotów. Linie lotnicze domagają się wymiany systemu. Producent odmawia.
Czytaj więcej
Rosyjski system baz danych nawigacji zamontowany w rosyjskich samolotach SSJ-100 jest awaryjny i nie dostarcza wszystkich danych potrzebnych do bezpiecznych lotów. Linie lotnicze domagają się wymiany systemu. Producent odmawia.
W dziewięciu środkowych i południowych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
Siergiej Ławrow weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ państw BRICS w Kapsztadzie, w RPA
Informacje takie przekazała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Okręt zwiadowczy Rosji miał zostać zaatakowany zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Cieśniny Bosfor
W ataku na okręt miały brać trzy drony morskie, których typu nie wskazano. Z wstępnych informacji, przekazywanych przez rosyjskich żołnierzy ma wynikać, że atak został odparty, a okręt nie został uszkodzony.
Czytaj więcej
Rosyjski okręt zwiadowczy, Iwan Churs, który wszedł do służby w 2018 roku, jedyny okręt projektu 18280 na Morzu Czarnym i jeden z dwóch takich okrętów, które posiada Rosja, miał zostać zaatakowany przez drony na wodach Morza Czarnego - informuje ukraiński "Defense Express".
Błaszczak zapowiada zakup okrętów podwodnych przez Polskę
Postępowanie ma zostać uruchomione w tym roku.
Rosja wypowiada Finlandii umowę ws. wzajemnego wizytowania obiektów wojskowych
Rosja poinformowała Finlandię, że wypowiada dwustronne porozumienie o obustronnym wizytowaniu obiektów wojskowych, zawarte przez oba kraje w 2000 roku. Porozumienie dawało każdemu z państw prawo do jednej rocznie wizytacji obiektów wojskowych drugiej strony (Finlandia miała prawo wizytowania obiektów Leningradzkiego Okręgu Wojskowego).
Przewodniczący parlamentu Ukrainy jest już w Warszawie
Rusłan Stefanczuk złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Doradca ukraińskiego mera Mariupola: W rejonie mariupolskim rosyjscy żołnierze opuszczają poligony, na których ćwiczyli
Petro Andriuszczenko pisze, że rosyjska armia w rejonie mariupolskim wydaje się pozostawać w stanie "stałej gotowości bojowej".
Putin oskarża Zachód o "prowokowanie kryzysów żywnościowych i energetycznych"
- Ciężar konfliktów akumuluje się, mieszkańcy różnych krajów doświadczają dramatycznych konsekwencji zamachów organizowanych z zewnątrz - mówił Władimir Putin zwracając się do uczestników spotkania wysokich przedstawicieli ds. bezpieczeństwa w Moskwie.
Czytaj więcej
Moskwa wysyła sygnały zachodnim państwom o niedopuszczalności bezpośredniego starcia między mocarstwami atomowymi, ale "pozostają one bez odpowiedzi" - oświadczył szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Ilja Ponomariow: Rosyjski reżim da się dobić
Jak ocenił były rosyjski deputowany i opozycjonista Ilja Ponomariow, jeżeli antyreżimowe oddziały zaczną być liczniejsze, to Kreml może tego nie przetrwać. - Jak nasze oddziały ruszą na Moskwę, to tam wszyscy pouciekają. Po prostu trzeba czasu. Wydaje mi się, że stanie się to wtedy, gdy będzie widać, że reżim się chwieje - powiedział. Podkreślił też, że jeśli Zachód nie będzie wywierał presji na Kijów, żeby dogadał się z Moskwą, to "ten reżim można dobić”.
Czytaj więcej
Były rosyjski deputowany i opozycjonista Ilja Ponomariow w Polsat News odniósł się do tego, co wydarzyło się w obwodzie biełgorodzkim, gdy wkroczyły tam rosyjskie oddziały wspierające Ukrainę. Jego zadaniem „Rosję da się dobić”. - Jak nasze oddziały ruszą na Moskwę, to tam wszyscy pouciekają - stwierdził.
Ruch na Moście Krymskim został wstrzymany
Sergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu, poinformował o wstrzymaniu ruchu na Moście Krymskim, w związku z "prowadzonymi w tym rejonie ćwiczeniami". Most Krymski ma być ponownie otwarty dla ruchu w ciągu kilku godzin.
Kolejne ataki na obwód biełgorodzki
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o ostrzelaniu wsi Tieriezowka, w rejonie szebekińskim, w wyniku którego ranny został jeden z mieszkańców. Gładkow napisał też o zrzuceniu ładunku wybuchowego przez dron na terenie miejscowości Nowaja Tawołżanka, jednak - jak twierdzi Gładkow - ładunek nie eksplodował.
Okupacyjne władze Krymu informują o nacjonalizacji apartamentu Zełenskiego
- Dziś zarekwirowaliśmy kolejną partię własności, duże winiarnie, instytucje bankowe, apartament (prezydenta Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego i inną własność tych, którzy przyczynili się do utrzymania antyrosyjskiego reżimu na Ukrainie - powiedział Siergiej Aksjonow w nagraniu umieszczonym na jego kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Sergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu poinformował, że władze Krymu znacjonalizowały apartament należący do rodziny ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego.
Dwudniową wizytę w Polsce rozpoczyna przewodniczący parlamentu Ukrainy
Rusłan Stefanczuk spotka się z marszałek Sejmu, Elżbietą Witek i wystąpi (25 maja) na forum polskiego parlamentu.
Obwód biełgorodzki: Uszkodzenie gazociągu w rejonie grajworońskim
Gubernator obwodu biełgoradzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował, że wieś Bezimieno w rejonie grajworońskim jest pozbawiona gazu w związku z uszkodzeniem gazociągu. Na razie nie są znane przyczyny uszkodzenia gazociągu. Rejon grajworoński był 23 i 24 maja obiektem ataku rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 12,079 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 22,4 tys. osób, a w tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 21,5 tys. osób (od 24 lutego 2022 - 10,286 mln osób).
Kyryłenko o sytuacji w obwodzie donieckim
We wtorek w wyniku działań sił rosyjskich rannych zostało 11 mieszkańców obwodu donieckiego - podał szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko.
Miszustin w stolicy Chin
- Dziś stosunki między Rosją a Chinami są na niespotykanie wysokim poziomie - powiedział w Pekinie premier Rosji Michaił Miszustin. Dodał, że niedawna wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rosji to kolejny dowód na "szczególny" charakter dwustronnych stosunków między oboma krajami.
Od początku wojny zginęło 482 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 482 dzieci, a 983 zostało rannych.
Putin mówi, że Rosja nie rozpoczęła wojny
- Nam często mówią i my słyszymy, że Rosja rozpoczęła jakąś wojnę. Nie - powiedział Władimir Putin.
Czytaj więcej
Rosja nie wywołała żadnej wojny, a za pomocą specjalnej operacji wojskowej (tak Kreml nazywa inwazję na Ukrainę - red.) stara się ją zakończyć - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin.
Atak na obwód biełgorodzki ma odciągnąć rosyjskie jednostki z frontu - twierdzą analitycy wojskowi
Najechany obwód biełgorodzki znajduje się ok. 160 km od najbliższej linii frontu, w obwodzie charkowskim.
Czytaj więcej
Dwudniowy najazd rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy na przygraniczne tereny w obwodzie biełgorodzkim, zmuszą Kreml do odciągnięcia części jednostek z linii frontu w czasie, gdy Kijów przygotowuje kontrofensywę i są ciosem psychologicznym dla Rosjan - uważają wojskowi analitycy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 204 760 żołnierzy, 3 792 czołgi, 7 424 pojazdy opancerzone, 3 339 zestawów artyleryjskich, 570 wyrzutni rakiet, 327 zestawów przeciwlotniczych, 309 samolotów, 296 śmigłowców, 2 871 bezzałogowych statków powietrznych, 1 015 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 146 pojazdów (w tym cystern), 440 jednostki sprzętu specjalnego.
Ukraińcy twierdzą, że osiągają sukcesy na flankach rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie
Jednocześnie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, po raz pierwszy od grudnia 2022 roku, nie meldował we wtorek po południu o walkach w samym Bachmucie.
Czytaj więcej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim codziennym meldunku opublikowanym o godzinie 18:00, 23 maja, po raz pierwszy od grudnia 2022 roku nie poinformował o walkach w rejonie Bachmutu - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.
Obwód chersoński ostrzelany 64 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału na obwód chersoński spadło 271 pocisków. Ostrzał pociągnął za sobą ofiary - dwóch cywilów zginęło,a trzech innych zostało rannych. 147 pocisków spadło na sam Chersoń, stolicę obwodu. Rosjanie ostrzeliwali obwód chersoński z ciężkiej artylerii, wyrzutni rakiet Grad, czołgów i dronów - informuje Prokudin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Wczoraj rosyjska armia straciła równowartość 16 mln dolarów
W ten sposób ukraiński Sztab Generalny informuje o zestrzeleniu śmigłowca Ka-52.
Prigożyn: Grupa Wagnera najlepszą armią świata, ale ukraińska armia też wśród najlepszych
Twórca Grupy Wagnera stwierdził też, że "aby być politycznie poprawnym" powinien powiedzieć, iż drugą najlepszą armią świata, po Grupie Wagnera, jest rosyjska armia.
Czytaj więcej
Twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, w rozmowie z promoskiewskim blogerem wojskowym, Konstantinem Dołgowem, chwalił umiejętności ukraińskich żołnierzy.
Największa od czterech lat rosyjska delegacja przyjechała do Szanghaju i Pekinu dość nagle
Podczas marcowej wizyty w Moskwie Xi Jinping (tuż po ogłoszeniu nakazu aresztowania Władimira Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny) odbył z premierem Miszustinem długą rozmowę i zaprosił go do Chin „w jak najszybszym czasie”.
Czytaj więcej
Ogromna rosyjska delegacja rządowa pojechała do Pekinu udowadniać, że Moskwa nie jest izolowana. Ale nie wiadomo, z czym wróci do domu.
Otwarcie granicy spowodowało, że obok uchodźców do Polski dostają się ludzie, którzy chcą zarobić na wojnie
„Polska odnotowała zauważalny wzrost przestępstw – głównie dotyczących obszaru migracji i fałszerstw dokumentów” – potwierdza wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w odpowiedzi na pytania posła Marka Biernackiego.
Czytaj więcej
Wzrost przemytu z Ukrainy do Polski fałszywych dokumentów, broni oraz przerzut ludzi, którym trudnią się Ukraińcy to efekty wojny na wschodzie.
Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły w ciągu doby 15 uderzeń na zgrupowania Rosjan
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 uderzeń na zgrupowania wojsk i sprzętu Rosjan oraz trzy uderzenia na zestawy przeciwlotnicze. Nad Ukrainą zestrzelono w ciągu doby jeden rosyjski śmigłowiec Ka-52, cztery drony-kamikadze Shahed i jeden dron rozpoznawczy.
Rosyjski Korpus Ochotniczy twierdzi, że nie poniósł żadnych strat w czasie ataku na obwód biełgorodzki
Druga z formacji, Legion "Wolna Rosja" poinformował o "zdemilitaryzowaniu" rosyjskiej kompanii piechoty zmotoryzowanej i zniszczeniu pewnej liczby pojazdów opancerzonych.
Czytaj więcej
Rosyjski resort obrony twierdzi, że rosyjska armia rozbiła oddziały, które 23 maja wtargnęły z terytorium Ukrainy do obwodu biełgorodzkiego, atakując rejon grajowroński. Tymczasem przedstawiciele jednej z formacji rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie, którzy brali udział w operacji, twierdzą, że nie ponieśli żadnych strat.
Rosyjski okręt atomowy Generalissimus Suworow trafi do bazy na Kamczatce
Generalissimus Suworow to strategiczny okręt podwodny typu Boriej, szósty okręt tego typu w rosyjskiej flocie.
Czytaj więcej
Najnowszy rosyjski okręt podwodny z napędem atomowym, Generalissimus Suworow, w sierpniu trafi na stałe do bazy marynarki wojennej Rosji na Kamczatce - informuje agencja TASS.
Stefanczuk: Dania rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów na F-16
Przewodniczący Rady Najwyższej (jednoizbowego parlamentu Ukrainy), Rusłan Stefanczuk, w rozmowie z agencją Ukrinform stwierdził, że Dania rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów na F-16. Stefanczuk mówił, że w czasie wizyty w Danii prowadził negocjacje dotyczące militarnego i finansowego wsparcia dla Ukrainy, a także wsparcia w powojennej odbudowie kraju. - Ale wydaje mi się, że najważniejszą rzeczą jest porozumienie z Danią, która rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Rozumiemy bardzo dobrze, co oznacza ten pierwszy krok. Oznacza dosłownie, że w ciągu kilku miesięcy, będziemy rozmawiać o drugim kroku, którym jest pełne skonsolidowanie naszej przewagi na niebie, które pomoże zamknąć niebo (nad Ukrainą) - podkreślił Stefanczuk.
W nocy w obwodach czernihowskim i sumskim ogłoszono alarm powietrzny
W obu obwodach rozległy się eksplozje.
Atak drona w Biełgorodzie
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, ze w stolicy obwodu, Biełgorodzie, doszło do ataku drona, który zrzucił ładunek wybuchowy na drogę. "Według wstępnych informacji nie ma ofiar. Uszkodzony został samochód" - napisał Gładkow na swoim kanale w serwisie Telegram.
Łukaszenko 24 maja przyleci do Moskwy i spotka się z Putinem
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, 24 maja przyleci do Moskwy, by wziąć udział w posiedzeniu Najwyższej Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej - organu Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej, które odbędzie się 25 maja. W czasie wizyty w Moskwie Łukaszenko ma spotkać się z Putinem
Premier Rosji spotka się dziś w Pekinie z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem
Michaił Miszustin spotka się też z premierem Chin, Li Qiangiem. Rozmowy między premierem Rosji, a prezydentem i premierem Chin, mają zakończyć się podpisaniem kilku umów dwustronnych między Chinami a Rosją - podaje Interfax.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 23 maja wizytę w Chinach rozpoczyna premier Rosji, Michaił Miszustin.